Dekorativní pozadí stránky

Technologie

Přitvrdilo se příliš? Podmínky pro trénink AI modelů dle předpisů EU bude složité splnitTechnologie
Dalibor Kovář, Michal Kandráč, Nikita Fesyukov

Přitvrdilo se příliš? Podmínky pro trénink AI modelů dle předpisů EU bude složité splnit

Proces přijetí Aktu o umělé inteligenci jde do finále. Předpis, který tolik rezonuje technologickým a právním světem, přijme Evropský parlament na zítřejším plenárním zasedání a účinnosti nabyde v roce 2026. Panuje poměrně mylná představa, že jde pouze o regulaci technické povahy AI modelů a systémů
Hollywood v éře AI aneb co říká právo na užívání digitálních protějšků herců?Technologie
Michal Kandráč, Robert Nešpůrek, Nikita Fesyukov

Hollywood v éře AI aneb co říká právo na užívání digitálních protějšků herců?

Boom umělé inteligence (AI) postupně proniká do řady odvětví, mezi něž patří i oblast kinematografie. Potenciál AI generovat filmové postavy, ať už od nuly nebo na základě skutečné předlohy, posouvá filmový průmysl do nových vod. V tomto ohledu je nicméně nezbytné brát v potaz i potenciální dopady n
Tenká hranice mezi gamingem a hazardem aneb co skutečně odkrývají loot boxy?Technologie
Jaroslav Šuchman, Michal Kandráč, Robert Nešpůrek, Nikita Fesyukov

Tenká hranice mezi gamingem a hazardem aneb co skutečně odkrývají loot boxy?

Ve světě, kde se videohry proměnily z pouhé volnočasové zábavy v kulturní a ekonomický fenomén, jsou právní otázky z toho vyplývající stejně komplexní jako fascinující. Mezi ně patří i koncept tzv. loot boxů – digitálních herních balíčků s náhodně vybranými odměnami. Jde o nevinné herní prvky, nebo
Zobrazit starší články
Autoři

Dalibor Kovář

Rád se dozvídám o stále neprobádaných zákoutích soukromého práva a obchodních aspektech praxe našich klientů, nejraději nastavuji a vyjednávám jakékoli obchodní smlouvy, zejména ty co se týkají technologií nebo duševního vlastnictví. Mé děti mě stále nutí přistupovat k věcem dostatečně prakticky a s citem pro detail, záliba ve hře na ukulele trénuje mou trpělivost a snahu o preciznost, a cestování mi dává možnost brát věci s nadhledem. Vše se snažím zúročit při poskytování právních služeb, které nepovažuji ani v nejmenším za nudné, jak by se mohly leckomu zdát.

Nikita Fesyukov

Celý život jsem tíhnul ke kariéře v žurnalistice, avšak můj otec, vychován v tvrdém socialistickém Rusku, neuznával žádnou jinou profesi než právník, doktor, či inženýr (paradoxně sám nepůsobí ani v jednom z těchto oborů). V průběhu studií jsem skákal z jedné právní praxe na druhou – ústavní právo, mezinárodní právo, sportovní právo – nicméně nic ve mně neprobudilo pocit smysluplnosti. Jednoho dne jsem si však řekl, proč nespojit mou přirozenou zvídavost a zájem o nové technologie se svou budoucí kariérní cestou? A tak jsem se, vlastně trošku náhodou, ocitl v H&P obklopen těmi nejlepšími z nejlepších. Pokud zrovna nepracuji na komplexních analýzách pro naše klienty, pravděpodobně sleduji zápasy AC Milán, biji se se svou kočkou, cestuji po exotických rájích se svou úžasnou přítelkyní, případně koukám na filmy nebo seriály s minimálním hodnocením 80 % na ČSFD.

Pavel Amler

Málokdo má to štěstí, že se mu práce stane koníčkem. Ale kdo by odolal, když máte možnost zabývat se třešničkami na dortu práva jako je FinTech, blockchain a kryptoměny! Samozřejmě nikdy není od věci zpestřit si svůj profesní den lákadly v podobě elektronického právního jednání, ochrany osobních údajů či dokonce IT právem a TelCo. Relaxovat pak skoro není nutné, ale pokud, tak hledám svůj klid při meditaci v lese.

Jakub Dozbaba

V kanceláři působím v technologickém týmu se zaměřením na digitalizaci. Rád propojuji právo a moderní technologie, zajímá mě, jak technologie fungují a jak mohou usnadnit náš každodenní život. Věřím, že inovativní přístup k právu je klíčem k efektivní digitalizaci. Ve volných chvílích mě často najdete na fotbalovém hřišti, nebo na horském výstupu, především pak ve slovenských horách. Mimo právo a sport také rád cestuji, především po Evropě, kde získávám nové inspirace.

Michal Kandráč

Dodnes si pamatuji na den, kdy můj otec přinesl domů telefonní modem a já poprvé uslyšel luzné tóny, které tento fascinující přístroj vydává při navazování připojení k internetu. Tenkrát jsem ještě nevěděl, co všechno je díky této hrající krabičce možné, nicméně po stále intenzivnějším zkoumání s péčí řádného hospodáře jsem všem těm internetům, které by paní Věra Pohlová nejraději zakázala (Deník Metro, 17. září 1999), postupem času přišel na kloub. Jelikož jsem díky právnickému genofondu v matematice ani fyzice nikdy nevynikal, byla pro mne práva jasná volba jak tyto dva světy propojit. V současnosti se tedy profesně věnuji především právu informačních technologií a duševního vlastnictví se zaměřením na právní aspekty těchto oblastí v rámci internetu. Svůj volný čas trávím nejraději cestováním, cvičením bojových umění a vařením, ale také nepohrdnu dobrou knihou či filmem.

Robert Nešpůrek

Jakmile jsem hned po studiích na pražské právnické fakultě dostal příležitost absolvovat jednoroční postgraduální studium evropského práva v Nizozemí, hned jsem věděl, že se budu chtít věnovat právu v mezinárodním obchodě, technologickému právu a duševnímu vlastnictví a také souvisejícími aspekty soutěžního práva. Začal jsem v pražské kanceláři globální právní firmy, kde mě bavily i transakce v telekomunikacích a technologiích, protože jsme zrovna prožívali dot.com boom, a měl jsem možnost krátce pracovat i v Londýně. V roce 2001 jsme založili naši kancelář Havel & Partners a v tomto zaměření jsem pokračoval. Po roce 2008 jsem pak založil naši specializovanou pracovní skupinu Commercial IP, IT, v níž se už naplno věnujeme všem oblastem duševního vlastnictví, digitální ekonomice, e-commerce, fintech, dronům, autonomním vozům, blockchainu i technologickým transakcím a všem možným typům obchodních smluvních vztahů, domácím i přeshraničním.

Zobrazit všechny