Naši klienti se na nás stále více obracejí s tím, že se stali obětí doménových spekulantů. Tento rok je pro naši kancelář rekordní v počtu řešených doménových sporů. Stejný boom zažívá i český Rozhodčí soud, který je oprávněn řešit spory nejen v rámci .cz domény či .eu domény, ale i spory v rámci světově nejpoužívanějších domén jako jsou .com, .net či .org. Jak lze proti spekulantům postupovat a proč je Česká republika světově unikátním a ideálním místem pro řešení doménových sporů?
Doménoví spekulanti[1] neustávají ve své aktivitě. V posledních letech si však všímáme trendu, že roste i počet osob, které se vůči aktivitám spekulantů chtějí bránit. Rekordní rok v počtu těchto případů zažívá ostatně nejen naše kancelář, ale i český Rozhodčí soud,[2] u kterého dlouhodobě roste počet řešených doménových sporů – v roce 2023 souhrnně řešil celkem 980 doménových sporů.[3]
Pokud se někdo stane obětí doménového spekulanta, tak má v zásadě tři možné varianty postupu, a to:
- zvolit jiné jméno či jinou doménu;
- požadované doménové jméno od spekulanta odkoupit; nebo
- se vůči spekulantovi bránit, jak popisujeme níže.
Jak lze proti spekulantům postupovat
První možnou variantou je standardní soudní cesta, neboť spekulanti velmi často zaregistrovanými doménovými jmény neoprávněně zasahují do osobních jmen, obchodních firem či ochranných známek. Spekulanti se velmi často dopouští taktéž nekalé soutěže, a to nejčastěji ve formě parazitování na pověsti nebo vyvolání nebezpečí záměny. Nevýhodou této varianty je však její zdlouhavost. Naopak výhodou (byť spíše teoretickou) je možnost po spekulantovi požadovat například i vydání bezdůvodného obohacení či náhradu škody, i když v praxi se nejedná o časté případy.
Druhou možnou variantou je zahájení online ADR řízení – jedná se o méně formální online řízení, které zpravidla trvá pouze několik týdnů či měsíců; v rámci něj lze požadovat pouze zrušení či převod sporného doménového jména. Tato řízení lze obecně zahájit u vícero poskytovatelů po celém světě, v závislosti na konkrétní doméně.
Jedním z poskytovatelů ADR řízení je i český Rozhodčí soud, který můžeme jen doporučit – vše je řešeno rychle, efektivně a velmi profesionálně. Český Rozhodčí soud navíc nerozhoduje pouze spory o doménová jména v rámci .cz domény, ale i spory v rámci .eu domény, kde byl dlouhou dobu dokonce jediným oprávněným subjektem. Český Rozhodčí soud je současně oprávněn rozhodovat i spory podle UDRP pravidel – pod tato pravidla spadá velké množství domén, včetně světově nejpoužívanějších domén .com, .net či .org. Seznam všech domén, u kterých je český Rozhodčí soud oprávněn rozhodovat spory, je uveden například zde.
Cena ADR řízení záleží jak na konkrétnímu druhu řízení (.cz, .eu či UDRP řízení), počtu sporných doménových jmen, tak počtu expertů/panelistů řešící daný spor. Obecně lze však říci, že cena těchto sporů začíná již od 800 EUR. Český Rozhodčí soud nyní dokonce poskytuje u .eu sporů významnou slevu, kdy je možné související řízení zahájit pouze za 100 EUR.[4] Aktuálně je tak nejlepší doba pro zahájení sporů týkající se .eu domény.
Samozřejmostí je, že spor u českého Rozhodčího soudu může zahájit v zásadě kdokoliv a odkudkoliv na světě. Kvalita českého Rozhodčího soudu, jeho přístup, efektivita a rozsah domén, u kterých je oprávněn rozhodovat, tak dělá Českou republiku světově unikátním a ideálním místem pro řešení doménových sporů.
Na problematiku doménových jmen a doménových sporů se dlouhodobě zaměřujeme. Na našem blogu jsme ohledně tohoto tématu publikovali i několik článků, kde rozebíráme i podmínky a předpoklady pro úspěšné ADR řízení – ve vztahu k .cz doméně se jedná o tento článek, ve vztahu k .eu doméně se pak jedná o tento článek. Máme však i zkušenosti s vedením sporů před WIPO[5] a před zahraničními lokálními rozhodčí soudy. Pokud Vás tedy trápí nějaký doménový spekulant, velmi rádi s Vámi probereme možnosti dalšího postupu.
- [1] – Osoby, které účelově skupují různá doménová jména, fakticky o ně nemají zájem a v zásadě jen vyčkávají na možnost jejich následného prodeje.
- [2] – Rozhodčí soud při Hospodářské komoře České republiky a Agrární komoře České republiky.
- [3] – https://www.epravo.cz/top/aktualne/rok-2023-v-cislech-rozhodciho-soudu-117552.html
- [4] – Jedná se o akci platnou ke dni publikace tohoto článku, která může být ze strany Rozhodčího soudu kdykoliv ukončena.
- [5] – World Intellectual Property Organization