Dekorativní pozadí stránky
H&P korporátní judikát: Právo na odkup podílu (červen 2024)
Nejnovější články
Právní aspekty Open Source Software: Čím se liší, kdy se využívá a jak je to s licencí, základní přehledGDPR
Nikita Fesyukov, Pavel Zahradníček, Roman Dubeň

Právní aspekty Open Source Software: Čím se liší, kdy se využívá a jak je to s licencí, základní přehled

Open Source Software (OSS) se pevně etabloval jako jeden ze základních kamenů technologického průmyslu, a tak je zásadní rozumět jeho vlastnostem a právnímu rámci. Prvním dílem z plánované série článků na toto téma vstoupíme do světa OSS, poukážeme na jeho specifika, porovnáme ho s jinými typy softw
ESOPovy mýty | Mýtus #4: Nemyslete si, že ESOP není jedním z nástrojů zajištění dlouhodobého fungování firmyKorporát
Ondřej Florián, Kamil Kovaříček, Barbora Břežná, Josef Zumr

ESOPovy mýty | Mýtus #4: Nemyslete si, že ESOP není jedním z nástrojů zajištění dlouhodobého fungování firmy

Další díl ze série mýtů o ESOPu se nese v duchu vyvrácení mýtu, že ESOP není nástrojem způsobilým pro to, aby zajišťoval dlouhodobé fungování a prosperitu firmy i po odchodu jejího zakladatele. Je tomu naopak – ESOP je jedním z hlavních nástrojů, jak těchto cílů dosáhnout a jak zajistit fungování bu
Soutěž
Duševní vlastnictví
Více článků z kategorie
GDPR
Spotřebitel
Life Sciences
Korporát
Venture Capital
Technologie
Další obory
Autoři

Robert Neruda

Ve třeťáku na právnické fakultě jsem šel na přednášku profesora Bejčka o soutěžním právu a … byl jsem ztracen. Antimonopolnímu právu jsem se věnoval postupně jako student, jako elév na ÚOHS, jako autor několika knih, jako přednášející, jako místopředseda ÚOHS, pracoval jsem na soudu, až mne život zanesl do advokacie. Rád poznávám, jak fungují trhy, fascinuje mne být u velkých věcí. Soutěžní právo je nejvíc, vtáhne Vás, ale hrozí, že se z něj zblázníte. Proto kompenzuji: zuřivě běhám a trochu méně zuřivě fandím na hokeji.

Ivan Rámeš

Vždy jsem měl rád fotografování, rychlá auta a nové technologie, což přirozeně vedlo k tomu, že jsem se v právu začal věnovat oblastem duševního vlastnictví – se zvláštní zálibou v boji proti padělkům – a informačních technologií. Trochu mimo tyto dva obory pak stojí mé další specializace na spotřebitelské právo, nekalou soutěž a smluvní agendu zaměřenou na odběratelsko-dodavatelské vztahy. Pokud mě nenajdete v kanceláři, asi zrovna cestuji a fotím v amerických národních parcích.

Dalibor Kovář

Rád se dozvídám o stále neprobádaných zákoutích soukromého práva a obchodních aspektech praxe našich klientů, nejraději nastavuji a vyjednávám jakékoli obchodní smlouvy, zejména ty co se týkají technologií nebo duševního vlastnictví. Mé děti mě stále nutí přistupovat k věcem dostatečně prakticky a s citem pro detail, záliba ve hře na ukulele trénuje mou trpělivost a snahu o preciznost, a cestování mi dává možnost brát věci s nadhledem. Vše se snažím zúročit při poskytování právních služeb, které nepovažuji ani v nejmenším za nudné, jak by se mohly leckomu zdát.

Petra Joanna Pipková

Studium práva, resp. právo jako takové jsem vlastně nesnášela. Až mi jednoho dne otec řekl, zkus ještě jeden rok na studiu v Německu a, pokud tě to ani potom nebude bavit, můžeš jít studovat něco jiného. V Německu jsem se pak spíše omylem dostala na kurz soutěžního práva a tomu jsem úplně propadla. I když je vlastně otázkou, v jakém rozsahu je soutěžní právo ještě o právu a nakolik je to vlastně o ekonomii, behaviorální ekonomii, sociologii, psychologii atd. V každém případě je fascinující. Při návštěvě jedné vědecké knihovny mě pak chytla má druhá vášeň, a tou je závazkové právo. Díky stoupajícímu počtu žalob na náhradu škody z porušení soutěžního práva mohu konečně tyto mé dvě vášně propojit.

Pavel Amler

Málokdo má to štěstí, že se mu práce stane koníčkem. Ale kdo by odolal, když máte možnost zabývat se třešničkami na dortu práva jako je FinTech, blockchain a kryptoměny! Samozřejmě nikdy není od věci zpestřit si svůj profesní den lákadly v podobě elektronického právního jednání, ochrany osobních údajů či dokonce IT právem a TelCo. Relaxovat pak skoro není nutné, ale pokud, tak hledám svůj klid při meditaci v lese.

Štěpán Štarha

Od mala jsem měl rád techniku a počítače a dlouho tak plánoval, že se stanu programátorem. To se sice nestalo, ale nakonec jsem se přeci jen informačním technologiím přiblížil. Věnuji se totiž primárně právu ICT. Kromě toho pak i ostatním oblastem, které se týkají ochrany duševního vlastnictví klientů. Vedle toho mám zvláštní zálibu ve smluvním právu, které právníkovi v rámci komplikovanějších transakcí umožňuje nahlédnout pod pokličku reálného byznysu a podnikání jeho klientů. A vzhledem k tomu, že obchod je čím dál více přeshraniční, baví mě řešit i tyto právní aspekty schované pod názvem mezinárodní právo soukromé.

Zobrazit všechny