Dekorativní pozadí stránky

Kdo pro Vás články píše?

Robert Neruda

Ve třeťáku na právnické fakultě jsem šel na přednášku profesora Bejčka o soutěžním právu a … byl jsem ztracen. Antimonopolnímu právu jsem se věnoval postupně jako student, jako elév na ÚOHS, jako autor několika knih, jako přednášející, jako místopředseda ÚOHS, pracoval jsem na soudu, až mne život zanesl do advokacie. Rád poznávám, jak fungují trhy, fascinuje mne být u velkých věcí. Soutěžní právo je nejvíc, vtáhne Vás, ale hrozí, že se z něj zblázníte. Proto kompenzuji: zuřivě běhám a trochu méně zuřivě fandím na hokeji.

Ivan Rámeš

Vždy jsem měl rád fotografování, rychlá auta a nové technologie, což přirozeně vedlo k tomu, že jsem se v právu začal věnovat oblastem duševního vlastnictví – se zvláštní zálibou v boji proti padělkům – a informačních technologií. Trochu mimo tyto dva obory pak stojí mé další specializace na spotřebitelské právo, nekalou soutěž a smluvní agendu zaměřenou na odběratelsko-dodavatelské vztahy. Pokud mě nenajdete v kanceláři, asi zrovna cestuji a fotím v amerických národních parcích.

Dalibor Kovář

Rád se dozvídám o stále neprobádaných zákoutích soukromého práva a obchodních aspektech praxe našich klientů, nejraději nastavuji a vyjednávám jakékoli obchodní smlouvy, zejména ty co se týkají technologií nebo duševního vlastnictví. Mé děti mě stále nutí přistupovat k věcem dostatečně prakticky a s citem pro detail, záliba ve hře na ukulele trénuje mou trpělivost a snahu o preciznost, a cestování mi dává možnost brát věci s nadhledem. Vše se snažím zúročit při poskytování právních služeb, které nepovažuji ani v nejmenším za nudné, jak by se mohly leckomu zdát.

Petra Joanna Pipková

Studium práva, resp. právo jako takové jsem vlastně nesnášela. Až mi jednoho dne otec řekl, zkus ještě jeden rok na studiu v Německu a, pokud tě to ani potom nebude bavit, můžeš jít studovat něco jiného. V Německu jsem se pak spíše omylem dostala na kurz soutěžního práva a tomu jsem úplně propadla. I když je vlastně otázkou, v jakém rozsahu je soutěžní právo ještě o právu a nakolik je to vlastně o ekonomii, behaviorální ekonomii, sociologii, psychologii atd. V každém případě je fascinující. Při návštěvě jedné vědecké knihovny mě pak chytla má druhá vášeň, a tou je závazkové právo. Díky stoupajícímu počtu žalob na náhradu škody z porušení soutěžního práva mohu konečně tyto mé dvě vášně propojit.

Pavel Amler

Málokdo má to štěstí, že se mu práce stane koníčkem. Ale kdo by odolal, když máte možnost zabývat se třešničkami na dortu práva jako je FinTech, blockchain a kryptoměny! Samozřejmě nikdy není od věci zpestřit si svůj profesní den lákadly v podobě elektronického právního jednání, ochrany osobních údajů či dokonce IT právem a TelCo. Relaxovat pak skoro není nutné, ale pokud, tak hledám svůj klid při meditaci v lese.

Štěpán Štarha

Od mala jsem měl rád techniku a počítače a dlouho tak plánoval, že se stanu programátorem. To se sice nestalo, ale nakonec jsem se přeci jen informačním technologiím přiblížil. Věnuji se totiž primárně právu ICT. Kromě toho pak i ostatním oblastem, které se týkají ochrany duševního vlastnictví klientů. Vedle toho mám zvláštní zálibu ve smluvním právu, které právníkovi v rámci komplikovanějších transakcí umožňuje nahlédnout pod pokličku reálného byznysu a podnikání jeho klientů. A vzhledem k tomu, že obchod je čím dál více přeshraniční, baví mě řešit i tyto právní aspekty schované pod názvem mezinárodní právo soukromé.

Vojtěch Bartoš

Právo je pro mě jako zdolávání horských masivů, skalních stěn nebo dlouhé výběhy lesem. Je to výzva, zábava a příležitost k lepšímu poznání světa okolo i sebe samého. Vzhledem k tomu, že život chápu jako jednu celistvou zkušenost, tak přirozeně propojuji své „soukromé“ zájmy a „pracovní“ zaměření. Vždy mě zajímaly moderní trendy, a proto je i mou specializací například ochrana osobních údajů, které považuji za zlato 21. století, nebo obecně právo EU, které často udává tón nejen na našem kontinentu.

Kateřina Slavíková

Právo může být dobrý sluha, ale při jeho neznalosti i zlý pán. Mě na něm nejvíce těší, když ze změti paragrafů dokážu vykouzlit zdánlivě jednoduchou radu, která bude dobrým a rozumným sluhou. Nejvíce se věnuji právu zdravotnickému a farmaceutickému, v propojení s ochranou osobních údajů. Baví mě také regulace médií, reklamy a vše, co se týká potravin (od paragrafů až po kulinářské zážitky z cest).

Ondřej Florián

Proč se už patnáct let věnuji korporátnímu právu? Otázka by spíše měla znít „proboha proč ne?“ Korporátní právo obsahuje vše, co si právník může přát. Od smluvní agendy v podobě přípravy akcionářských smluv až po spornou agendu při vedení akcionářských sporů u soudu či nepřátelských valných hromad. Od jasně nastavených pravidel fúzí, rozdělení či změn právních forem (ano, mám rád pravidla) až po běžnou (a někdy uklidňující) úředničinu drobného korporátu spočívající ve změnách jednatelů, sídel či obchodních firem. Pokud k tomu přidáte největší a hlavně nejlepší (!) tým zaměřující na korporátní právo ve střední Evropě, pochopíte, proč jsem od vysoké školy v HAVEL & PARNERS. Jo, a taky hraju tenis, hokej, běhám, jezdím na kole a většinu času na golfu hledám golfové míčky.

Jaroslav Šuchman

Nemám příliš rád informační technologie (pro stále větší závislost všeho a všech na IT), netrávím čas hraním (ani hazardních) her a regulace, resp. její co nejhladší zvládání (včetně ochrany osobních údajů), mě zajímá „pouze“ jako právní fenomén. Bytostně ale věřím v kultivační roli právních společenství států (včetně zejména) jako je EU, byť – nebo právě proto – že ony regulace zrovna sype ze všech skoro tří desítek rukávů (jsou za nimi totiž vždy členské státy a jejich vlády).

Tereza Hrabáková

Už jako malou holku mě ze všeho nejvíc zajímalo dění v módním a kosmetickém průmyslu, pomáhala jsem mojí babičce šít podle časopisu Burda. Nakonec jsem se nestala ani módní návrhářkou, ani fashion bloggerkou, ale aspoň jsem si vybrala oblast práva, která s módou a kosmetikou úzce souvisí - duševní vlastnictví a především ochranné známky. Ve volném čase cvičím jógu, běhám, učím se hebrejsky, případně sbírám inspiraci na Instagramu nebo v ELLE a VOGUE.

Tomáš Varšo

V rámci studia na právnické fakultě jsem se rozhodl zpestřit si život i studiem s ekonomickým zaměřením. Když jsem se následně dostal k odvětví soutěžního práva, právo i ekonomie se mně propojily ve velice zajímavou směs, která mě chytla svou stručností (pár paragrafů) i komplexností (hodně problémů) a drží mě dodnes. Mimo právní svět mám rád volejbal v aktivní i pasivní formě a jsem fanouškem superhrdinů a jejich světů v komiksech.

Michal Kandráč

Dodnes si pamatuji na den, kdy můj otec přinesl domů telefonní modem a já poprvé uslyšel luzné tóny, které tento fascinující přístroj vydává při navazování připojení k internetu. Tenkrát jsem ještě nevěděl, co všechno je díky této hrající krabičce možné, nicméně po stále intenzivnějším zkoumání s péčí řádného hospodáře jsem všem těm internetům, které by paní Věra Pohlová nejraději zakázala (Deník Metro, 17. září 1999), postupem času přišel na kloub. Jelikož jsem díky právnickému genofondu v matematice ani fyzice nikdy nevynikal, byla pro mne práva jasná volba jak tyto dva světy propojit. V současnosti se tedy profesně věnuji především právu informačních technologií a duševního vlastnictví se zaměřením na právní aspekty těchto oblastí v rámci internetu. Svůj volný čas trávím nejraději cestováním, cvičením bojových umění a vařením, ale také nepohrdnu dobrou knihou či filmem.

František Korbel

Když mi ještě jako vesnickému advokátovi Strany zelených volal po volbách v létě 2006 Martin Bursík s nabídkou stát se ministrem pro legislativu, netušil jsem, jak dlouho mi toto téma zůstane. Strávil jsem 7 plodných let v legislativě ministerstva spravedlnosti a hlavně s Jiřím Pospíšilem jsme zreformovali „polovinu“ právního řádu. V myslích zůstaly především nové kodexy občanského a trestního práva. O to méně jsem pak očekával, že se budu držet legislativního kopyta u „Havlů“. Ale je to tak. Monitorujeme, compliancujeme, ale i píšeme. Nyní hlavně nový stavební zákon, zákon o právu na digitální služby (447), elektronická bankovní identita SONIA/bankID.

Ivo Šimeček

Když jsem se rozhodoval pro právnickou fakultu, měl jsem pocit, že mi bude něco scházet. Bavily mě i přírodní vědy a matematika, na gymnáziu jsem studoval v třídě zaměřené na programování. Tak jsem si k právům přidal ještě ekonomku. Předměty, které jiné odpuzovaly, jako třeba statistika a ekononomicko-matematické metody, mě vysloveně bavily. Po škole bylo pro mě soutěžní právo logickou volbou, při mém krátkém působení na ÚOHS jsem však přičichl i k veřejným zakázkám. Dnes mám s odstupem času pocit, že se to všechno tak nějak pěkně sešlo. Soutěžní právo samo o sobě je na půl mezi právem a ekonomií. Znalost veřejných zakázek mi dává možnost se dobře orientovat v oblasti bid-riggingových dohod. No a programování? To tam taky je, jen místo if then else, používáte pojmy hypotéza, dispozice, sankce.

Kamil Kovaříček

Právo obchodních korporací jsem si za své vybral již na střední škole. Mým oblíbencem zůstalo jak během magisterského studia na právnické fakultě, tak poté během postgraduálního studia i rigorózního řízení. Zaměřuji se speciálně na oblast vlastního kapitálu obchodních korporací, která je v tuzemském prostředí v porovnání se zahraničním velmi málo popsána, a to i z důvodu přetržení racionálních pravidel obchodního práva na našem území po dobu téměř čtyřiceti let. Do jisté míry znovu poznávání základů a zásad kapitálových společností pro české poměry tak považuji i na této jinak relativně konzervativní oblasti velmi zajímavým.

Lenka Štiková Gachová

Přiznám se, že soutěžní právo mne na vysoké škole zcela minulo. Od začátku studia právničiny (resp. ještě dříve předtím vlivem mého dědečka profesí policejního vyšetřovatele) bylo mým snem stát se státním zástupcem. Jen shodou okolností a popostrčením jedné z bývalých spolužaček jsem se přihlásila na inzerát Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže, který hledal nové posily do soutěžní sekce. Když mě na ÚOHS přijali, brala jsem to jen jako přechodnou zkušenost. Soutěžní právo mne však natolik pohltilo, že jsem se od něj nedokázala do dnešního dne (tj. od ukončení vysokoškolského studia v roce 2002) odpoutat. A proč se tak stalo? Asi proto, že vedle humanitních věd mě vždy bavila matematika a technické obory. Soutěžní právo přitom spojuje vše dohromady. Pro jeho správnou aplikaci je třeba znát, jak fungují jednotlivé a přitom velmi rozmanité trhy (od prodeje potravin, přes distribuci elektřiny, výrobu oceli atd.). Poradenství v oblasti soutěžního práva proto nikdy nezevšední, stále něco nového objevujete a musíte se učit novým věcem.

Tomáš Havelka

Najdete mě všude, kde to zavání Nizozemím a Belgií. A je jedno, zda se jedná o kulturu, sport, gastronomii nebo právo. Kromě hranolek, haringů a jízdy na kole se jedná také o jeden z nejinovativnějších regionů na světě. Věnuji se právu duševního vlastnictví v moderní (digitální) společnosti a speciální zájem mám o umělou inteligenci a virtuální realitu. Ve svém volném čase však nejraději holduji aktivitám, při kterých na žádnou technologii nenarazím (tj. veškeré outdoor sporty v přírodě).

Vladislav Bernard

Při studiu na právnické fakultě jsem tíhl, možná z tehdejší lenosti, k veřejnému právu. Věřil jsem totiž, že v jeho rámci budou všechna pravidla přehledně popsána v zákonech. Následně jsem se dostal k soutěžnímu právu. Zjistil jsem, jak naivní jsem byl. Ono toho totiž ve dvou paragrafech moc popsat nejde. Možná i proto mě soutěžní právo v celé jeho komplexnosti „chytlo“. Postupem času mě začalo mírně znepokojovat, jak málo jsou při jeho prosazování chráněna základní práva a svobody. Dal jsem se proto na studium ústavního práva, abych mohl přispět ke zlepšení situace. Postřehy z něj bych rád obohacoval i soutěžněprávní sekci blogu.

Barbora Břežná

Moje cesta k právu nebyla vůbec přímočará. Jeho studium mi ve čtvrtém ročníku na gymnáziu navrhla moje máma bez valného úspěchu – tehdy jsem jí řekla, že se asi zbláznila a šla jsem studovat psychologii. O rok a půl později jsem už ale seděla na seminářích na brněnské právnické fakultě. Aniž bych si byla dost dobře vědoma, jak jsem se tam vůbec dostala, našla jsem v paragrafech zalíbení. Mezi všemi právními disciplínami mě nejvíce nadchlo obchodní a speciálně korporátní právo, kterému se v současnosti věnuji. Nadšení v této oblasti mě neopustilo dodnes.

Jaroslav Baier

Startupy, venture a private equity fondy jsou pro mě těmi nejzajímavějšími ekonomickými aktéry. Je tomu tak proto, že nabízejí pohled do ekonomické budoucnosti založené na kreativitě, odvaze pustit se do vlastního podnikání, svobodě své podnikatelské sny také realizovat a především schopností nést zvýšené riziko. Jsem rád, že jsem součástí tohoto kreativního ekosystému, ať už prostřednictvím transakčního právního poradenství founderům, investičním profesionálům či UBOs nebo založením vlastního legal-tech startupu na online B2C právní služby.

Robert Nešpůrek

Jakmile jsem hned po studiích na pražské právnické fakultě dostal příležitost absolvovat jednoroční postgraduální studium evropského práva v Nizozemí, hned jsem věděl, že se budu chtít věnovat právu v mezinárodním obchodě, technologickému právu a duševnímu vlastnictví a také souvisejícími aspekty soutěžního práva. Začal jsem v pražské kanceláři globální právní firmy, kde mě bavily i transakce v telekomunikacích a technologiích, protože jsme zrovna prožívali dot.com boom, a měl jsem možnost krátce pracovat i v Londýně. V roce 2001 jsme založili naši kancelář Havel & Partners a v tomto zaměření jsem pokračoval. Po roce 2008 jsem pak založil naši specializovanou pracovní skupinu Commercial IP, IT, v níž se už naplno věnujeme všem oblastem duševního vlastnictví, digitální ekonomice, e-commerce, fintech, dronům, autonomním vozům, blockchainu i technologickým transakcím a všem možným typům obchodních smluvních vztahů, domácím i přeshraničním.

Josef Bouchal

Počítače a technologie byly už od mládí mojí velkou zálibou. Několik let jsem studoval technologické obory a později přidal studium práva. Již od počátku mého profesního života jsem se snažil tyto dva světy protnout, a proto jsem svou specializaci v oblasti fúzí a akvizic obohatil o oblast startupů a venture capitálu, která je převážně zaměřena na technologie. Spojení světa technologií a práva proto pro mě byla jasnou volbou. Současně, rozšiřovat a prohlubovat si znalosti v oblasti progresivního byznysu a transakčního práva, je pro mě neustálou výzvou.

Martina Rievajová

Názov publikácie „Can machine think?“ od uznávaného vedca Alana Turinga a prvé stretnutie s robotom Pepperom vo mne rozdúchali celoživotnú vášeň k technologickým výzvam, ktoré obdobne ako akýkoľvek iný aspekt ľudského života, sa nezaobíde bez oneskorenej štátnej regulácie, ktorá podnecuje právnu kreativitu v neregulovanom odvetví. Právo informačných technológií, s čím je nerozlučne spojené právo duševného vlastníctva a ochrana osobných údajov, sú mojou každodennou výzvou, ktorá s každým novým prípadom posilňuje moju zvedavosť a smäd po nových informáciách z tejto neprebádanej oblasti.

Jakub Dozbaba

V kanceláři se věnuji především smluvnímu právu a právu nemovitostnímu. Rád zabrousím i do dalších oblastí soukromého práva anebo autorského právo. Ve volných chvílích trávených mimo kancelář mě můžete zahlédnout na travnatém fotbalovém trávníku nebo na horském výstupu, především pak do slovenských hor. Mimo právo a sport rád cestuji a poznávám zajímavá a neprobádaná místa po Evropě.

Lukáš Jakoubek

Rád zkouším nové věci a moje zvědavost, která občas nezná hranic, mě přivedla k fotografování. Dobrá fotografie vypráví příběh. Stejně tak lidé a firmy píšou své vlastní příběhy a mě baví psát je s nimi. I proto mě fascinují obory reklamního práva a ochrany osobních údajů, které příběhům vdechnou život. Kromě toho jsou mou specializací smluvní závazkové vztahy či spotřebitelská agenda (včetně vedení e-commerce projektů a správních řízení) se zaměřením na automobilový a kosmetický průmysl. Pokud necestuji (nebo alespoň nejezdím prstem po mapě), potkáte mě ve vodě, na kole nebo v poklusu, tedy u triatlonu.

Šimon Hradilek

Studium historie a politologie jsem nedokončil a vydržel u přípravy na právní řemeslo. Od té doby je mou snahou být dobrým právním řemeslníkem, který nepodlehne fachidiocii úzké specializace. Byť se nyní věnuji spíše soukromému právu, trocha zájmu o veřejné záležitosti mi zůstala, proto si najdu čas i na právo na informace včetně registru smluv.

Diana Gregová

Na právu mě již od mala přitahovala jeho elementární a nevyhnutná přítomnost v každodenním životě završená představou, že s jeho znalostí budu moct pomáhat všem lidem. Co započalo na střední škole jako fascinace nad konceptem lidských práv, se během studia přetavilo do zájmu a okouzlení nad právem duševního vlastnictví a e-commerce, kterému se v kanceláři primárně věnuji. Od dob studia v Lucemburku jsem velkým fanouškem kosmického práva, které jak tajně doufám, v rozsahu naši právní specializace brzy přibude. Ve volném čase rada čtu, běhám, objevuji nová místa a trávím čas v přírodě, především když se podaří doma na Slovensku.

František Neuwirth

Právo je mým největším koníčkem a nedovedu si představit, že bych dělal něco jiného. Nejvíc mě na něm baví to, že každý den je jiný a přináší nové výzvy. Zaměřuji se zejména na a oblast farmaceutického a zdravotnického práva, které prokládám agendou smluvního práva, práva duševního vlastnictví, nekalé soutěže, reklamy a veřejnoprávní regulace. Ve volném čase rád poznávám jiné kultury prostřednictvím studia cizích jazyků. Než se vydám kamkoliv do zahraničí na dovolenou, naučím se vždy alespoň základní fráze. Pokud bych se musel někam odstěhovat, bylo by to Švýcarsko.

Matěj Kurtin

Již od dětství mě fascinoval svět počítačů, všech drátů, světýlek a jiných nesmyslů uvnitř něj. S vývojem herního průmyslu jsem postupně stavěl a upravoval svůj herní počítač, a to až do doby, kdy jednoho rána přestal díky mé zručnosti fungovat. Nadšení do nových technologií mě však neopustilo, ba naopak. Kombinace práva a technologií představuje unikátní propojení dvou odlišných světů a také dynamické pole působnosti. Člověk musí zůstat ve střehu, a to mě baví. Svůj volný čas balancuji mezi rodinu, různorodé sportovní aktivity, hry na platforem a audiovizuální obsah všeho druhu.

Nikita Fesyukov

Celý život jsem tíhnul ke kariéře v žurnalistice, avšak můj otec, vychován v tvrdém socialistickém Rusku, neuznával žádnou jinou profesi než právník, doktor, či inženýr (paradoxně sám nepůsobí ani v jednom z těchto oborů). V průběhu studií jsem skákal z jedné právní praxe na druhou – ústavní právo, mezinárodní právo, sportovní právo – nicméně nic ve mně neprobudilo pocit smysluplnosti. Jednoho dne jsem si však řekl, proč nespojit mou přirozenou zvídavost a zájem o nové technologie se svou budoucí kariérní cestou? A tak jsem se, vlastně trošku náhodou, ocitl v H&P obklopen těmi nejlepšími z nejlepších. Pokud zrovna nepracuji na komplexních analýzách pro naše klienty, pravděpodobně sleduji zápasy AC Milán, biji se se svou kočkou, cestuji po exotických rájích se svou úžasnou přítelkyní, případně koukám na filmy nebo seriály s minimálním hodnocením 80 % na ČSFD.

Kateřina Trzaska

Pojem IP mi dlouho nic neříkal, kromě povinností na fakultě jsem nezavadila ani o ochranou známku či patent, ani o autorské právo. Pro můj zájem o tuto oblast jsem si musela dojet do Německa, kde jsem několik let absorbovala znalosti o patentech, ochranných známkách a designech v praxi mezinárodní advokátní kanceláře. Svět IP je rychle se rozvíjející oblastí, že je neustále se na co těšit a jsem ráda, že můžu být u toho.

Martin Stančík

Věnuji se oblastem bankovnictví, financí a kapitálových trhů, kde se přirozeně propojuje právo a svět financí. Rád se dozvídám o doposud neprobádaných zákoutích regulatorních aspektů poskytování finančních služeb, zejména mne pak baví nastavování obchodních modelů vznikajících FinTech společností. Na advokacii se mi líbí, že se nikdy nenudím - díky širokému spektru klientů je každý den jiný a přináší nové výzvy. A to mám na této práci ze všeho nejraději.

Petra Kováčechová

Môj prvý kontakt s farmaceutickým patentom bol ešte v detstve, keď som ani netušila čo to právo vlastne je. Môj otec, ktorý pracoval vo farmaceutickej firme doma často spomínal novinky práve z prostredia sveta farmácie. Aj to bol jeden z dôvodov pre ktorý som sa počas štúdia práva rozhodla viac venovať duševnému vlastníctvu. Druhým dôvodom bolo, že počas programu Erasmus v Lisabone sme si mohli vybrať len medzi anglickými predmetmi zameranými na duševné vlastníctvo alebo inými predmetmi v portugalčine. A tak mi neostávalo nič iné ako si vybrať práve duševné vlastníctvo. Na moje vtedajšie prekvapenie sa nové technológie stali mojou vášňou a venujem sa im doteraz. Okrem práva duševného vlastníctva a ICT práva sa rada venujem aj ochrane osobných údajov či záväzkovým vzťahom.

Denisa Fuchsová

Věnuji se zejména farmaceutickému a zdravotnickému právu, které, troufám si tvrdit jsem si nevybrala, ale ono si vybralo mě. Nejdříve mě po škole přitáhlo z Brna do Prahy. Začínala jsem jako mladý právník ve státní správě v oblasti dozoru nad léčivy a zdravotnickými prostředky. I když jsem státní správu po pár letech opustila, kam jsem se hnula, tam jsem na farmaceutické a zdravotnické právo narazila. Nakonec jsem zakotvila v advokacii, jejíž svižnější tempo mi vyhovuje. Práce s klienty z businessového světa mě naučila, že nejcennější rada je jasná, stručná a rychlá. Tím se snažím řídit a klientům navrhovat praktická a jednoduchá řešení. Ve volném čase si ráda zahraji tenis nebo zacvičím jógu.

Tomáš Chmelka

Od svých čtyř let, kdy jsem poprvé usedl k PC, uběhla již dlouhá doba, z menších IT společností se staly nadnárodní korporace, vznikla komunity startupů, byly vytvořeny kryptoměny, ale nadšení pro informační technologie mě neopustilo, spíše naopak. Přestože jsem při svých studiích zvažoval, že se budu profilovat jako IT analytik či systémový architekt, rozhodl jsem se pro právnickou profesi. Na IT a celkový business klientů se tak nyní dívám z právnického pohledu. Ve svém volném čase se snažím věnovat sportu, cestování a vaření.

Jan Diblík

Jak jsem se stal technologickým právníkem? Můj děda František nesnášel advokáty. Byl strojařský inženýr, konstruoval letadla a podobně jako i druhý děda a taťka, všichni rádi vynalézali. Na vysvětlenou - děda studoval techniku v 50. letech a studenti právnické fakulty tehdy většinou nepatřili k etické špičce národa a děda s nimi míval často na kolejích názorové střety. Po revoluci ale rodina kvůli restitucím právníky potřebovala, a proto si nás po několika nelehkých zkušenostech s právníky jako vnoučata povolal. Povídá: „Právníky sice jak víte nesnáším, ale někdo z vás by se to řemeslo vyučit měl. V rodině potřebujeme dobrého právníka.“ Tak jsem se vydal na cestu. Už na gymnáziu mě přitahovala práva duševního vlastnictví; vzpomínám si na obšírný referát na franšízing a jak mě to tehdy právem nepolíbeného zcela fascinovalo. Na právnické fakultě jsem pak celkem přirozeně začal pracovat jako pomvěd na Ústavu práva autorského, práv průmyslových a práva soutěžního. Vášeň pro obor, který přirozeně propojuje právo (jako spíše humanitní vědu), obchod a techniku, resp. technologie, mě pak už nikdy neopustil. Proto jsem tam, kde jsem a dělám, co dělám. A tuhle práci mám rád.

Patrícia Jamrišková

V rámci svojej právnej špecializácie poskytujem komplexné poradenstvo privátnych klientom a rodinným firmám. Tieto oblasti majú veľmi silný ľudský rozmer, ktorý je úzko prepojený so životnými príbehmi a súčasnou rodinnou či inou súkromnou situáciou klientov. Uvedené je dôkazom, že aj vo veľkej advokátskej kancelárii sa pri klientoch nestráca to najdôležitejšie, a to ich ľudskosť a individuálny prístup ku klientom. Vymýšľať pre nich sofistikované riešenia a pomôcť im tak v ich osobnej, ale aj rodinnej sfére vyriešiť ich, často na prvý pohľad, neriešiteľné problémy je to, čo ma na tom neskutočne baví a napĺňa. Pokiaľ však chcem trošku vypnúť od tohto ľudského rozmeru, vypĺňam si pracovný čas poskytovaním služieb v oblasti práva obchodných spoločností a M&A, kde sa občas to ľudské, bohužiaľ niekedy len ťažko hľadá. Nakoľko som úspešne ukončila aj štúdium hydrogeológie a inžinierskej geológie a v praxi som sa jej venovala, je mojou srdcovkou pri poskytovaní právnych služieb aj oblasť práva životného prostredia i ESG. Vďaka štúdiu a skúsenostiam mám na túto oblasť technickejší a prírodovednejší uhol pohľadu, ako väčšina mojich kolegov právnikov.

Richard Otevřel

Poznávat svět mě nesmírně lákalo už v dobách, kdy to bylo možné leda tak z časopisu 100+1, a protože mi ani jeden svět nestačil, začaly mě zajímat všechny technické novinky od letectví až po kosmonautiku – technologie založené na velkých rychlostech. Možná je projevem dospělosti, že člověk přestane blbnout a pokusí se vrátit na zem a zpomalit, takže jsem si všimnul zákona, jehož číslo bylo také 101: o ochraně osobních údajů. Jeho skromné poslání podtržené celkem malým objemem paragrafů, totiž ochrana soukromí, mi dodnes nedává spát a vždy mě udivuje, jak velký vesmír se dokáže schovávat v jednom malém lidském soukromí, které s více či méně dobrými úmysly nahlodávají technické vymoženosti dávno se pohybující rychlostí světla. Cesta lidstva na Mars je v tomto srovnání plížením se mezi přírodními zákony gravitace a i když nás před čím dál rychlejší snahou odvát naši individualitu má ochránit 100-1 článků GDPR, nesmíme zapomínat na jediné: zůstat člověkem.

Tomáš Lupač

S počítačem a různými typy technologií jsem přicházel do styku již od svého útlého dětství a od té doby mě nikdy nepřestávaly fascinovat. Jeden z příkladů, který naprosto jednoznačně ukazuje perspektivnost a zajímavost této oblasti je fakt, že v současné době máme ve vlastních kapsách výkonnější přístroje než ty, jež dostaly lidstvo na Měsíc. I přes řadu mých dětských (a některých i úspěšných) pokusů vytvořit webové stránky, moje programátorské schopnosti nedosahují takové úrovně, že bych pomohl lidstvo dostat na další planetu. A proto jsem si našel jiný způsob, jak se technologiím profesně věnovat – šel jsem na práva.

Vojtěch Zavadil

Zatímco většina dětí dostává jako první knihu obrázkové čtení, já do světa jazyka a příběhů vstoupil prostřednictvím starých řeckých bájí. A není příběhu, který by neměl původ v historii. Nejen proto jsem svůj vlastní, inspirován předcházejícími dvěma generacemi, začal budovat na rodinné tradici studia práva. Láska k historii a příběhům mi ale zůstala, takže profesně se zajímám zejména o právo autorské, a jelikož rád hledám paralely, blízko mám i k unijnímu mezinárodnímu právu soukromému. Ve volném čase si rád zahraju basket nebo deskovou hru, cvičím historický šerm nebo plánuju cesty za poznáním.

Anna Sergejko

V práci i v osobním životě si ráda vybírám cestu, která je trochu složitější, ale zábavnější. V kanceláři mě nejvíce baví farmaceutické a zdravotnické právo, kterému se věnuji spolu s commercial agendou zahrnující regulaci potravin, reklamy i digitálních technologií. Část studií jsem strávila na Univerzitě v Antverpách, kde jsem se věnovala evropskému právu. Ze zahraničních zkušeností jsem byla nadšená a odjela znovu, na sever – studovat do Kodaně IP a life science a jezdit na kole ještě větším deštěm. Se stejným nadšením se snažím přistupovat ke své práci a tomu, co se při ní můžu naučit. Ve volném čase ráda běhám půlmaratony, peču banánové chlebíčky nebo cestuji.

Ján Zbín

Fúze, akvizice, investice, venture capital – ve zkratce všechno kolem obchodního práva se stalo předmětem mého zájmu hned co jsem nastoupil na univerzitu. Právo se zaměřením na business je to správné kafe pro mě. Rád se věnuji studiu věcí, které nezůstávají jenom předmětem akademické diskuse, ale jsou přítomny i v mém každodenním životě. Jde to pak samo od sebe, a tak to má být. V investicích a startupech jsem našel zálibu a tento svůj zájem každým dnem prohlubuji – studiem, prací, ale i při aktivitách jako běhání, poslouchání podcastů, trávení času s přáteli a mými nejdražšími. Jednoduše, miluji dělat to, co má smysl, co pomáhá mému okolí a co mě baví.

Natália Tomčíková

Už od detstva bolo mojim snom pomáhať ľuďom a túžila som sa stať lekárkou. Stačila však jedna návšteva nemocnice a na poslednú chvíľu som si dala prihlášku aj na štúdium práva. Po rokoch právnej praxe zisťujem, že ľuďom vie pomáhať aj právnik, či už pri realizácii ich cieľov alebo riešení problémov, a teda môj detský sen si podstatu predsa len zachoval.

Radek Riedl

Vždy jsem tíhnul k hudbě a jako aktivní muzikant pohybující se mezi tvořivými lidmi jsem našel zálibu v oblasti duševního vlastnictví, která mě zavedla až k mé specializaci vymáhání práv průmyslového vlastnictví. Vedle této oblasti se věnuji závazkovému právu, v rámci kterého se rád zaměřuji na vztahy týkající se vývoje, licencování a ochraně technologií a souvisejícího know-how, stejně jako se zajímám o oblast FMCG a nastavení smluvních vztahů v potravinářském průmyslu. Aktuálně jsou v mém hledáčku licenční řízení před RRTV. Ve volných chvílích se věnuji hudbě a cestování.

Tereza Kusková

Když jsem se před pár lety rozhodla jít studovat práva, měla jsem jasnou představu o svém směřování a budoucnosti. A popravdě v žádném z mých plánu nefigurovalo soutěžní právo. Stačila však jediná přednáška v rámci výuky evropského práva, abych pochopila, že člověk sice míní, ale soutěžní právo mění. A tak jsem teď součástí skvělého týmu HAVEL & PARTNERS, který mi umožňuje věnovat se tomu, co mě opravdu baví. A když případně nesoutěžím v právu, činím tak na ve volném čase na koních.

Vlaďka Laštůvková

V advokátní praxi se nyní nejvíce zaměřuji na oblast farmaceutického a zdravotnického práva. Zájem o tato odvětví jsem objevila již při studiu na vysoké škole, kdy jsem poprvé začala pracovat ve farmaceutickém průmyslu, a neopouští mě ani dnes. Zkušenosti v těchto oblastech jsem přitom získávala nejen v advokacii, kde jsem se zaměřovala i na korporátní právo a daně, ale i v asociaci farmaceutických společností a na stáži v Radě Evropské unie v Bruselu, kde jsem pracovala pro oddělení Public Health and Foodstuffs.

Alžběta Pospíšilová

Že se právo stane mou velkou zálibou, jsem tušila hned první den na právnické fakultě. Mé přesvědčení pak narůstalo zejména s výukou zdravotnického práva a utvrdila jsem se v něm, když jsem se v praxi setkala s farmaceutickým právem. Na těchto dvou oborech mě nejvíc baví jejich propojení s ochranou lidského zdraví, nevyhnutelný střet práv pacientů i lékařů s pokrokem farmaceutického průmyslu i široké spektrum právních oblastí, se kterými se setkávám. Mojí další celoživotní zálibou je sport – baterky nejraději dobíjím na cyklostezce, zasněžené sjezdovce a v posilovně.

Dita Krumlová

Se soutěžním právem jsem se poprvé střetla ve druhém ročníku na právnické fakultě na jedné z posledních přednášek evropského práva. Upřímně, z této hodiny si dodnes pamatuji jen jediné: „Hlavně ať si to nevytáhnu u zkoušky!“ Nevytáhla. V té době asi ještě naštěstí. Jsem však člověk, který opravdu nemá rád, když něčemu nerozumí. A tak jsem o několik měsíců později dostala svůj dosud nejlepší nápad a zapsala si předmět soutěžní právo EU. A jak se říká, koho soutěžko schvátí, už nenavrátí. A tak jsem tady. A pokud přece jen ne, najdete mě nejspíš na parketu. Ve volných chvílích si totiž ráda zatančím salsu, bachatu a urban kizombu.

Jana Duchková

Ochrana osobních údajů, oblast veřejného práva a veřejných zakázek byla pro mě jasnou volbou…byť mi chvíli trvalo, než jsem to zjistila. Osm let jsem byla zastupitelem a většinu z toho i místostarostou s kompetencemi v oblasti školství centrální pražské městské části s padesáti tisíci obyvateli. V rámci obce jsem se už tehdy věnovala kromě personálního, rozpočtového a strategického plánování ochraně osobních údajů a měla jsem tak možnost zjistit, že tedy opravdu JE co chránit. Tak jsem s urputností mně vlastní na tuto oblast soustředila všechnu svou energii. V tom, že je to běh na dlouhou trať, se ujišťuji dnes a denně. A vím, že dokud si bez upozornění i nadále budou hotely skenovat moji občanku nebo se ptát, jaké jsem národnosti, budu mít pořád co dělat.

Karolína Steinerová

Pravděpodobně bych měla napsat, že jsem již od malička chtěla být Perry Mason v sukních a v soudních síních bojovat za práva slabších. Tak to nebylo – já chtěla být profesionální gymnastka. Jsem ráda, že si mi můj sen nesplnil a život mě přivedl k právu. Místo v tělocvičně teď soutěžím před soudcem a soupeřem je advokát protistrany. Moje práce v oblasti IP litigací (tedy soudních sporů s prvkem duševního vlastnictví a nekalé soutěže) mě nesmírně baví pro svou rozmanitost, a právě pro ten soutěžní aspekt. Kdybych se stala profesionální gymnastkou, byla bych už dávno za zenitem - v soudní síni mohu soutěžit ještě pár dekád. A jsem za to vděčná.

Róbert Gašparovič

Som presvedčený, že každý by mal robiť to, čoho baví a má rád. Nuž, a tak sa venujem právu informačných a nových technológii, duševnému vlastníctvu, dátam a údajom, obchodným záväzkom či e-commerce.

Sabina Skoumalová

Již v útlém dětství jsem si uvědomila, že vystudovat práva a stát se advokátkou, je cesta, kterou se chci vydat. Postupem času jsem zjistila, že trochu šedivou teorii práva a paragrafy, bych ráda uplatňovala v oblasti, která je dynamická, inovativní a provázaná do našich životů. Proto jsem si vybrala oblast farmaceutického a zdravotnického práva, která toto bezesporu naplňuje.

Tereza Ditrychová

Po dvouletém zabývání se problematikou veřejných zakázek jsem dospěla k závěru, že je mě na tento obor škoda a že musím svou utlačovanou, velkolepou kreativitu přeci nějak využít. Začala jsem se proto profilovat v oblasti duševního vlastnictví, zejména tedy nekalé soutěže, kde se mnohdy právě kreativitě meze nekladou. No a jakou každou ženu i mě samozřejmě zajímá bulvár a drby, takže abych si doplnila repertoár toho, v čem tvrdím, že jsem dobrá, začala jsem se zaměřovat na ochranu obětí veřejně šířených pomluv (samozřejmě pouze těch, kterým to, že se o nich píše, vadí, že). Díky anonymním a tudíž odvážným projevům na sociálních sítích má totiž tento obor z mého pohledu velkou budoucnost.

Adam Forst

Specializuji se na soudní a rozhodčí řízení, a to zejména v oblasti náhrady majetkové i nemajetkové újmy a dále také v oblasti sportovního práva. Vedle toho se zaobírám i problematikou pojišťovnictví.

Barbara Mead

S oblastí duševního vlastnictví jsem se poprvé setkala jako studentka vysoké školy ve Velké Británii, kde mí spolužáci s radostí popíjeli americké pivo Budweiser. Tento název mě, jakožto hrdou Češku a konzumentku českého piva, natolik pobouřil, že jsem se rozhodla duševnímu vlastnictví věnovat nejen při studiu, ale i v následném pracovním životě. Nyní se věnuji především registraci ochranných známek a průmyslových vzorů a mám tedy možnost pomáhat společnostem získat ochranu pro své výrobky a značky. Dodatečné okořenění přináší také práce s padělky, při které mám možnost vidět spoustu zábavných napodobenin legendárních módních značek.

Dušan Valent

Keď som išiel na vysokú školu, tak som sa nevedel rozhodnúť medzi právom a ekonómiu. Nakoniec mi to vyšlo akurát niekde medzi. Súťažné právo je super – intelektuálne zaujímavé, vyvíjajúce sa, a relevantné. Naviac mám veľké šťastie na kolegov. Ak ste nevedeli, H&P súťažný team je top!

Ivo Tatič

Pôvodne som sa počas štúdia práva na Slovensku orientoval hlavne na trestné právo a videl som svoju budúcnosť v tomto odvetví. No v piatom ročníku kombinácia atraktivity medzinárodného prvku, dynamickosti a presahu do takmer všetkých oblastí života spôsobili vychýlenie kurzu a rozhodnutie sa pre ďalšie štúdium práva hospodárskej súťaže. S odstupom času to hodnotím ako výbornú zmenu, pretože antitrust je neustále vyvíjajúca sa oblasť práva v ktorej sa človek vždy učí nové veci, čo ma nesmierne baví. A aby mi za trestným právom nebolo smutno, pri porušení práva hospodárskej súťaže ide tiež o vysoké stávky.

Jan Fikar

Nikdy jsem se neviděl jako odborník na správní a stavební právo. Při studiu na právnické fakultě mi tato odvětví přišla jako nepochopitelná studnice teoretických pouček. Vlastně ani nevím, jak jsem se dostal k tomu, že právě ze správního práva jsem psal i diplomovou práci, a také jsem se touto fází studia upřímně protrápil. Pak jsem se ale začal správnímu a stavebnímu právu věnovat v praxi a zjistil jsem, že je to ve skutečnosti zapeklité a mnohovrstnaté odvětví, které člověka nepřestává překvapovat, stále přináší nové výzvy a není možné v něm spadnout do rutiny. Vedle správního práva se věnuji zejména právu nemovitostí - a to od závazkových vztahů až po povolovací procesy, kde právě nacházím krásný průnik soukromého a veřejného práva. Takže, přátelé – nebojte se správního práva!

Jan Skalný

Oproti většině kolegů pro mě studium práva nebylo již od mala jasnou volbou a dlouho mě lákala i ekonomie. Vzhledem k tomu, že jsem si s funkcemi, maticemi ani rovnicemi nikdy netykal, rozhodl jsem se pragmaticky pro paragrafy a nelituji. V rámci naší kanceláře se specializuji na právo finančního trhu a jeho regulaci – ke každodenní práci s čísly, a to v mnohem příjemnější podobě, se tak nakonec stejně dostanu.

Ján Jaroš

Co mě vystihuje? Nejspíš asi následující citát: „Pracujte v tichosti, oslavujte v soukromí. Lidé nemusí vědět, s kým podnikáte, co máte, nebo jak jste to získali.“ Ralph Smart, psycholog a spisovatel

Klára Mladá

Když se jako malé dítě, téměř ještě v plenkách, rozhodujete, jak naložíte se svým životem (což je pro osoby, se kterými se v oblasti advokacie setkáte, zcela typické), a zároveň povolání princezny, popeláře nebo rentiéra už jaksi ztrácí kouzlo, může vás napadnout: „A co třeba právník!“ A pokud se stane, že se vás podobný nápad drží déle, než je zdrávo, zjistíte po x letech, že jste se ocitl na některé z právnických fakult zavalený knihami a papíry, jejichž text vám v mnoha případech není zprvu příliš jasný. To je můj příběh jako právníka. Snad je takový průběh i s povděkem, jelikož když člověk následně v průběhu dalšího studia a praxe začne horko těžko pronikat do komplikované struktury textů, právnické hantýrky a dalších tajů právničiny, je si vědom záludností, které ho naučili vyplodit, a má pak v těch lepších případech zájem nahrazovat je lidskou řečí. Doufám, že i články na tomto blogu z pera mé maličkosti i mých kolegů budou představovat zdroj informací, který bude tvořen lidmi, lidsky a především pro lidi a to i přes to, že všichni na vizitkách máme, že nás spojuje především úspěch.

Veronika Bočanová

V rodinném právu se elegantně spojují dva mé oblíbené obory – právo a psychologie. Velmi častý a poměrně intenzivní kontakt s klienty, možnost být jim oporou, filtrem konfliktů, štítem, vyjednavačem a také vrbou, která ale jen nemlčí a občas lehce (někdy spíše více) usměrní pohled klienta na situaci, jsou asi hlavní důvody, proč rodinné právo dělám ráda. Pracuji s pocitem, že to, co dělám, dává smysl, že někomu opravdu pomáhám a tým nesmírně šikovných a inspirativních lidí, které mám kolem sebe, ten pocit umocňuje. I když ne vždy je všechno zalité sluncem. Ostatně každý filtr je potřeba pravidelně čistit a já si hlavu od cizích starostí čistím běháním po okolí, a hlavně hraním si s čokoládou při výrobě domácích pralinek, tabulkové čokolády a jinou cukrařinou.

Adéla Zajíčková

V rámci debatních soutěží na střední škole jsem se dostala do situace, kdy jsem pochybovala, zda objektivní pravda existuje a zda ji nelze převlečením do argumentačního kabátce přeměnit téměř na cokoliv. Až studium práva mi dodalo pocit jistoty, vymezilo hranice a nabídlo osvědčené procesy uvažování, kterých se lze přidržet. Učit se pohybovat v tom leta se vyvíjejícím systému mě začalo bavit a už na fakultě jsem se začala zajímat zejména o zdravotnické právo. Snad proto, že tento obor nabízí zajímavý přesah do jiných odvětví a podobně jako medicína sama se rychle mění. Jeden se má stále co učit.

Andrea Horáková

Věnuji se především oblasti soukromého práva, zejména pak právu smluvnímu, které dle mého názoru nabízí velký prostor pro kreativitu při hledání nejlepšího řešení ušitého klientovi na míru. Zároveň umožňuje nahlédnout do fungování reálného podnikání. Při práci tak často zabrousím do světa automobilového průmyslu či digitalizace, která je nyní na vzestupu a stává se tak stále významnější součástí mé pracovní náplně. Přestože jsem si toto zaměření na začátku své praxe nezvolila sama, postupem času jsem zjistila, že to bude nejspíše cesta, ve které chci pokračovat i po dokončení studia.

Barbora Hniličková

Již čtvrtý rokem studuji na právnické fakultě Univerzity Karlovy v Praze a jsem velice vděčná, že při mém studiu mám i možnost pracovat v tak prestižní kanceláři, jako je HAVEL & PARTNERS s.r.o. Věnuji se právu ve veřejném sektoru, protože se skládá z několika právních oblastí a díky jeho rozmanitosti mají studenti práv jako já možnost získat mnoho užitečných zkušeností. K mé volbě mě přivedla zvědavost, jak vůbec taková práce s právem ve veřejném sektoru vypadá, protože praxe je většinou jiná, než jak je to vyučováno na škole. Doufám, že mě mé nadšení pro tento výběr právní oblasti bude doprovázet i nadále v mé budoucí právnické kariéře.

Ema Černá

Na práva jsem šla proto, že mi tak nějak zbyly po vyřazení všech oborů, o kterých jsem tušila, že pro mě úplně nebudou to pravé. K pracovnímu právu, na které se primárně zaměřuji, jsem se pak také dostala vlastně náhodou, když jsem na vysoké škole potřebovala nahnat kredity a zapsala se na volitelný páteční seminář, který vedli právě mojí současní kolegové z pracovněprávního týmu. Pracovní právo je někdy hodně neflexibilní, čímž ale zároveň přináší výzvy pro nás právníky, najít v přísných pravidlech pro klienta co nejjednodušší řešení. Ve volném čase ráda vypnu hlavu na golfu, zacvičím si jógu nebo zkouknu po několikáté libovolný díl The Office (americká verze!) nebo Přátel.

Hana Schubertová

Specializuji se na oblast GDPR, protože si uvědomuji, že v dnešním digitálním světě potřebují organizace a firmy pro svůj rozvoj sbírat, analyzovat a využívat různé druhy dostupných online dat . Zároveň však věřím, že každý jednotlivec by měl mít možnost ovlivnit, jaká digitální alter ega jsou o něm z jeho dat vytvářena. Naplňuje mě dobrým pocitem to pro naše klienty pohlídat.

Ivo Skolil

Specializuji se na akvizice a prodeje společností, energetické právo, private equity / venture capital, právo obchodních společností, obchodní právo (se zaměřením na závazkové právo) a právní audity a právní due diligence. V oblasti akvizic a prodejů jsem se v posledních letech účastnil několika transakcí jak na straně prodávajících, tak kupujících, zejména v odvětvích automobilového a strojírenského průmyslu, energetiky a zemědělství. V oblasti energetiky se zaměřuji na obnovitelné zdroje a nákupy a prodeje výroben elektřiny z obnovitelných zdrojů energie.

Jakub Kocmánek

Má cesta k soutěžnímu právu začala definicí relevantního trhu černého uhlí někdy na začátku mé studentské praxe v advokacii. Když mi vysvětlili, co je to relevantní trh (uhlí jsem znal z babiččina sklepa), naznal jsem, že soutěž asi bude můj obor. Když se zrovna nepokouším porozumět právu, fotografuji a poslouchám dobrou hudbu, nezřídka klasickou. Z mužstev (a ženstev) fandím České filharmonii, a to v Rudolfinu i na výjezdech.

Jan Šturm

Téměř 20 let se věnuji řešení komplikovaných sporů před soudy a v arbitrážích. Baví mne velké výzvy. A to přesně disciplína řešení sporů poskytuje. Pro klienty jsem vyhrál spory, jejichž celková hodnota přesahuje 100 miliard Kč. Mojí specialitou jsou spory v oblasti IP (intellectual property) a v oblasti soutěže (ať už hospodářské nebo tzv. nekalé). V oblasti nekalé soutěže jsem mj. spoluautorem velkého komentáře k občanskému zákoníku.

Jana Čipková

Právo, a špecificky advokácia, ma baví tým, aká je rôznorodá. Pri hľadaní odpovedí na zložité otázky vyžaduje veľa ticha, spochybňovania a kritiky k návrhom vlastných riešení. V správny moment ale núti vymeniť toto všetko za „zdravú drzosť“. Písať a hovoriť rázne, no aj napriek tomu slušne a presvedčivo. Kultivuje vo mne mnohé. Zvedavosť, dynamiku, kreativitu, racio, ale aj sebazaprenie a pokoru k náročným výzvam. V oblasti súdnych sporov a verejných obstarávaní (ako základu mojej špecializácie) je ich nepreberné množstvo. Ostatné dopĺňam mimo kancelárie. Na jogamatke, pri dobrom jedle, v kultúre a umení iných, alebo sa len tak potulujem; sama alebo s tými, ktorých mám najradšej.

Jitka Ivančíková Soukupová

Ke své specializaci – ochraně osobních údajů jsem se dostala omylem. No spíše jsem ji dostala za trest… a bylo to mnohem dříve než GDPR začalo být diskutovanou otázkou. Takový byl můj začátek. Pak jsem objevila svět umělé inteligence, světa softvéru, který už dnes ví, co si zítra dám k snídani, jakou mám náladu a co mi ji zlepší. Prostě, svět Matrixu a využití našich osobních údajů mně zcela okouzlil. Řešit tenkou červenou linii mezi zásahem do osobní svobody na straně jedné a ulehčením života využitím moderních technologií na straně druhé, se stává zásadní filozofickou otázkou každého člověka. Přispět k uvědomění si veškerých aspektů nových technologií je krásným posláním.

Josef Doleček

Jak nejlépe využít a ověřit své nabyté teoretické znalosti? Aneb, co nás ve škole nenaučí! Možnost souběžného pilování praxe a teorie nabízí studentům už během studijních let jedinečnou šanci hlubšího propojení těchto dvou aspektů. Studuji čtvrtým rokem na Právnické fakultě a blížím se do cílové rovinky. Proč jsem si tedy zrovna zvolil pro svou praxi Havel & Partners? No, kde lépe vybrousit své znalosti a propojit je s praxí než na rozmanitých a zajímavých projektech pro největší klienty v republice. Obchodní právo? Technologické právo? Občanské právo? Odvětví, ve kterých vám také možná jednou budu poskytovat své odborné rady!

Josef Žaloudek

Josef Žaloudek se specializuje na oblast korporátního daňového práva, mezinárodní zdanění, restrukturalizace a související aspekty civilního a komerčního práva. Podílel se na poradenství pro významné mezinárodní i lokální společnosti působící v oblasti informačních technologií, automobilového průmyslu, strojírenství, potravinářství atd.

Juraj Dubovský

Baví ma riešenie sporov. Často sú sporové prípady plné adrenalínu a ostrého boja za práva klienta. Ešte viac sú ale spory zaujímavé pre svoj ohromný kreatívny potenciál – ak strany dokážu tento potenciál realizovať, spor „rozpliesť“, a pochopiť sa navzájom, môže ich to obojstranne posilniť. Dlhodobo sa preto venujem sporom, konfliktom, a ich riešeniu – najprv v oblasti „conflict intervention“ v konfliktných zónach (napr. v Severnom Írsku alebo v Izraeli/Palestíne), a následne v advokácii (cca 15 rokov praxe pri riešení komplexných súdnych, rozhodcovských a aj mimosúdne vedených sporov v ČR a na Slovensku). Aj po rokoch ma táto oblasť stále baví a teší ma každý úspešne vyriešený prípad.

Lenka Brunclíková

Upřímně se přiznávám, že od dětství jsem právníkem být nechtěla. Spíše mě lákala typická holčičí povolání jako letuška nebo herečka, ale líbilo se mi i povolání popelářů, kterým jsem každé úterý ráno mávala z okna. Nicméně s odstupem času jsem zjistila, že by bylo možná lepší vydat se jiným směrem. Tak jsem se jednoho dne vydala na Den otevřených dveří na Právnickou fakultu UK a bylo jasno. Právo je mým koníčkem již několik let a se svým nynějším zaměřením na IP jsem se poprvé setkala začátkem druhého ročníku ve své první studentské práci v menší advokátní kanceláři. Ačkoliv tou dobou jsem o tomto věděla opravdu jen pomálu (po absolvování dvou semestrů plných dějin či římského práva), pochopila jsem, že tohle bude jednou ten směr, jakým se budu chtít vydat. Kdybych si měla vybrat zemi, kde bych kromě ČR chtěla žít, vybrala bych si Švédsko nebo Finsko.

Pavel Zahradníček

U řady činností, se kterými se setkávám, mám rád strukturu, logičnost a (až matematickou) přesnost. Tyto atributy jsou příznačné pro technické obory a technologie, v jejichž blízké přítomnosti jsem vyrůstal a které mě nepřestávají fascinovat dodnes. Nejen z těchto důvodů se věnuji právě technologickému a datovému právu. Tento přístup využívám zejména při tvorbě smluv se softwarovou a ICT tématikou. Občas jen trochu závidím programátorům, že smlouvu nelze, na rozdíl od zdrojového kódu, spustit kompilátorem pro odhalení chybových hlášek, ale mnohdy až sporem mezi stranami. Nemenší zaujetí pak využívám při rozkrývání komplexních datových toků v rámci zpracování osobních údajů, nastavování obchodních vztahů v rámci vývoje technologických řešení či při strukturování složitějších transakcí a v oblasti M&A. Svůj přístup k práci pak rád přizpůsobuji tomu, aby vyhovoval jak globálním korporacím, tak technologickým startupům a investorům z venture kapitálového světa.

Petr Kadlec

Na střední škole v USA mě počátkem 90. let nejvíc zajímala politika. Právo je konzervativní disciplína a v porevolučním Česku bylo ještě příliš načichlé minulým režimem. Proto jsem po návratu, už do Česka byť ještě s československým pasem (federace se během mého pobytu v USA rozpadla) v Praze začal studovat nejprve politologii. Až po třech letech jsem se přihlásil také na práva. Dva roky jsem během studií sbíral zkušenosti na stážích na univerzitách v USA, Německu a Dánsku. Zažil jsem také dobrodružný půlrok na diplomatické misi OBSE v poválečném Kosovu. Po promoci jsem se ale v Praze začal naplno věnovat advokacii. Velká část práce tehdy probíhala v angličtině. Praha byla ještě plná expatů ve vedení privatizovaných podniků. Vstup Česka do Evropské unie pro mě ovšem znamenal nový impulz – právu EU jsem předtím zasvětil i svou rigorózní práci. Vyhrál jsem konkurs a odešel jsem z pozice advokáta zkusit štěstí do Bruselu, na Generální ředitelství Evropské komise pro hospodářskou soutěž (DG Competition). Strávil jsem tam jako vyšetřovatel protisoutěžních praktik tři a půl roku. Jezdil jsem sice i na neohlášené inspekce, dawn raids, do podniků v různých členských státech, ale i tak jsem se jako úředník trochu nudil. Proto jsem využil příležitosti vrátit se zpět do velké advokacie, kde si na nedostatek adrenalinu stěžovat nemohu. Zabývám se právem hlavně v oblasti velkých projektů veřejného sektoru a do Bruselu se rád pracovně čas od času vracím.

Robert Nersesjan

Právo hospodářské soutěže mě bavilo už při studiu pro svou komplexnost a rozmanitost, proto jsem se mu rozhodl věnovat i v praxi. A protože jsem školu zvládl vystudovat rychleji, než je běžné, má studijní léta si prodlužuji v doktorském programu obchodního práva, v rámci něhož se také věnuji soutěžnímu právu, a to se zaměřením na digitální sektor a behaviorální metody cílení obsahu na digitálních platformách.

Robert Porubský

Mou specializací je oblast energetického práva a oblast fúzí a akvizic. Za léta právní praxe jsem získal rozsáhlé zkušenosti s transakcemi v oblasti fúzí a akvizic z nejrůznějších odvětví a jako právní zástupce jak na straně prodávajících, tak kupujících, jsem se podílel na celé řadě nejvýznamnějších transakcí realizovaných na území České republiky. V oblasti energetického práva mám pak rozsáhlé zkušenosti z oblasti jak konvenčních energetických zdrojů, tak obnovitelných zdrojů energie včetně výstavby a projektování energetických zdrojů a zastupování klientů před českými soudy a orgány veřejné správy a rovněž mezinárodními arbitrážními tribunály. Publikoval jsem rovněž řadu článků jak v českých, tak v mezinárodních právních časopisech a publikacích zabývajících se zejména problematikou energetického práva.

Roman Dubeň

Už když jsem poprvé v mladém věku za jeden letní den přečetl Vojtěcha Zamarovského a jeho Dějiny psané Římem mi bylo jasné, že se chci profesně věnovat historii. Po Řeckém zázraku se navíc připojila i filosofie a další společenské vědy. Že jsem ale byl chytré dítě, rychle jsem zjistil, že jediná ze společenských věd, která mě uživí a zároveň mi dovolí se amatérsky věnovat zbývajícím oblastem (knihy jsou hrozně drahé), je právo. A tak teď dělám právníka hlavně v oblastech duševního vlastnictví, dronů, IT, hazardu, podnikatelských smluv, osobních údajů a obecně práva na internetu. To mi dává dobrou výmluvu být expert na všechno a na nic, protože každý samozřejmě rozumí, že se nemohu orientovat na jednu oblast, když věnuji tolik času na to stát se odborníkem v úplně odlišné právní úpravě. Ale to radši nikomu neříkejte.

Tomáš Kalenský

Specializuji se na oblast stavebnictví, development, veřejné zakázky a obchodní smluvní vztahy. V oblasti stavebnictví a developmentu se věnuji smluvním aspektům souvisejícím s realizací všech typů stavebních projektů, ale i veřejnoprávní rovině spojené s umisťováním a povolováním staveb. Klienty provázím celým životním procesem staveb od spolupráce při zadávacím řízení veřejné zakázky přes jejich provádění (včetně claim a change managementu) až po jejich úspěšné předání a převzetí. Zajišťuji také komplexní právní servis týkající se výstavby silnic, dálnic a železnic (při použití mezinárodních standardů FIDIC). Bohaté zkušenosti mám i s developerskými projekty v oblasti rezidenční výstavby a zastupováním klientů v souvisejících soudních i správních řízeních. Pravidelně také vedu odborná školení zaměřená především na smlouvu o dílo a smluvní podmínky FIDIC. Podílel jsem se i na přípravě komentáře k novému občanskému zákoníku.

Václav Audes

Když jsem v roce 2005 přišel po skončení fakulty do Havel Partners, dostal jsem otázku, zda bych se chtěl věnovat M&A. O 4 roky později mě Jarda Havel požádal, zda bych se ujal farmacie a zdravotnictví. V obou případech jsem si přesně nedokázal představit, jaké příležitosti tyto obory přinesou. Zprvu se mi v hlavě promítla jen typická klišé chaotického života newyorské burzy a pulzující operační sály fakultních nemocnic. Realita byla ještě barvitější… Dnes jsem vděčný, že jsem tyto výzvy přijal, neboť se za tu dobu podařilo vychovat novou generaci špičkových transakčních a life sciences právníků a oba týmy propojit. Díky tomu teď mohu denně prožívat poutavé příběhy leaderů českého i světového trhu, které nám jsou často inspirací či výzvou. Propojuji právo s financemi, technologiemi a podnikatelským myšlením. A to mě velmi baví a naplňuje… je mi ctí a potěšením být součástí tohoto příběhu.

Adam Kližan

Primárne sa zameriavam na právo duševného vlastníctva, oblasť TMT a obchodné záväzkové vzťahy. Existuje viacero dôvodov, prečo je to tak, jedným z nich je pritom určite záľuba v riešení zložitých (nie len právnych) problémov. Vo voľnom čase sa okrem cestovania rád venujem oblasti stavebníctva, poľnohospodárstva a záhradného designu, avšak výhradne v pracovnom oblečení.

Adéla Havlová

Specializuji se na oblast veřejného sektoru, právo nemovitostí a stavebnictví, otázky vyvlastnění, právo společností a obchodní právo. V HAVEL & PARTNERS působím od roku 2006, nyní na pozici Of Counsel, a podílím se zároveň na poskytování právních služeb německy hovořící klientele. Před nástupem do HAVEL & PARTNERS jsem pracovala sedm let pro přední rakouskou advokátní kancelář Wolf Theiss v Praze a ve Vídni.

Anna Majerníčková

Počas štúdia si ma získalo technologické právo a teraz sa sústreďujem najmä na oblasť IT, Commercial a duševného vlastníctva.

David Neveselý

Vytrvalost, píle, poctivost, velký přehled, skromnost a loajalita jsou kvality, které jako cyklista v pelotonu hledám a sám se na nich snažím trvale pracovat. Jako advokát moc dobře vím, že takové vlastnosti ode mě a mých kolegů vyžadují i mí klienti. Ať už jsem tedy v dresu na cestě do horského průsmyku nebo v obleku v jednačce, tak se vždy snažím tyto hodnoty ctít. Jako sportovec vím, že to není závod, který má cíl – cílem je samotný závod. Jo a mimochodem se už docela dlouho věnuji korporátnímu a daňovému právu, privátním strukturám správy a ochrany majetku a tedy logicky i fundačnímu a svěřenskému právu, o kterých i občas něco napíšu nebo řeknu.

Igor Grejták

Studium práv jsem si vybral z náklonosti k historii, politice a společenským vědám. Zajímám se hlavně o právo na ochranu soukromí a osobních údajů, společně s právem na ochranu spotřebitele. Volný čas trávím nejraději daleko od monitorů a obrazovek, a to cestováním, čtením, fotografováním a sportem, jako například šachy, které jsou už dnes naštěstí taky považovány za sport.

Igor Kučera

Když jsem se ve třetím semestru na právnické fakultě přihlásil na svůj první moot court, netušil jsem, že by mě právě ten zavedl k soutěžnímu právu. Přestože jsem se v rámci mootu věnoval jiným otázkám, soutěž mě zaujala natolik, že jsem se rozhodl se v ní (pokusit) dovzdělat. Zde jsem se na přednášce také potkal s Robertem Nerudou a zmiňovaný pokus se nějak protáhl. Soutěžnímu právu se věnuji v HAVEL & PARTNERS téměř jeden rok.

Jakub Klodwig

Mou specializací i vášní je právo informačních technologií, zejména ochrana osobních údajů, kybernetická bezpečnost, ePrivacy, regulace cloud computingu a online marketingu. Mám zkušenosti s implementací GDPR ve velkých mezinárodních společnostech i úspěšných start-upech. Vedle působení v HAVEL & PARTNERS jsem také doktorand na Masarykově univerzitě. Nedávno jsem vydal vlastní Příručku právní regulace cloudu a spolu s kolektivem z PwC sepsal Praktický komentář k zákonu o zpracování osobních údajů. Dříve jsem pracoval na Národním úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost, kde jsem se podílel na přípravě a uplatňování regulace kybernetické bezpečnosti, a také jako firemní právník v úspěšném českém startupu Rossum.

Jan Koval

Specializuji se na oblast fúzí, akvizic, private equity/venture capital, právních auditů, právních due diligence šetření, a v neposlední řadě také na oblast pracovního práva a práva sociálního zabezpečení. Mám rozsáhlé zkušenosti s transakcemi v oblasti fúzí, akvizic a restrukturalizací v ČR jako právní zástupce na straně prodávajících i kupujících. V oblasti pracovního práva a práva sociálního zabezpečení jsem se účastnil řady projektů zaměřených na úpravu vztahů s vrcholovým managementem společností, restrukturalizaci lidských zdrojů a nastavení komplexních systémů odměňování zaměstnanců.

Jan Marek

K soutěžnímu právu jsem se dostal trochu oklikou – přes americké dějiny. Poměrně záhy mi bylo jasné, že o tomto oboru s obrovskými dopady na život každého z nás – koneckonců i právníci jsou také spotřebitelé, chci vědět víc. A že v soutěžním právu je co zkoumat!

Jan Steininger

Od mala jsem v sobě nacházel přirozený smysl pro spravedlnost, který ve mně ještě prohloubil můj dětský superhrdina Batman. S postupem času jsem si uvědomil, že spravedlnost nespočívá jen v chytání padouchů a procesech trestního řízení. Jak se vyvíjely moderní technologie, začal jsem si více všímat a vážit (nejen svého) soukromí a zabývat se jeho ochranou a respektováním. Možná proto se nyní při poskytování právních služeb rád zaměřuji na oblast ochrany osobních údajů, kybernetické bezpečnosti a smluvního práva, kde oceňuji pestrost a jedinečnost řešení pro každého klienta. Pokud se zrovna nezabývám právem, pravděpodobně hraji na kytaru nebo sportuji.

Jaroslav Havel

Jsem spoluzakladatel a řídící partner advokátní kanceláře HAVEL & PARTNERS, která poskytuje více než 3000 klientům nejkomplexnější právní a daňové služby na trhu. Kancelář je s více než 320 právníky a daňovými poradci a kancelářemi v Praze, Brně, Bratislavě, Plzni, Olomouci a Ostravě největší nezávislou právní firmou ve střední Evropě a zároveň nejúspěšnější česko-slovenskou advokátní kanceláří. Zaměřuji se na rozvíjení vztahů s nejvýznamnějšími klienty kanceláře, strategickými obchodními partnery a předními zahraničními advokátními kancelářemi. Poskytuji strategické právní poradenství a vedu tým kanceláře v nejdůležitějších, nejsložitějších či nejcitlivějších klientských záležitostech od transakcí po velké spory, ve správních řízeních a trestních věcech. Mé služby vyhledávají špičkoví čeští a slovenští podnikatelé, investoři a manažeři, a to díky mým rozsáhlým zkušenostem, dobrému jménu a mimořádnému pracovnímu nasazení, včetně jedinečných kontaktů v právnických a podnikatelských kruzích v ČR a na Slovensku. Poskytuji komplexní poradenství majitelům a členům vrcholového managementu nejvýznamnějších českých a slovenských soukromých firem. Za více než 20 let působení v právní branži jsem získal rozsáhlé zkušenosti díky řadě významných českých a slovenských právních případů, zejména v oblasti bankovnictví, financí a kapitálových trhů, fúzí a akvizic a společných podniků, private equity a venture kapitálu; tyto zkušenosti zahrnují i strojírenství, energetiku, dopravu, média a zdravotnictví.

Jiří Buryan

Před třemi lety se mi poštěstilo stát se jedním z lektorů v rámci studia Vysoké školy ekonomické MBA Nemovitosti a jejich oceňování, a to předmětu Stavební právo. Oproti dosavadní advokátní praxi, praxi a praxi (a legislativní práci s Františkem na novém stavebním zákonu) jsem získal hned jiný nadhled a jinou formu radosti. Až natolik, že mi jeden z účastníků s podivem sdělil, že netušil, jak právo může být zábavné. A může. No není lepší zábavy na večer než si kromě Shakespearea pročíst i skvěle vyargumentované rozhodnutí rozšířeného senátu Nejvyššího správního soudu?

Jiří Kunášek

Mou oblastí specializace je obchodní a korporátní právo, zejména pak řešení korporátních sporů, přeměny obchodních společností či holdingové struktury. Poskytuji rovněž komplexní právní poradenství privátním klientům, kterým pomáhám s ochranou a správou osobního a rodinného majetku i privátních aktiv či s mezigeneračním transferem kapitálu. Podílel jsem se na budování specializované skupiny zaměřené na rodinné majetkové právo a jsem rovněž oporou úspěšného týmu zaměřeného na dědické právo, který zastupuje klienty v oblasti rozsáhlých a komplikovaných dědických sporů a jejich narovnání. Věnuji se i oblasti finančního práva a kapitálových trhů a poskytuji společnostem komplexní poradenství u IPO.

Jiří Moravec

Specializuji se na oblast prodeje a akvizic obchodních společností, venture kapitál a právo obchodních společností. Má praxe zahrnuje poskytování právních služeb klientům v oblasti technologií, IT/IP a amerického práva, ale i akademickou činnost na Univerzitě Karlově. Klientům taktéž poskytuji služby při registraci ochranných známek v USA.

Jiří Nečas

Mé aktuální pracovní zaměření je příkladem vzácného pozitivního dopadu covidové pandemie. Když jsem se doma v izolaci nudil s bezpříznakovou koronavirovou infekcí, napadlo mě, že by mohlo být zajímavé oprášit programování a vytvořit skript na automatickou identifikaci společností. Pak mě zaujala myšlenka na základě toho vytvořit aplikaci na automatizaci přípravy právních dokumentů. A potom přišlo ChatGPT a vlna umělé inteligence a mně došlo, že už není cesty zpět. Z advokáta jsem se tak přejmenoval na Experta na právní digitalizaci a vesele pokračuji dál.

Jiří Pokorný

Moc rád se učím novým věcem! A víte jak? Od všech lidí kolem sebe! Ať už to jsou přátelé, spolupracovníci, kolegové nebo protistrany. Ať už je to v kanceláři, v jednačce nebo v soudní síni. Kdykoli, kdekoli, s kýmkoli. A tak jsem se vlastně dostal ke své specializaci – fundačnímu a svěřenskému právu! Protože chci být všestranný právník / advokát, tak se ale věnuji i korporátnímu, rodinnému a dědickému právu. A občas zde o tom něco napíšu. Taky se rádi učíte novým věcem?

Johana Němečková

Na oddělení M&A v Havel & Partners mě přivedla téměř náhoda. Nyní však vím, že to byla jedna z věcí, která Vám dokáže změnit život. Transakce a venture capital je to, co mě v právu opravdu baví. Spojení práva a businessu je kombinace, která mi dává smysl a také možnosti objevovat doposud nepoznaný svět. Zdokonalování právě v těchto oborech vidím jako velkou profesní a životní výzvu. Jako správná rodačka z předměstí Zlína se ráda vracím k Tomáši Baťovi, a ač nemám ambice vybudovat takové impérium jako právě on, věřím v jeho heslo: „Chcete-li vybudovat velký podnik, vybudujte nejdříve sebe“.

Josef Hlavička

Specializuji se na nemovitostní a stavební právo, PPP projekty, obchodní právo, právo obchodních společností, investice na zelené louce, průmyslové nemovitosti, fúze, akvizice, oblast veřejných zakázek, veřejné podpory a právo životního prostředí. Konkrétně se zaměřuji na právní poradenství při výstavbě rozsáhlých nemovitostních celků, např. nákupních a zábavních center, továren, dálnic a letištních terminálů, a to včetně použití mezinárodních standardů FIDIC. Účastnil jsem se například výstavby prvního outletového nákupního centra v České republice, výstavby nového terminálu na letišti Praha Ruzyně, pilotního BOT projektu výstavby dálnice a největší greenfield investice v České republice roku 2004 a 2005.

Josef Zumr

Ke studiu práv jsem se dostal poněkud neobvyklým způsobem, jelikož jsem hledal způsob, jak spojit mé zájmy napříč širokým spektrem oborů. Během studií jsem pak začal postupně zjišťovat, čemu konkrétně bych zasvětil svou kariéru, a zaujalo mě obchodní právo. Tento dynamický, komplexní a rozmanitý obor plný neustálých výzev, originálních řešení a kreativního využití existujících právních institutů mě začal zajímat stále více. Po dokončení vysoké školy jsem tak měl jasno a korporátní právo se pro mé další působení stalo první volbou.

Klára Šléglová

Věnuji se oblasti pracovního práva a práva obchodních společností. Konkrétně se spacializuji na problematiku vzniku/změny/zániku pracovněprávních vztahů, nastavení vztahů s manažery a členy statutárních orgánů, přípravu pracovněprávní dokumentace a interních předpisů zaměstnavatelů, pracovněprávní aspekty fúzí, akvizic a restrukturalizací, pracovněprávní due diligence, vyjednávání narovnání a litigace, a dále na zpracování osobních údajů v pracovněprávních vztazích.

Lucie Šímová

Jako malá holka jsem ráda psala krátké povídky a příběhy, které dodnes leží někde v šuplíku. Ač jsem se nedala na dráhu zádumčivé spisovatelky, ke psaní jsem se vrátila díky právu, konkrétně pak při řešení (mimo)soudních sporů. Část studií jsem strávila v německém Mnichově, kde jsem se věnovala mimo ADR hlavně právu evropskému, IP a chození po horách. V těchto zájmech s nadšením pokračuji i v práci a vítám jakékoli možnosti naučit se vždy něco nového. Ve volném čase ráda cvičím, běhám, peču a objevuji nové výhledy z vrcholků hor.

Magda Kohoutková

Na začátku mé cesty za právnickým povoláním byla trochu romantická představa soudní síně a mě jako „Perryho Masona“, vznášející námitku nepřípustnosti a irelevantnosti důkazu. Když jsem se po patnácti letech širokého právního záběru a reality ve velké korporaci (kde i na soudní síně došlo) rozhodovala, na co se zaměřit, co mě baví nejvíc, byla volba trochu jiná, avšak jasná – ochrana osobních údajů, compliance a pracovní právo. Jsem zkrátka nejspokojenější, když je kolem mě živo, hodně lidí, hodně činností, hodně technologií, informací a komunikace, pochopitelně jen té mnou vyžádané. A to je přesně to, co tyto obory spojuje. Ve volném čase mě baví všechno francouzské – historie, víno, francouzština, Tři mušketýři, móda i jídlo. Tady mi ta romantika vydržela.

Marta Fantová

Specializuji se na oblast rodinného a restitučního práva. Přičemž v oblasti rodinného práva se zaměřuji především na řízení o úpravu poměrů k nezletilým dětem, zároveň zastupuji klienty při vymáhání nároků neprovdaných matek, výživného (ne)rozvedených manželů i dětí, a v dalších situacích souvisejících s rozpadem vztahu. V souvislosti s tím se věnuji i řešení otázek spojených se společným jměním manželů, a to jak nastavení jeho fungování, tak jeho vypořádání. V oblasti restitučního práva má zkušenosti v zastupování klientů před soudy v řízení o nahrazení projevu vůle státu při vydání tzv. náhradních pozemků osobám, jejichž předkům byly pozemky v minulosti odňaty.

Martin Peckl

Zaměřuji se na oblast fúzí a akvizic, právo nemovitostí, obchodní právo a právo obchodních společností. Účastnil jsem se řady akvizičních transakcí jak na straně kupujících, tak i na straně prodávajících, mimo jiné v oblasti pobytových sociálních služeb, kancelářských budov, energetiky, stavebnictví, developmentu, strojírenství či automobilového průmyslu. Vedle anglického a českého jazyka, poskytuji služby i v německém jazyce, který je mým mateřským. Jde o komplexní služby například v oblasti realizace strategických investic, zakládání a řízení společných podniků, dodávek investičních celků či projektového financování.

Martin Rott

Zaměřuji se na soutěžní právo. Když jsem jako student začínal v soutěžním týmu, obával jsem se, jestli nebude mé zaměření příliš úzké. Velmi rychle jsem zjistil, že jsem se obával zbytečně – několik málo paragrafů totiž skrývá nespočet otázek, problémů a jejich řešení. Pro nalezení toho správného je navíc potřeba proniknout do specifik daného trhu a brát v potaz jeho (často velmi dynamický) vývoj, stejně jako detaily o činnostech a zaměření klienta. Když k tomu připočtu mnohdy poměrně akční průběh místních šetření soutěžních úřadů, nemám strach, že by mi soutěžní právo někdy zevšednělo.

Martin Vejtasa

Na právnické fakultě mě vždycky nejvíce táhly předměty, které měly nějaký mezinárodní přesah. I proto jsem využil snad každé příležitosti, abych za studiem mohl vycestovat do zahraničí. A právě během svého vůbec prvního studijního pobytu v holandském Groningenu jsem si zapsal kurz unijního soutěžního práva. Předmět, který – jak jsem později vyděšeně zjistil – byl na tamní univerzitě notorický známý hluboce podprůměrnou úspěšností studentů u zkoušky. I já jsem nakonec prošel jen těsně, avšak právě tam jsem soutěžnímu právu zcela propadl a už mě to pak nikdy nepustilo. Možná právě i proto, že bystě těžko hledali právní oblast s tak výrazným nadnárodním přesahem – ať už totiž v Evropské unii vycestujete kamkoli, soutěžní právo zůstává všude prakticky stejné.

Matyáš Tauber

Když jsem si vybral, že s výběrem české ragbyové reprezentace do 20 let nepojedu na soustředění, abych se mohl učit, kariéra sportovce vzala za své. O pár knížek dále jsem tak zde, abych vás mohl obohatit o postřehy z videoherního průmyslu. A když zrovna nedělám právo, jsem na výletě, sportuji, čtu, nebo hraji RPGčka na PC.

Michal Blahovec

Rozsah mojich záujmov a aktivít nekorešponduje s časovými možnosťami. Veľmi rád preto diskutujem o všetkom zaujímavom od práva cez cestovanie až po šport. Ako som zistil od múdrejších hláv, k tým najzaujímavejším témam a veciam v živote sa človek dostane vždy náhodou. A tak to bolo aj s mojou právnou špecializáciou. Moje prvé skúsenosti s regulovanými trhmi sa začali na Amsterdam Law School, kde som išiel primárne študovať európske súťažné právo, avšak súčasťou môjho programu boli aj regulované trhy. Ako presvedčený zástanca voľného trhu a pozitívneho vplyvu konkurencie naň som v tom čase vôbec netušil, že sa raz budem primárne venovať reguláciám, avšak po návrate do praxe v mojom zameraní postupne zvíťazili regulované odvetvia práva, a to najmä oblasť farmaceutického a zdravotníckeho práva.

Monika Juriková

Priznám sa, že v prvých rokoch štúdiu na právnickej fakulte som bola presvedčená, že moje kroky povedú k praxi v odbore trestného práva. Vo štvrtom ročníku som však vďaka prednáške na seminári z európskeho práva viac-menej náhodou objavila súťažné právo, ktoré vo svojej komplexnosti podnietilo moju zvedavosť. Táto oblasť totiž dokázala pokryť oveľa viac, než akákoľvek iná. Moje ďalšie kroky potom ešte popri štúdiu viedli do H&P, kde som, aj vďaka podpore od skvelých kolegov, dostala príležitosť pracovať na zaujímavých súťažných prípadoch. Tieto skúsenosti ma len utvrdili v tom, že pri súťažnom práve sa skutočne nudiť nebudem. Dnes ma na práci v tejto oblasti poháňa práve rôznorodosť prípadov a skutočnosť, že vždy ide oveľa.

Ondřej Haška

Že se chci věnovat právu, jsem věděl už na základní škole. Samozřejmě jsem neměl nejmenší tušení, co to bude obnášet a očekával jsem, že slovo „námitka“ mě bude provázet častěji, než jak tomu ve skutečnosti je. Přesto jsem přesvědčen, že jsem si vybral správně, a i nadále si držím svůj počáteční zápal. Dlouhodobě se zaměřuji na oblast spotřebitelského práva a právní specifika v automotive odvětví.

Ondřej Kašpar

K právu informačních technologií jsem se dostal z části dílem náhody. Svou profesní dráhu jsem totiž ještě jako student práv začínal v době, kdy se dokončovaly implementační projekty v souvislosti s příchodem GDPR a bylo nutné, abych jako nováček přiložil ruce k dílu. Technologický svět je dnes již neoddělitelně spojen s nakládáním s osobními údaji, a tak jsem se mohl podílet, a stále podílím, na řadě zajímavých projektů v oblasti digitalizace a nových technologií. Uvědomil jsem si díky tomu, že i my jako právníci můžeme prostřednictvím hledání jasných a srozumitelných řešení právních problémů přispívat k tomu, aby se inovace a moderní technologie posouvaly kupředu.

Petra Gabrhelová

Stavebnímu právu a developerským projektům se věnuji již od studia na právnické fakultě. Vždy se mi líbilo, že toto zaměření má hmotné výsledky, které v ideálním případě zkrášlují své okolí desítky let. Mám zkušenosti zejména s přípravou a realizací rezidenčních developerských projektů a vedením souvisejících správních a občanskoprávních řízení před příslušnými úřady a soudy. Podílela jsem se také na přípravě komentáře k novému stavebnímu zákonu.

Renata Vaňková

Od mala jsem snila, že jednou budu advokátkou. Na gymnáziu jsem však objevila vášeň k matematice, proto jsem se po maturitě vydala na VŠE studovat obor Podnikání a právo, kde jsem mohla obě odvětví poznávat současně. Zde jsem se také poprvé dostala k právu duševního vlastnictví, kterému se plně věnuji od roku 2011. Nejprve jsem se zaměřovala na patenty a užitné vzory, nyní se specializuji primárně na ochranné známky a designy. Líbí se mi, že v tomto oboru mohu překonávat veškeré výzvy, které tato práce přináší.

Roman Marša

Primárně se specializuji na oblast bankovnictví, financí a kapitálových trhů, a to zejména na oblast regulace FinTech společností. Tato oblast plně naplňuje moji zálibu v hledání nových cest a řešení složitých otázek, které na první pohled nemají řešení. Vedle toho se zaměřuji i na soudní a rozhodčí řízení.

Tomáš Pavlica

Od mala mě bavila technika, a proto jsem se vydal technickým směrem vzdělání, které jsem ukončil studiem na elektrotechnické fakultě ČVUT v Praze. Vzhledem k rodinné tradici jsem se však brzy začal věnovat patentovému právu, které mě stále baví. Jsem velkým fanouškem aut i motorek a ve svém volnu rád vyrazím na motovýlet, třeba po mém milovaném Jižním Tyrolsku. Také se učím být užitečným a milovaným prarodičem.

Tomáš Hric

Během studií na právnické fakultě mě farmaceutické a zdravotnické právo zaujalo natolik, že jsem mu věnoval i v rámci svojí diplomové práce, a nadšení mě neopustilo ani během mého působení v advokacii. V této neustále se rozvíjející oblasti, která mimo jiné zahrnuje smluvní, soutěžní nebo IP právo, se člověk zkrátka nikdy nenudí. Zajímám se také o korporátní právo. Ve volném čase rád hraju volejbal nebo ping pong, cestuji a poznávám nové kultury.

Diana Stará

Coby amatérská výtvarnice a aspirující spisovatelka jsem se na právnické fakultě přihlásila na jediný dostupný předmět věnující se duševnímu vlastnictví především kvůli právům autorským, velmi rychle jsem se ale nadchla i pro oblast práv průmyslových. Protože mi nestačilo, co jsem se dozvěděla na přednáškách, začala jsem se vzdělávat sama ve volném čase. Na pozici právního studenta proto vítám každé zadání i jen vzdáleně související s ochrannými známkami či patenty a tomuto oboru hodlám zůstat věrná ve svém profesním životě i do budoucna.

Michal Orviský

Od detstva som trávil značnú časť svojho voľného času na počítačom. Bavili ma najmä počítačové hry typu MMORPG, MOBA, ale aj štandardné hry typu single player. Práve táto záľuba ma nasmerovala k venovaniu sa informačním technológiám a ich sledovaniu. Nakoniec sa mi podarilo prepojiť svoju záľubu o informačné technológie so zamestnaním, v ktorom sa venujem práve vybranej oblasti. Primárne sa venujem právu informačních technológií a elektronických komunikácií, ochrane spotrebiteľa, ochrane údajov a ochrane osobných údajov.