Dekorativní pozadí stránky

Soutěž

Když Vás provází síla V: Ve službách ZVTSSoutěž
Ivo Šimeček, Tereza Kusková

Když Vás provází síla V: Ve službách ZVTS

Ať už jste dodavatel či odběratel, jistě Vás potěší, pokud jde Vaše zboží u koncových zákazníků dobře na odbyt. A jen málo aktivit tomu pomůže více než správně nastavená marketingová podpora. Zejména na maloobchodní úrovni je přitom běžné, že reklamu či promoční akce zajišťují na základě dohody s do
Zobrazit starší články
Autoři

Robert Neruda

Ve třeťáku na právnické fakultě jsem šel na přednášku profesora Bejčka o soutěžním právu a … byl jsem ztracen. Antimonopolnímu právu jsem se věnoval postupně jako student, jako elév na ÚOHS, jako autor několika knih, jako přednášející, jako místopředseda ÚOHS, pracoval jsem na soudu, až mne život zanesl do advokacie. Rád poznávám, jak fungují trhy, fascinuje mne být u velkých věcí. Soutěžní právo je nejvíc, vtáhne Vás, ale hrozí, že se z něj zblázníte. Proto kompenzuji: zuřivě běhám a trochu méně zuřivě fandím na hokeji.

Petra Joanna Pipková

Studium práva, resp. právo jako takové jsem vlastně nesnášela. Až mi jednoho dne otec řekl, zkus ještě jeden rok na studiu v Německu a, pokud tě to ani potom nebude bavit, můžeš jít studovat něco jiného. V Německu jsem se pak spíše omylem dostala na kurz soutěžního práva a tomu jsem úplně propadla. I když je vlastně otázkou, v jakém rozsahu je soutěžní právo ještě o právu a nakolik je to vlastně o ekonomii, behaviorální ekonomii, sociologii, psychologii atd. V každém případě je fascinující. Při návštěvě jedné vědecké knihovny mě pak chytla má druhá vášeň, a tou je závazkové právo. Díky stoupajícímu počtu žalob na náhradu škody z porušení soutěžního práva mohu konečně tyto mé dvě vášně propojit.

Tomáš Varšo

V rámci studia na právnické fakultě jsem se rozhodl zpestřit si život i studiem s ekonomickým zaměřením. Když jsem se následně dostal k odvětví soutěžního práva, právo i ekonomie se mně propojily ve velice zajímavou směs, která mě chytla svou stručností (pár paragrafů) i komplexností (hodně problémů) a drží mě dodnes. Mimo právní svět mám rád volejbal v aktivní i pasivní formě a jsem fanouškem superhrdinů a jejich světů v komiksech.

Ivo Šimeček

Když jsem se rozhodoval pro právnickou fakultu, měl jsem pocit, že mi bude něco scházet. Bavily mě i přírodní vědy a matematika, na gymnáziu jsem studoval v třídě zaměřené na programování. Tak jsem si k právům přidal ještě ekonomku. Předměty, které jiné odpuzovaly, jako třeba statistika a ekononomicko-matematické metody, mě vysloveně bavily. Po škole bylo pro mě soutěžní právo logickou volbou, při mém krátkém působení na ÚOHS jsem však přičichl i k veřejným zakázkám. Dnes mám s odstupem času pocit, že se to všechno tak nějak pěkně sešlo. Soutěžní právo samo o sobě je na půl mezi právem a ekonomií. Znalost veřejných zakázek mi dává možnost se dobře orientovat v oblasti bid-riggingových dohod. No a programování? To tam taky je, jen místo if then else, používáte pojmy hypotéza, dispozice, sankce.

Lenka Štiková Gachová

Přiznám se, že soutěžní právo mne na vysoké škole zcela minulo. Od začátku studia právničiny (resp. ještě dříve předtím vlivem mého dědečka profesí policejního vyšetřovatele) bylo mým snem stát se státním zástupcem. Jen shodou okolností a popostrčením jedné z bývalých spolužaček jsem se přihlásila na inzerát Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže, který hledal nové posily do soutěžní sekce. Když mě na ÚOHS přijali, brala jsem to jen jako přechodnou zkušenost. Soutěžní právo mne však natolik pohltilo, že jsem se od něj nedokázala do dnešního dne (tj. od ukončení vysokoškolského studia v roce 2002) odpoutat. A proč se tak stalo? Asi proto, že vedle humanitních věd mě vždy bavila matematika a technické obory. Soutěžní právo přitom spojuje vše dohromady. Pro jeho správnou aplikaci je třeba znát, jak fungují jednotlivé a přitom velmi rozmanité trhy (od prodeje potravin, přes distribuci elektřiny, výrobu oceli atd.). Poradenství v oblasti soutěžního práva proto nikdy nezevšední, stále něco nového objevujete a musíte se učit novým věcem.

Vladislav Bernard

Při studiu na právnické fakultě jsem tíhl, možná z tehdejší lenosti, k veřejnému právu. Věřil jsem totiž, že v jeho rámci budou všechna pravidla přehledně popsána v zákonech. Následně jsem se dostal k soutěžnímu právu. Zjistil jsem, jak naivní jsem byl. Ono toho totiž ve dvou paragrafech moc popsat nejde. Možná i proto mě soutěžní právo v celé jeho komplexnosti „chytlo“. Postupem času mě začalo mírně znepokojovat, jak málo jsou při jeho prosazování chráněna základní práva a svobody. Dal jsem se proto na studium ústavního práva, abych mohl přispět ke zlepšení situace. Postřehy z něj bych rád obohacoval i soutěžněprávní sekci blogu.

Zobrazit všechny