Dekorativní pozadí stránky

Kdo pro Vás články píše?

Robert Neruda

Ve třeťáku na právnické fakultě jsem šel na přednášku profesora Bejčka o soutěžním právu a … byl jsem ztracen. Antimonopolnímu právu jsem se věnoval postupně jako student, jako elév na ÚOHS, jako autor několika knih, jako přednášející, jako místopředseda ÚOHS, pracoval jsem na soudu, až mne život zanesl do advokacie. Rád poznávám, jak fungují trhy, fascinuje mne být u velkých věcí. Soutěžní právo je nejvíc, vtáhne Vás, ale hrozí, že se z něj zblázníte. Proto kompenzuji: zuřivě běhám a trochu méně zuřivě fandím na hokeji.

Ivan Rámeš

Vždy jsem měl rád fotografování, rychlá auta a nové technologie, což přirozeně vedlo k tomu, že jsem se v právu začal věnovat oblastem duševního vlastnictví – se zvláštní zálibou v boji proti padělkům – a informačních technologií. Trochu mimo tyto dva obory pak stojí mé další specializace na spotřebitelské právo, nekalou soutěž a smluvní agendu zaměřenou na odběratelsko-dodavatelské vztahy. Pokud mě nenajdete v kanceláři, asi zrovna cestuji a fotím v amerických národních parcích.

Dalibor Kovář

Rád se dozvídám o stále neprobádaných zákoutích soukromého práva a obchodních aspektech praxe našich klientů, nejraději nastavuji a vyjednávám jakékoli obchodní smlouvy, zejména ty co se týkají technologií nebo duševního vlastnictví. Mé děti mě stále nutí přistupovat k věcem dostatečně prakticky a s citem pro detail, záliba ve hře na ukulele trénuje mou trpělivost a snahu o preciznost, a cestování mi dává možnost brát věci s nadhledem. Vše se snažím zúročit při poskytování právních služeb, které nepovažuji ani v nejmenším za nudné, jak by se mohly leckomu zdát.

Petra Joanna Pipková

Studium práva, resp. právo jako takové jsem vlastně nesnášela. Až mi jednoho dne otec řekl, zkus ještě jeden rok na studiu v Německu a, pokud tě to ani potom nebude bavit, můžeš jít studovat něco jiného. V Německu jsem se pak spíše omylem dostala na kurz soutěžního práva a tomu jsem úplně propadla. I když je vlastně otázkou, v jakém rozsahu je soutěžní právo ještě o právu a nakolik je to vlastně o ekonomii, behaviorální ekonomii, sociologii, psychologii atd. V každém případě je fascinující. Při návštěvě jedné vědecké knihovny mě pak chytla má druhá vášeň, a tou je závazkové právo. Díky stoupajícímu počtu žalob na náhradu škody z porušení soutěžního práva mohu konečně tyto mé dvě vášně propojit.

Pavel Amler

Málokdo má to štěstí, že se mu práce stane koníčkem. Ale kdo by odolal, když máte možnost zabývat se třešničkami na dortu práva jako je FinTech, blockchain a kryptoměny! Samozřejmě nikdy není od věci zpestřit si svůj profesní den lákadly v podobě elektronického právního jednání, ochrany osobních údajů či dokonce IT právem a TelCo. Relaxovat pak skoro není nutné, ale pokud, tak hledám svůj klid při meditaci v lese.

Vojtěch Bartoš

Právo je pro mě jako zdolávání horských masivů, skalních stěn nebo dlouhé výběhy lesem. Je to výzva, zábava a příležitost k lepšímu poznání světa okolo i sebe samého. Vzhledem k tomu, že život chápu jako jednu celistvou zkušenost, tak přirozeně propojuji své „soukromé“ zájmy a „pracovní“ zaměření. Vždy mě zajímaly moderní trendy, a proto je i mou specializací například ochrana osobních údajů, které považuji za zlato 21. století, nebo obecně právo EU, které často udává tón nejen na našem kontinentu.

Štěpán Štarha

Od mala jsem měl rád techniku a počítače a dlouho tak plánoval, že se stanu programátorem. To se sice nestalo, ale nakonec jsem se přeci jen informačním technologiím přiblížil. Věnuji se totiž primárně právu ICT. Kromě toho pak i ostatním oblastem, které se týkají ochrany duševního vlastnictví klientů. Vedle toho mám zvláštní zálibu ve smluvním právu, které právníkovi v rámci komplikovanějších transakcí umožňuje nahlédnout pod pokličku reálného byznysu a podnikání jeho klientů. A vzhledem k tomu, že obchod je čím dál více přeshraniční, baví mě řešit i tyto právní aspekty schované pod názvem mezinárodní právo soukromé.

Kateřina Slavíková

Právo může být dobrý sluha, ale při jeho neznalosti i zlý pán. Mě na něm nejvíce těší, když ze změti paragrafů dokážu vykouzlit zdánlivě jednoduchou radu, která bude dobrým a rozumným sluhou. Nejvíce se věnuji právu zdravotnickému a farmaceutickému, v propojení s ochranou osobních údajů. Baví mě také regulace médií, reklamy a vše, co se týká potravin (od paragrafů až po kulinářské zážitky z cest).

Richard Otevřel

Poznávat svět mě nesmírně lákalo už v dobách, kdy to bylo možné leda tak z časopisu 100+1, a protože mi ani jeden svět nestačil, začaly mě zajímat všechny technické novinky od letectví až po kosmonautiku – technologie založené na velkých rychlostech. Možná je projevem dospělosti, že člověk přestane blbnout a pokusí se vrátit na zem a zpomalit, takže jsem si všimnul zákona, jehož číslo bylo také 101: o ochraně osobních údajů. Jeho skromné poslání podtržené celkem malým objemem paragrafů, totiž ochrana soukromí, mi dodnes nedává spát a vždy mě udivuje, jak velký vesmír se dokáže schovávat v jednom malém lidském soukromí, které s více či méně dobrými úmysly nahlodávají technické vymoženosti dávno se pohybující rychlostí světla. Cesta lidstva na Mars je v tomto srovnání plížením se mezi přírodními zákony gravitace a i když nás před čím dál rychlejší snahou odvát naši individualitu má ochránit 100-1 článků GDPR, nesmíme zapomínat na jediné: zůstat člověkem.

Jaroslav Šuchman

Nemám příliš rád informační technologie (pro stále větší závislost všeho a všech na IT), netrávím čas hraním (ani hazardních) her a regulace, resp. její co nejhladší zvládání (včetně ochrany osobních údajů), mě zajímá „pouze“ jako právní fenomén. Bytostně ale věřím v kultivační roli právních společenství států (včetně zejména) jako je EU, byť – nebo právě proto – že ony regulace zrovna sype ze všech skoro tří desítek rukávů (jsou za nimi totiž vždy členské státy a jejich vlády).

Tereza Hrabáková

Už jako malou holku mě ze všeho nejvíc zajímalo dění v módním a kosmetickém průmyslu, pomáhala jsem mojí babičce šít podle časopisu Burda. Nakonec jsem se nestala ani módní návrhářkou, ani fashion bloggerkou, ale aspoň jsem si vybrala oblast práva, která s módou a kosmetikou úzce souvisí - duševní vlastnictví a především ochranné známky. Ve volném čase cvičím jógu, běhám, učím se hebrejsky, případně sbírám inspiraci na Instagramu nebo v ELLE a VOGUE.

Tomáš Varšo

V rámci studia na právnické fakultě jsem se rozhodl zpestřit si život i studiem s ekonomickým zaměřením. Když jsem se následně dostal k odvětví soutěžního práva, právo i ekonomie se mně propojily ve velice zajímavou směs, která mě chytla svou stručností (pár paragrafů) i komplexností (hodně problémů) a drží mě dodnes. Mimo právní svět mám rád volejbal v aktivní i pasivní formě a jsem fanouškem superhrdinů a jejich světů v komiksech.

František Korbel

Když mi ještě jako vesnickému advokátovi Strany zelených volal po volbách v létě 2006 Martin Bursík s nabídkou stát se ministrem pro legislativu, netušil jsem, jak dlouho mi toto téma zůstane. Strávil jsem 7 plodných let v legislativě ministerstva spravedlnosti a hlavně s Jiřím Pospíšilem jsme zreformovali „polovinu“ právního řádu. V myslích zůstaly především nové kodexy občanského a trestního práva. O to méně jsem pak očekával, že se budu držet legislativního kopyta u „Havlů“. Ale je to tak. Monitorujeme, compliancujeme, ale i píšeme. Nyní hlavně nový stavební zákon, zákon o právu na digitální služby (447), elektronická bankovní identita SONIA/bankID.

Tomáš Havelka

Najdete mě všude, kde to zavání Nizozemím a Belgií. A je jedno, zda se jedná o kulturu, sport, gastronomii nebo právo. Kromě hranolek, haringů a jízdy na kole se jedná také o jeden z nejinovativnějších regionů na světě. Věnuji se právu duševního vlastnictví v moderní (digitální) společnosti a speciální zájem mám o umělou inteligenci a virtuální realitu. Ve svém volném čase však nejraději holduji aktivitám, při kterých na žádnou technologii nenarazím (tj. veškeré outdoor sporty v přírodě).

Vladislav Bernard

Při studiu na právnické fakultě jsem tíhl, možná z tehdejší lenosti, k veřejnému právu. Věřil jsem totiž, že v jeho rámci budou všechna pravidla přehledně popsána v zákonech. Následně jsem se dostal k soutěžnímu právu. Zjistil jsem, jak naivní jsem byl. Ono toho totiž ve dvou paragrafech moc popsat nejde. Možná i proto mě soutěžní právo v celé jeho komplexnosti „chytlo“. Postupem času mě začalo mírně znepokojovat, jak málo jsou při jeho prosazování chráněna základní práva a svobody. Dal jsem se proto na studium ústavního práva, abych mohl přispět ke zlepšení situace. Postřehy z něj bych rád obohacoval i soutěžněprávní sekci blogu.

Lenka Gachová

Přiznám se, že soutěžní právo mne na vysoké škole zcela minulo. Od začátku studia právničiny (resp. ještě dříve předtím vlivem mého dědečka profesí policejního vyšetřovatele) bylo mým snem stát se státním zástupcem. Jen shodou okolností a popostrčením jedné z bývalých spolužaček jsem se přihlásila na inzerát Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže, který hledal nové posily do soutěžní sekce. Když mě na ÚOHS přijali, brala jsem to jen jako přechodnou zkušenost. Soutěžní právo mne však natolik pohltilo, že jsem se od něj nedokázala do dnešního dne (tj. od ukončení vysokoškolského studia v roce 2002) odpoutat. A proč se tak stalo? Asi proto, že vedle humanitních věd mě vždy bavila matematika a technické obory. Soutěžní právo přitom spojuje vše dohromady. Pro jeho správnou aplikaci je třeba znát, jak fungují jednotlivé a přitom velmi rozmanité trhy (od prodeje potravin, přes distribuci elektřiny, výrobu oceli atd.). Poradenství v oblasti soutěžního práva proto nikdy nezevšední, stále něco nového objevujete a musíte se učit novým věcem.

Michal Kandráč

Dodnes si pamatuji na den, kdy můj otec přinesl domů telefonní modem a já poprvé uslyšel luzné tóny, které tento fascinující přístroj vydává při navazování připojení k internetu. Tenkrát jsem ještě nevěděl, co všechno je díky této hrající krabičce možné, nicméně po stále intenzivnějším zkoumání s péčí řádného hospodáře jsem všem těm internetům, které by paní Věra Pohlová nejraději zakázala (Deník Metro, 17. září 1999), postupem času přišel na kloub. Jelikož jsem díky právnickému genofondu v matematice ani fyzice nikdy nevynikal, byla pro mne práva jasná volba jak tyto dva světy propojit. V současnosti se tedy profesně věnuji především právu informačních technologií a duševního vlastnictví se zaměřením na právní aspekty těchto oblastí v rámci internetu. Svůj volný čas trávím nejraději cestováním, cvičením bojových umění a vařením, ale také nepohrdnu dobrou knihou či filmem.

Martina Rievajová

Názov publikácie „Can machine think?“ od uznávaného vedca Alana Turinga a prvé stretnutie s robotom Pepperom vo mne rozdúchali celoživotnú vášeň k technologickým výzvam, ktoré obdobne ako akýkoľvek iný aspekt ľudského života, sa nezaobíde bez oneskorenej štátnej regulácie, ktorá podnecuje právnu kreativitu v neregulovanom odvetví. Právo informačných technológií, s čím je nerozlučne spojené právo duševného vlastníctva a ochrana osobných údajov, sú mojou každodennou výzvou, ktorá s každým novým prípadom posilňuje moju zvedavosť a smäd po nových informáciách z tejto neprebádanej oblasti.

Šimon Hradilek

Studium historie a politologie jsem nedokončil a vydržel u přípravy na právní řemeslo. Od té doby je mou snahou být dobrým právním řemeslníkem, který nepodlehne fachidiocii úzké specializace. Byť se nyní věnuji spíše soukromému právu, trocha zájmu o veřejné záležitosti mi zůstala, proto si najdu čas i na právo na informace včetně registru smluv.

Matěj Kurtin

Již od dětství mě fascinoval svět počítačů, všech drátů, světýlek a jiných nesmyslů uvnitř něj. S vývojem herního průmyslu jsem postupně stavěl a upravoval svůj herní počítač, a to až do doby, kdy jednoho rána přestal díky mé zručnosti fungovat. Nadšení do nových technologií mě však neopustilo, ba naopak. Kombinace práva a technologií představuje unikátní propojení dvou odlišných světů a také dynamické pole působnosti. Člověk musí zůstat ve střehu, a to mě baví. Svůj volný čas balancuji mezi rodinu, různorodé sportovní aktivity, hry na platforem a audiovizuální obsah všeho druhu.

Jaroslav Baier

Startupy, venture a private equity fondy jsou pro mě těmi nejzajímavějšími ekonomickými aktéry. Je tomu tak proto, že nabízejí pohled do ekonomické budoucnosti založené na kreativitě, odvaze pustit se do vlastního podnikání, svobodě své podnikatelské sny také realizovat a především schopností nést zvýšené riziko. Jsem rád, že jsem součástí tohoto kreativního ekosystému, ať už prostřednictvím transakčního právního poradenství founderům, investičním profesionálům či UBOs nebo založením vlastního legal-tech startupu na online B2C právní služby.

Lukáš Jakoubek

Rád zkouším nové věci a moje zvědavost, která občas nezná hranic, mě přivedla k fotografování. Dobrá fotografie vypráví příběh. Stejně tak lidé a firmy píšou své vlastní příběhy a mě baví psát je s nimi. I proto mě fascinují obory reklamního práva a ochrany osobních údajů, které příběhům vdechnou život. Kromě toho jsou mou specializací smluvní závazkové vztahy či spotřebitelská agenda (včetně vedení e-commerce projektů a správních řízení) se zaměřením na automobilový a kosmetický průmysl. Pokud necestuji (nebo alespoň nejezdím prstem po mapě), potkáte mě ve vodě, na kole nebo v poklusu, tedy u triatlonu.

Petra Kováčechová

Môj prvý kontakt s farmaceutickým patentom bol ešte v detstve, keď som ani netušila čo to právo vlastne je. Môj otec, ktorý pracoval vo farmaceutickej firme doma často spomínal novinky práve z prostredia sveta farmácie. Aj to bol jeden z dôvodov pre ktorý som sa počas štúdia práva rozhodla viac venovať duševnému vlastníctvu. Druhým dôvodom bolo, že počas programu Erasmus v Lisabone sme si mohli vybrať len medzi anglickými predmetmi zameranými na duševné vlastníctvo alebo inými predmetmi v portugalčine. A tak mi neostávalo nič iné ako si vybrať práve duševné vlastníctvo. Na moje vtedajšie prekvapenie sa nové technológie stali mojou vášňou a venujem sa im doteraz. Okrem práva duševného vlastníctva a ICT práva sa rada venujem aj ochrane osobných údajov či záväzkovým vzťahom.

Robert Nešpůrek

Jakmile jsem hned po studiích na pražské právnické fakultě dostal příležitost absolvovat jednoroční postgraduální studium evropského práva v Nizozemí, hned jsem věděl, že se budu chtít věnovat právu v mezinárodním obchodě, technologickému právu a duševnímu vlastnictví a také souvisejícími aspekty soutěžního práva. Začal jsem v pražské kanceláři globální právní firmy, kde mě bavily i transakce v telekomunikacích a technologiích, protože jsme zrovna prožívali dot.com boom, a měl jsem možnost krátce pracovat i v Londýně. V roce 2001 jsme založili naši kancelář Havel & Partners a v tomto zaměření jsem pokračoval. Po roce 2008 jsem pak založil naši specializovanou pracovní skupinu Commercial IP, IT, v níž se už naplno věnujeme všem oblastem duševního vlastnictví, digitální ekonomice, e-commerce, fintech, dronům, autonomním vozům, blockchainu i technologickým transakcím a všem možným typům obchodních smluvních vztahů, domácím i přeshraničním.

František Neuwirth

Právo je mým největším koníčkem a nedovedu si představit, že bych dělal něco jiného. Nejvíc mě na něm baví to, že každý den je jiný a přináší nové výzvy. Zaměřuji se zejména na a oblast farmaceutického a zdravotnického práva, které prokládám agendou smluvního práva, práva duševního vlastnictví, nekalé soutěže, reklamy a veřejnoprávní regulace. Ve volném čase rád poznávám jiné kultury prostřednictvím studia cizích jazyků. Než se vydám kamkoliv do zahraničí na dovolenou, naučím se vždy alespoň základní fráze. Pokud bych se musel někam odstěhovat, bylo by to Švýcarsko.

Denisa Fuchsová

Věnuji se zejména farmaceutickému a zdravotnickému právu, které, troufám si tvrdit jsem si nevybrala, ale ono si vybralo mě. Nejdříve mě po škole přitáhlo z Brna do Prahy. Začínala jsem jako mladý právník ve státní správě v oblasti dozoru nad léčivy a zdravotnickými prostředky. I když jsem státní správu po pár letech opustila, kam jsem se hnula, tam jsem na farmaceutické a zdravotnické právo narazila. Nakonec jsem zakotvila v advokacii, jejíž svižnější tempo mi vyhovuje. Práce s klienty z businessového světa mě naučila, že nejcennější rada je jasná, stručná a rychlá. Tím se snažím řídit a klientům navrhovat praktická a jednoduchá řešení. Ve volném čase si ráda zahraji tenis nebo zacvičím jógu.

Diana Gregová

Na právu mě již od mala přitahovala jeho elementární a nevyhnutná přítomnost v každodenním životě završená představou, že s jeho znalostí budu moct pomáhat všem lidem. Co započalo na střední škole jako fascinace nad konceptem lidských práv, se během studia přetavilo do zájmu a okouzlení nad právem duševního vlastnictví a e-commerce, kterému se v kanceláři primárně věnuji. Od dob studia v Lucemburku jsem velkým fanouškem kosmického práva, které jak tajně doufám, v rozsahu naši právní specializace brzy přibude. Ve volném čase rada čtu, běhám, objevuji nová místa a trávím čas v přírodě, především když se podaří doma na Slovensku.

Ivo Šimeček

Když jsem se rozhodoval pro právnickou fakultu, měl jsem pocit, že mi bude něco scházet. Bavily mě i přírodní vědy a matematika, na gymnáziu jsem studoval v třídě zaměřené na programování. Tak jsem si k právům přidal ještě ekonomku. Předměty, které jiné odpuzovaly, jako třeba statistika a ekononomicko-matematické metody, mě vysloveně bavily. Po škole bylo pro mě soutěžní právo logickou volbou, při mém krátkém působení na ÚOHS jsem však přičichl i k veřejným zakázkám. Dnes mám s odstupem času pocit, že se to všechno tak nějak pěkně sešlo. Soutěžní právo samo o sobě je na půl mezi právem a ekonomií. Znalost veřejných zakázek mi dává možnost se dobře orientovat v oblasti bid-riggingových dohod. No a programování? To tam taky je, jen místo if then else, používáte pojmy hypotéza, dispozice, sankce.

Jakub Dozbaba

V kanceláři se věnuji především smluvnímu právu a právu nemovitostnímu. Rád zabrousím i do dalších oblastí soukromého práva anebo autorského právo. Ve volných chvílích trávených mimo kancelář mě můžete zahlédnout na travnatém fotbalovém trávníku nebo na horském výstupu, především pak do slovenských hor. Mimo právo a sport rád cestuji a poznávám zajímavá a neprobádaná místa po Evropě.

Jan Diblík

Jak jsem se stal technologickým právníkem? Můj děda František nesnášel advokáty. Byl strojařský inženýr, konstruoval letadla a podobně jako i druhý děda a taťka, všichni rádi vynalézali. Na vysvětlenou - děda studoval techniku v 50. letech a studenti právnické fakulty tehdy většinou nepatřili k etické špičce národa a děda s nimi míval často na kolejích názorové střety. Po revoluci ale rodina kvůli restitucím právníky potřebovala, a proto si nás po několika nelehkých zkušenostech s právníky jako vnoučata povolal. Povídá: „Právníky sice jak víte nesnáším, ale někdo z vás by se to řemeslo vyučit měl. V rodině potřebujeme dobrého právníka.“ Tak jsem se vydal na cestu. Už na gymnáziu mě přitahovala práva duševního vlastnictví; vzpomínám si na obšírný referát na franšízing a jak mě to tehdy právem nepolíbeného zcela fascinovalo. Na právnické fakultě jsem pak celkem přirozeně začal pracovat jako pomvěd na Ústavu práva autorského, práv průmyslových a práva soutěžního. Vášeň pro obor, který přirozeně propojuje právo (jako spíše humanitní vědu), obchod a techniku, resp. technologie, mě pak už nikdy neopustil. Proto jsem tam, kde jsem a dělám, co dělám. A tuhle práci mám rád.

Josef Bouchal

Počítače a technologie byly už od mládí mojí velkou zálibou. Několik let jsem studoval technologické obory a později přidal studium práva. Již od počátku mého profesního život jsem se snažil tyto dva světy protnout, a proto jsem svou specializaci v oblasti fúzí a akvizic obohatil o oblast startupů a venture capitálu, která je převážně zaměřena na technologie. Spojení světa technologií a práva proto byla pro mě jasnou volbou. Současně, rozšiřovat a prohlubovat si znalosti v oblasti progresivního byznysu a transakčního práva je pro mě neustálou výzvou.

Ján Zbín

Fúze, akvizice, investice, venture capital – ve zkratce všechno kolem obchodního práva se stalo předmětem mého zájmu hned co jsem nastoupil na univerzitu. Právo se zaměřením na business je to správné kafe pro mě. Rád se věnuji studiu věcí, které nezůstávají jenom předmětem akademické diskuse, ale jsou přítomny i v mém každodenním životě. Jde to pak samo od sebe, a tak to má být. V investicích a startupech jsem našel zálibu a tento svůj zájem každým dnem prohlubuji – studiem, prací, ale i při aktivitách jako běhání, poslouchání podcastů, trávení času s přáteli a mými nejdražšími. Jednoduše, miluji dělat to, co má smysl, co pomáhá mému okolí a co mě baví.

Martin Stančík

Věnuji se oblastem bankovnictví, financí a kapitálových trhů, kde se přirozeně propojuje právo a svět financí. Rád se dozvídám o doposud neprobádaných zákoutích regulatorních aspektů poskytování finančních služeb, zejména mne pak baví nastavování obchodních modelů vznikajících FinTech společností. Na advokacii se mi líbí, že se nikdy nenudím - díky širokému spektru klientů je každý den jiný a přináší nové výzvy. A to mám na této práci ze všeho nejraději.

Radek Riedl

Vždy jsem tíhnul k hudbě a jako aktivní muzikant pohybující se mezi tvořivými lidmi jsem našel zálibu v oblasti duševního vlastnictví, která mě zavedla až k mé specializaci vymáhání práv průmyslového vlastnictví. Vedle této oblasti se věnuji závazkovému právu, v rámci kterého se rád zaměřuji na vztahy týkající se vývoje, licencování a ochraně technologií a souvisejícího know-how, stejně jako se zajímám o oblast FMCG a nastavení smluvních vztahů v potravinářském průmyslu. Aktuálně jsou v mém hledáčku licenční řízení před RRTV. Ve volných chvílích se věnuji hudbě a cestování.

Tomáš Chmelka

Od svých čtyř let, kdy jsem poprvé usedl k PC, uběhla již dlouhá doba, z menších IT společností se staly nadnárodní korporace, vznikla komunity startupů, byly vytvořeny kryptoměny, ale nadšení pro informační technologie mě neopustilo, spíše naopak. Přestože jsem při svých studiích zvažoval, že se budu profilovat jako IT analytik či systémový architekt, rozhodl jsem se pro právnickou profesi. Na IT a celkový business klientů se tak nyní dívám z právnického pohledu. Ve svém volném čase se snažím věnovat sportu, cestování a vaření.

Vojtěch Zavadil

Zatímco většina dětí dostává jako první knihu obrázkové čtení, já do světa jazyka a příběhů vstoupil prostřednictvím starých řeckých bájí. A není příběhu, který by neměl původ v historii. Nejen proto jsem svůj vlastní, inspirován předcházejícími dvěma generacemi, začal budovat na rodinné tradici studia práva. Láska k historii a příběhům mi ale zůstala, takže profesně se zajímám zejména o právo autorské, a jelikož rád hledám paralely, blízko mám i k unijnímu mezinárodnímu právu soukromému. Ve volném čase si rád zahraju basket nebo deskovou hru, cvičím historický šerm nebo plánuju cesty za poznáním.

Dita Krumlová

Se soutěžním právem jsem se poprvé střetla ve druhém ročníku na právnické fakultě na jedné z posledních přednášek evropského práva. Upřímně, z této hodiny si dodnes pamatuji jen jediné: „Hlavně ať si to nevytáhnu u zkoušky!“ Nevytáhla. V té době asi ještě naštěstí. Jsem však člověk, který opravdu nemá rád, když něčemu nerozumí. A tak jsem o několik měsíců později dostala svůj dosud nejlepší nápad a zapsala si předmět soutěžní právo EU. A jak se říká, koho soutěžko schvátí, už nenavrátí. A tak jsem tady. A pokud přece jen ne, najdete mě nejspíš na parketu. Ve volných chvílích si totiž ráda zatančím salsu, bachatu a urban kizombu.

Jana Duchková

Ochrana osobních údajů, oblast veřejného práva a veřejných zakázek byla pro mě jasnou volbou…byť mi chvíli trvalo, než jsem to zjistila. Osm let jsem byla zastupitelem a většinu z toho i místostarostou s kompetencemi v oblasti školství centrální pražské městské části s padesáti tisíci obyvateli. V rámci obce jsem se už tehdy věnovala kromě personálního, rozpočtového a strategického plánování ochraně osobních údajů a měla jsem tak možnost zjistit, že tedy opravdu JE co chránit. Tak jsem s urputností mně vlastní na tuto oblast soustředila všechnu svou energii. V tom, že je to běh na dlouhou trať, se ujišťuji dnes a denně. A vím, že dokud si bez upozornění i nadále budou hotely skenovat moji občanku nebo se ptát, jaké jsem národnosti, budu mít pořád co dělat.

Kateřina Trzaska

Pojem IP mi dlouho nic neříkal, kromě povinností na fakultě jsem nezavadila ani o ochranou známku či patent, ani o autorské právo. Pro můj zájem o tuto oblast jsem si musela dojet do Německa, kde jsem několik let absorbovala znalosti o patentech, ochranných známkách a designech v praxi mezinárodní advokátní kanceláře. Svět IP je rychle se rozvíjející oblastí, že je neustále se na co těšit a jsem ráda, že můžu být u toho.

Nikita Fesyukov

Celý život jsem tíhnul ke kariéře v žurnalistice, avšak můj otec, vychován v tvrdém socialistickém Rusku, neuznával žádnou jinou profesi než právník, doktor, či inženýr (paradoxně sám nepůsobí ani v jednom z těchto oborů). V průběhu studií jsem skákal z jedné právní praxe na druhou – ústavní právo, mezinárodní právo, sportovní právo – nicméně nic ve mně neprobudilo pocit smysluplnosti. Jednoho dne jsem si však řekl, proč nespojit mou přirozenou zvídavost a zájem o nové technologie se svou budoucí kariérní cestou? A tak jsem se, vlastně trošku náhodou, ocitl v H&P obklopen těmi nejlepšími z nejlepších. Pokud zrovna nepracuji na komplexních analýzách pro naše klienty, pravděpodobně sleduji zápasy AC Milán, biji se se svou kočkou, cestuji po exotických rájích se svou úžasnou přítelkyní, případně koukám na filmy nebo seriály s minimálním hodnocením 80 % na ČSFD.

Sabina Skoumalová

Již v útlém dětství jsem si uvědomila, že vystudovat práva a stát se advokátkou, je cesta, kterou se chci vydat. Postupem času jsem zjistila, že trochu šedivou teorii práva a paragrafy, bych ráda uplatňovala v oblasti, která je dynamická, inovativní a provázaná do našich životů. Proto jsem si vybrala oblast farmaceutického a zdravotnického práva, která toto bezesporu naplňuje.

Tomáš Lupač

S počítačem a různými typy technologií jsem přicházel do styku již od svého útlého dětství a od té doby mě nikdy nepřestávaly fascinovat. Jeden z příkladů, který naprosto jednoznačně ukazuje perspektivnost a zajímavost této oblasti je fakt, že v současné době máme ve vlastních kapsách výkonnější přístroje než ty, jež dostaly lidstvo na Měsíc. I přes řadu mých dětských (a některých i úspěšných) pokusů vytvořit webové stránky, moje programátorské schopnosti nedosahují takové úrovně, že bych pomohl lidstvo dostat na další planetu. A proto jsem si našel jiný způsob, jak se technologiím profesně věnovat – šel jsem na práva.

Anna Sergejko

V práci i v osobním životě si ráda vybírám cestu, která je trochu složitější, ale zábavnější. V kanceláři mě nejvíce baví farmaceutické a zdravotnické právo, kterému se věnuji spolu s commercial agendou zahrnující regulaci potravin, reklamy i digitálních technologií. Část studií jsem strávila na Univerzitě v Antverpách, kde jsem se věnovala evropskému právu. Ze zahraničních zkušeností jsem byla nadšená a odjela znovu, na sever – studovat do Kodaně IP a life science a jezdit na kole ještě větším deštěm. Se stejným nadšením se snažím přistupovat ke své práci a tomu, co se při ní můžu naučit. Ve volném čase ráda běhám půlmaratony, peču banánové chlebíčky nebo cestuji.

Barbara Mead

S oblastí duševního vlastnictví jsem se poprvé setkala jako studentka vysoké školy ve Velké Británii, kde mí spolužáci s radostí popíjeli americké pivo Budweiser. Tento název mě, jakožto hrdou Češku a konzumentku českého piva, natolik pobouřil, že jsem se rozhodla duševnímu vlastnictví věnovat nejen při studiu, ale i v následném pracovním životě. Nyní se věnuji především registraci ochranných známek a průmyslových vzorů a mám tedy možnost pomáhat společnostem získat ochranu pro své výrobky a značky. Dodatečné okořenění přináší také práce s padělky, při které mám možnost vidět spoustu zábavných napodobenin legendárních módních značek.

Jan Fikar

Nikdy jsem se neviděl jako odborník na správní a stavební právo. Při studiu na právnické fakultě mi tato odvětví přišla jako nepochopitelná studnice teoretických pouček. Vlastně ani nevím, jak jsem se dostal k tomu, že právě ze správního práva jsem psal i diplomovou práci, a také jsem se touto fází studia upřímně protrápil. Pak jsem se ale začal správnímu a stavebnímu právu věnovat v praxi a zjistil jsem, že je to ve skutečnosti zapeklité a mnohovrstnaté odvětví, které člověka nepřestává překvapovat, stále přináší nové výzvy a není možné v něm spadnout do rutiny. Vedle správního práva se věnuji zejména právu nemovitostí - a to od závazkových vztahů až po povolovací procesy, kde právě nacházím krásný průnik soukromého a veřejného práva. Takže, přátelé – nebojte se správního práva!

Ján Jaroš

Co mě vystihuje? Nejspíš asi následující citát: „Pracujte v tichosti, oslavujte v soukromí. Lidé nemusí vědět, s kým podnikáte, co máte, nebo jak jste to získali.“ Ralph Smart, psycholog a spisovatel

Klára Mladá

Když se jako malé dítě, téměř ještě v plenkách, rozhodujete, jak naložíte se svým životem (což je pro osoby, se kterými se v oblasti advokacie setkáte, zcela typické), a zároveň povolání princezny, popeláře nebo rentiéra už jaksi ztrácí kouzlo, může vás napadnout: „A co třeba právník!“ A pokud se stane, že se vás podobný nápad drží déle, než je zdrávo, zjistíte po x letech, že jste se ocitl na některé z právnických fakult zavalený knihami a papíry, jejichž text vám v mnoha případech není zprvu příliš jasný. To je můj příběh jako právníka. Snad je takový průběh i s povděkem, jelikož když člověk následně v průběhu dalšího studia a praxe začne horko těžko pronikat do komplikované struktury textů, právnické hantýrky a dalších tajů právničiny, je si vědom záludností, které ho naučili vyplodit, a má pak v těch lepších případech zájem nahrazovat je lidskou řečí. Doufám, že i články na tomto blogu z pera mé maličkosti i mých kolegů budou představovat zdroj informací, který bude tvořen lidmi, lidsky a především pro lidi a to i přes to, že všichni na vizitkách máme, že nás spojuje především úspěch.

Tereza Ditrychová

Po dvouletém zabývání se problematikou veřejných zakázek jsem dospěla k závěru, že je mě na tento obor škoda a že musím svou utlačovanou, velkolepou kreativitu přeci nějak využít. Začala jsem se proto profilovat v oblasti duševního vlastnictví, zejména tedy nekalé soutěže, kde se mnohdy právě kreativitě meze nekladou. No a jakou každou ženu i mě samozřejmě zajímá bulvár a drby, takže abych si doplnila repertoár toho, v čem tvrdím, že jsem dobrá, začala jsem se zaměřovat na ochranu obětí veřejně šířených pomluv (samozřejmě pouze těch, kterým to, že se o nich píše, vadí, že). Díky anonymním a tudíž odvážným projevům na sociálních sítích má totiž tento obor z mého pohledu velkou budoucnost.

Vlaďka Laštůvková

V advokátní praxi se nyní nejvíce zaměřuji na oblast farmaceutického a zdravotnického práva. Zájem o tato odvětví jsem objevila již při studiu na vysoké škole, kdy jsem poprvé začala pracovat ve farmaceutickém průmyslu, a neopouští mě ani dnes. Zkušenosti v těchto oblastech jsem přitom získávala nejen v advokacii, kde jsem se zaměřovala i na korporátní právo a daně, ale i v asociaci farmaceutických společností a na stáži v Radě Evropské unie v Bruselu, kde jsem pracovala pro oddělení Public Health and Foodstuffs.

Jitka Ivančíková Soukupová

Ke své specializaci – ochraně osobních údajů jsem se dostala omylem. No spíše jsem ji dostala za trest… a bylo to mnohem dříve než GDPR začalo být diskutovanou otázkou. Takový byl můj začátek. Pak jsem objevila svět umělé inteligence, světa softvéru, který už dnes ví, co si zítra dám k snídani, jakou mám náladu a co mi ji zlepší. Prostě, svět Matrixu a využití našich osobních údajů mně zcela okouzlil. Řešit tenkou červenou linii mezi zásahem do osobní svobody na straně jedné a ulehčením života využitím moderních technologií na straně druhé, se stává zásadní filozofickou otázkou každého člověka. Přispět k uvědomění si veškerých aspektů nových technologií je krásným posláním.

Josef Doleček

Jak nejlépe využít a ověřit své nabyté teoretické znalosti? Aneb, co nás ve škole nenaučí! Možnost souběžného pilování praxe a teorie nabízí studentům už během studijních let jedinečnou šanci hlubšího propojení těchto dvou aspektů. Studuji čtvrtým rokem na Právnické fakultě a blížím se do cílové rovinky. Proč jsem si tedy zrovna zvolil pro svou praxi Havel & Partners? No, kde lépe vybrousit své znalosti a propojit je s praxí než na rozmanitých a zajímavých projektech pro největší klienty v republice. Obchodní právo? Technologické právo? Občanské právo? Odvětví, ve kterých vám také možná jednou budu poskytovat své odborné rady!

Karolína Steinerová

Pravděpodobně bych měla napsat, že jsem již od malička chtěla být Perry Mason v sukních a v soudních síních bojovat za práva slabších. Tak to nebylo – já chtěla být profesionální gymnastka. Jsem ráda, že si mi můj sen nesplnil a život mě přivedl k právu. Místo v tělocvičně teď soutěžím před soudcem a soupeřem je advokát protistrany. Moje práce v oblasti IP litigací (tedy soudních sporů s prvkem duševního vlastnictví a nekalé soutěže) mě nesmírně baví pro svou rozmanitost, a právě pro ten soutěžní aspekt. Kdybych se stala profesionální gymnastkou, byla bych už dávno za zenitem - v soudní síni mohu soutěžit ještě pár dekád. A jsem za to vděčná.

Roman Dubeň

Už když jsem poprvé v mladém věku za jeden letní den přečetl Vojtěcha Zamarovského a jeho Dějiny psané Římem mi bylo jasné, že se chci profesně věnovat historii. Po Řeckém zázraku se navíc připojila i filosofie a další společenské vědy. Že jsem ale byl chytré dítě, rychle jsem zjistil, že jediná ze společenských věd, která mě uživí a zároveň mi dovolí se amatérsky věnovat zbývajícím oblastem (knihy jsou hrozně drahé), je právo. A tak teď dělám právníka hlavně v oblastech duševního vlastnictví, dronů, IT, hazardu, podnikatelských smluv, osobních údajů a obecně práva na internetu. To mi dává dobrou výmluvu být expert na všechno a na nic, protože každý samozřejmě rozumí, že se nemohu orientovat na jednu oblast, když věnuji tolik času na to stát se odborníkem v úplně odlišné právní úpravě. Ale to radši nikomu neříkejte.

Václav Audes

Když jsem v roce 2005 přišel po skončení fakulty do Havel Partners, dostal jsem otázku, zda bych se chtěl věnovat M&A. O 4 roky později mě Jarda Havel požádal, zda bych se ujal farmacie a zdravotnictví. V obou případech jsem si přesně nedokázal představit, jaké příležitosti tyto obory přinesou. Zprvu se mi v hlavě promítla jen typická klišé chaotického života newyorské burzy a pulzující operační sály fakultních nemocnic. Realita byla ještě barvitější… Dnes jsem vděčný, že jsem tyto výzvy přijal, neboť se za tu dobu podařilo vychovat novou generaci špičkových transakčních a life sciences právníků a oba týmy propojit. Díky tomu teď mohu denně prožívat poutavé příběhy leaderů českého i světového trhu, které nám jsou často inspirací či výzvou. Propojuji právo s financemi, technologiemi a podnikatelským myšlením. A to mě velmi baví a naplňuje… je mi ctí a potěšením být součástí tohoto příběhu.

Adam Forst

Specializuji se na soudní a rozhodčí řízení, a to zejména v oblasti náhrady majetkové i nemajetkové újmy a dále také v oblasti sportovního práva. Vedle toho se zaobírám i problematikou pojišťovnictví.

Dušan Valent

Keď som išiel na vysokú školu, tak som sa nevedel rozhodnúť medzi právom a ekonómiu. Nakoniec mi to vyšlo akurát niekde medzi. Súťažné právo je super – intelektuálne zaujímavé, vyvíjajúce sa, a relevantné. Naviac mám veľké šťastie na kolegov. Ak ste nevedeli, H&P súťažný team je top!

Igor Grejták

Studium práv jsem si vybral z náklonosti k historii, politice a společenským vědám. Zajímám se hlavně o právo na ochranu soukromí a osobních údajů, společně s právem na ochranu spotřebitele. Volný čas trávím nejraději daleko od monitorů a obrazovek, a to cestováním, čtením, fotografováním a sportem, jako například šachy, které jsou už dnes naštěstí taky považovány za sport.

Ivo Tatič

Pôvodne som sa počas štúdia práva na Slovensku orientoval hlavne na trestné právo a videl som svoju budúcnosť v tomto odvetví. No v piatom ročníku kombinácia atraktivity medzinárodného prvku, dynamickosti a presahu do takmer všetkých oblastí života spôsobili vychýlenie kurzu a rozhodnutie sa pre ďalšie štúdium práva hospodárskej súťaže. S odstupom času to hodnotím ako výbornú zmenu, pretože antitrust je neustále vyvíjajúca sa oblasť práva v ktorej sa človek vždy učí nové veci, čo ma nesmierne baví. A aby mi za trestným právom nebolo smutno, pri porušení práva hospodárskej súťaže ide tiež o vysoké stávky.

Jakub Kocmánek

Má cesta k soutěžnímu právu začala definicí relevantního trhu černého uhlí někdy na začátku mé studentské praxe v advokacii. Když mi vysvětlili, co je to relevantní trh (uhlí jsem znal z babiččina sklepa), naznal jsem, že soutěž asi bude můj obor. Když se zrovna nepokouším porozumět právu, fotografuji a poslouchám dobrou hudbu, nezřídka klasickou. Z mužstev (a ženstev) fandím České filharmonii, a to v Rudolfinu i na výjezdech.

Jan Marek

K soutěžnímu právu jsem se dostal trochu oklikou – přes americké dějiny. Poměrně záhy mi bylo jasné, že o tomto oboru s obrovskými dopady na život každého z nás – koneckonců i právníci jsou také spotřebitelé, chci vědět víc. A že v soutěžním právu je co zkoumat!

Jan Skalný

Oproti většině kolegů pro mě studium práva nebylo již od mala jasnou volbou a dlouho mě lákala i ekonomie. Vzhledem k tomu, že jsem si s funkcemi, maticemi ani rovnicemi nikdy netykal, rozhodl jsem se pragmaticky pro paragrafy a nelituji. V rámci naší kanceláře se specializuji na právo finančního trhu a jeho regulaci – ke každodenní práci s čísly, a to v mnohem příjemnější podobě, se tak nakonec stejně dostanu.

Jan Šturm

Téměř 20 let se věnuji řešení komplikovaných sporů před soudy a v arbitrážích. Baví mne velké výzvy. A to přesně disciplína řešení sporů poskytuje. Pro klienty jsem vyhrál spory, jejichž celková hodnota přesahuje 100 miliard Kč. Mojí specialitou jsou spory v oblasti IP (intellectual property) a v oblasti soutěže (ať už hospodářské nebo tzv. nekalé). V oblasti nekalé soutěže jsem mj. spoluautorem velkého komentáře k občanskému zákoníku.

Jana Čipková

Právo, a špecificky advokácia, ma baví tým, aká je rôznorodá. Pri hľadaní odpovedí na zložité otázky vyžaduje veľa ticha, spochybňovania a kritiky k návrhom vlastných riešení. V správny moment ale núti vymeniť toto všetko za „zdravú drzosť“. Písať a hovoriť rázne, no aj napriek tomu slušne a presvedčivo. Kultivuje vo mne mnohé. Zvedavosť, dynamiku, kreativitu, racio, ale aj sebazaprenie a pokoru k náročným výzvam. V oblasti súdnych sporov a verejných obstarávaní (ako základu mojej špecializácie) je ich nepreberné množstvo. Ostatné dopĺňam mimo kancelárie. Na jogamatke, pri dobrom jedle, v kultúre a umení iných, alebo sa len tak potulujem; sama alebo s tými, ktorých mám najradšej.

Jiří Buryan

Před třemi lety se mi poštěstilo stát se jedním z lektorů v rámci studia Vysoké školy ekonomické MBA Nemovitosti a jejich oceňování, a to předmětu Stavební právo. Oproti dosavadní advokátní praxi, praxi a praxi (a legislativní práci s Františkem na novém stavebním zákonu) jsem získal hned jiný nadhled a jinou formu radosti. Až natolik, že mi jeden z účastníků s podivem sdělil, že netušil, jak právo může být zábavné. A může. No není lepší zábavy na večer než si kromě Shakespearea pročíst i skvěle vyargumentované rozhodnutí rozšířeného senátu Nejvyššího správního soudu?

Johana Němečková

Na oddělení M&A v Havel & Partners mě přivedla téměř náhoda. Nyní však vím, že to byla jedna z věcí, která Vám dokáže změnit život. Transakce a venture capital je to, co mě v právu opravdu baví. Spojení práva a businessu je kombinace, která mi dává smysl a také možnosti objevovat doposud nepoznaný svět. Zdokonalování právě v těchto oborech vidím jako velkou profesní a životní výzvu. Jako správná rodačka z předměstí Zlína se ráda vracím k Tomáši Baťovi, a ač nemám ambice vybudovat takové impérium jako právě on, věřím v jeho heslo: „Chcete-li vybudovat velký podnik, vybudujte nejdříve sebe“.

Juraj Dubovský

Baví ma riešenie sporov. Často sú sporové prípady plné adrenalínu a ostrého boja za práva klienta. Ešte viac sú ale spory zaujímavé pre svoj ohromný kreatívny potenciál – ak strany dokážu tento potenciál realizovať, spor „rozpliesť“, a pochopiť sa navzájom, môže ich to obojstranne posilniť. Dlhodobo sa preto venujem sporom, konfliktom, a ich riešeniu – najprv v oblasti „conflict intervention“ v konfliktných zónach (napr. v Severnom Írsku alebo v Izraeli/Palestíne), a následne v advokácii (cca 15 rokov praxe pri riešení komplexných súdnych, rozhodcovských a aj mimosúdne vedených sporov v ČR a na Slovensku). Aj po rokoch ma táto oblasť stále baví a teší ma každý úspešne vyriešený prípad.

Lenka Brunclíková

Upřímně se přiznávám, že od dětství jsem právníkem být nechtěla. Spíše mě lákala typická holčičí povolání jako letuška nebo herečka, ale líbilo se mi i povolání popelářů, kterým jsem každé úterý ráno mávala z okna. Nicméně s odstupem času jsem zjistila, že by bylo možná lepší vydat se jiným směrem. Tak jsem se jednoho dne vydala na Den otevřených dveří na Právnickou fakultu UK a bylo jasno. Právo je mým koníčkem již několik let a se svým nynějším zaměřením na IP jsem se poprvé setkala začátkem druhého ročníku ve své první studentské práci v menší advokátní kanceláři. Ačkoliv tou dobou jsem o tomto věděla opravdu jen pomálu (po absolvování dvou semestrů plných dějin či římského práva), pochopila jsem, že tohle bude jednou ten směr, jakým se budu chtít vydat. Kdybych si měla vybrat zemi, kde bych kromě ČR chtěla žít, vybrala bych si Švédsko nebo Finsko.

Lucie Šímová

Jako malá holka jsem ráda psala krátké povídky a příběhy, které dodnes leží někde v šuplíku. Ač jsem se nedala na dráhu zádumčivé spisovatelky, ke psaní jsem se vrátila díky právu, konkrétně pak při řešení (mimo)soudních sporů. Část studií jsem strávila v německém Mnichově, kde jsem se věnovala mimo ADR hlavně právu evropskému, IP a chození po horách. V těchto zájmech s nadšením pokračuji i v práci a vítám jakékoli možnosti naučit se vždy něco nového. Ve volném čase ráda cvičím, běhám, peču a objevuji nové výhledy z vrcholků hor.

Magda Kohoutková

Na začátku mé cesty za právnickým povoláním byla trochu romantická představa soudní síně a mě jako „Perryho Masona“, vznášející námitku nepřípustnosti a irelevantnosti důkazu. Když jsem se po patnácti letech širokého právního záběru a reality ve velké korporaci (kde i na soudní síně došlo) rozhodovala, na co se zaměřit, co mě baví nejvíc, byla volba trochu jiná, avšak jasná – ochrana osobních údajů, compliance a pracovní právo. Jsem zkrátka nejspokojenější, když je kolem mě živo, hodně lidí, hodně činností, hodně technologií, informací a komunikace, pochopitelně jen té mnou vyžádané. A to je přesně to, co tyto obory spojuje. Ve volném čase mě baví všechno francouzské – historie, víno, francouzština, Tři mušketýři, móda i jídlo. Tady mi ta romantika vydržela.

Martin Rott

Zaměřuji se na soutěžní právo. Když jsem jako student začínal v soutěžním týmu, obával jsem se, jestli nebude mé zaměření příliš úzké. Velmi rychle jsem zjistil, že jsem se obával zbytečně – několik málo paragrafů totiž skrývá nespočet otázek, problémů a jejich řešení. Pro nalezení toho správného je navíc potřeba proniknout do specifik daného trhu a brát v potaz jeho (často velmi dynamický) vývoj, stejně jako detaily o činnostech a zaměření klienta. Když k tomu připočtu mnohdy poměrně akční průběh místních šetření soutěžních úřadů, nemám strach, že by mi soutěžní právo někdy zevšednělo.

Matyáš Tauber

Když jsem si vybral, že s výběrem české ragbyové reprezentace do 20 let nepojedu na soustředění, abych se mohl učit, kariéra sportovce vzala za své. O pár knížek dále jsem tak zde, abych vás mohl obohatit o postřehy z videoherního průmyslu. A když zrovna nedělám právo, jsem na výletě, sportuji, čtu, nebo hraji RPGčka na PC.

Michal Blahovec

Rozsah mojich záujmov a aktivít nekorešponduje s časovými možnosťami. Veľmi rád preto diskutujem o všetkom zaujímavom od práva cez cestovanie až po šport. Ako som zistil od múdrejších hláv, k tým najzaujímavejším témam a veciam v živote sa človek dostane vždy náhodou. A tak to bolo aj s mojou právnou špecializáciou. Moje prvé skúsenosti s regulovanými trhmi sa začali na Amsterdam Law School, kde som išiel primárne študovať európske súťažné právo, avšak súčasťou môjho programu boli aj regulované trhy. Ako presvedčený zástanca voľného trhu a pozitívneho vplyvu konkurencie naň som v tom čase vôbec netušil, že sa raz budem primárne venovať reguláciám, avšak po návrate do praxe v mojom zameraní postupne zvíťazili regulované odvetvia práva, a to najmä oblasť farmaceutického a zdravotníckeho práva.

Ondřej Haška

Že se chci věnovat právu, jsem věděl už na základní škole. Samozřejmě jsem neměl nejmenší tušení, co to bude obnášet a očekával jsem, že slovo „námitka“ mě bude provázet častěji, než jak tomu ve skutečnosti je. Přesto jsem přesvědčen, že jsem si vybral správně, a i nadále si držím svůj počáteční zápal. Dlouhodobě se zaměřuji na oblast spotřebitelského práva a právní specifika v automotive odvětví.

Petr Kadlec

Na střední škole v USA mě počátkem 90. let nejvíc zajímala politika, právo mi u nás v té době přišlo jako disciplína příliš načichlá minulým režimem, a tak jsem v Praze začal studovat nejprve politologii. Dva roky jsem sbíral zkušenosti na stážích v USA, Německu, Dánsku… a přihlásil jsem se i na práva. Zažil jsem ještě dobrodružný půlrok na diplomatické misi OBSE v poválečném Kosovu, ale po promoci jsem se konečně usadil a začal se intenzivně věnovat advokacii. Vstup ČR do EU pro mě ovšem znamenal nový impulz – právu EU jsem předtím zasvětil i svou rigorózní práci. Vyhrál jsem konkurs a odešel jsem z pozice advokáta zkusit štěstí do Bruselu na Generální ředitelství Evropské komise pro hospodářskou soutěž (DG Competition). Strávil jsem tam jako vyšetřovatel protisoutěžních praktik přes tři roky, leč trochu jsem se u toho nudil, a tak jsem se raději vrátil zpět do velké advokacie, kde si na nedostatek adrenalinu stěžovat nemohu, zabývám se totiž právem hlavně v oblasti veřejného sektoru a i do Bruselu se poměrně často a rád pracovně vracím.

Robert Nersesjan

Právo hospodářské soutěže mě bavilo už při studiu pro svou komplexnost a rozmanitost, proto jsem se mu rozhodl věnovat i v praxi. A protože jsem školu zvládl vystudovat rychleji, než je běžné, má studijní léta si prodlužuji v doktorském programu obchodního práva, v rámci něhož se také věnuji soutěžnímu právu, a to se zaměřením na digitální sektor a behaviorální metody cílení obsahu na digitálních platformách.

Róbert Gašparovič

Som presvedčený, že každý by mal robiť to, čoho baví a má rád. Nuž, a tak sa venujem právu informačných a nových technológii, duševnému vlastníctvu, dátam a údajom, obchodným záväzkom či e-commerce.

Tomáš Pavlica

Od mala mě bavila technika, a proto jsem se vydal technickým směrem vzdělání, které jsem ukončil studiem na elektrotechnické fakultě ČVUT v Praze. Vzhledem k rodinné tradici jsem se však brzy začal věnovat patentovému právu, které mě stále baví. Jsem velkým fanouškem aut i motorek a ve svém volnu rád vyrazím na motovýlet, třeba po mém milovaném Jižním Tyrolsku. Také se učím být užitečným a milovaným prarodičem.

Veronika Bočanová

V rodinném právu se elegantně spojují dva mé oblíbené obory – právo a psychologie. Velmi častý a poměrně intenzivní kontakt s klienty, možnost být jim oporou, filtrem konfliktů, štítem, vyjednavačem a také vrbou, která ale jen nemlčí a občas lehce (někdy spíše více) usměrní pohled klienta na situaci, jsou asi hlavní důvody, proč rodinné právo dělám ráda. Pracuji s pocitem, že to, co dělám, dává smysl, že někomu opravdu pomáhám a tým nesmírně šikovných a inspirativních lidí, které mám kolem sebe, ten pocit umocňuje. I když ne vždy je všechno zalité sluncem. Ostatně každý filtr je potřeba pravidelně čistit a já si hlavu od cizích starostí čistím běháním po okolí, a hlavně hraním si s čokoládou při výrobě domácích pralinek, tabulkové čokolády a jinou cukrařinou.

Michal Orviský

Od detstva som trávil značnú časť svojho voľného času na počítačom. Bavili ma najmä počítačové hry typu MMORPG, MOBA, ale aj štandardné hry typu single player. Práve táto záľuba ma nasmerovala k venovaniu sa informačním technológiám a ich sledovaniu. Nakoniec sa mi podarilo prepojiť svoju záľubu o informačné technológie so zamestnaním, v ktorom sa venujem práve vybranej oblasti. Primárne sa venujem právu informačních technológií a elektronických komunikácií, ochrane spotrebiteľa, ochrane údajov a ochrane osobných údajov.

Patrícia Jamrišková

V rámci svojej právnej špecializácie poskytujem komplexné poradenstvo privátnych klientom a rodinným firmám. Tieto oblasti majú veľmi silný ľudský rozmer, ktorý je úzko prepojený so životnými príbehmi a súčasnou rodinnou či inou súkromnou situáciou klientov. Uvedené je dôkazom, že aj vo veľkej advokátskej kancelárii sa pri klientoch nestráca to najdôležitejšie, a to ich ľudskosť a individuálny prístup ku klientom. Vymýšľať pre nich sofistikované riešenia a pomôcť im tak v ich osobnej, ale aj rodinnej sfére vyriešiť ich, často na prvý pohľad, neriešiteľné problémy je to, čo ma na tom neskutočne baví a napĺňa. Pokiaľ však chcem trošku vypnúť od tohto ľudského rozmeru, vypĺňam si pracovný čas poskytovaním služieb v oblasti práva obchodných spoločností a M&A, kde sa občas to ľudské, bohužiaľ niekedy len ťažko hľadá. Nakoľko som úspešne ukončila aj štúdium hydrogeológie a inžinierskej geológie a v praxi som sa jej venovala, je mojou srdcovkou pri poskytovaní právnych služieb aj oblasť práva životného prostredia i ESG. Vďaka štúdiu a skúsenostiam mám na túto oblasť technickejší a prírodovednejší uhol pohľadu, ako väčšina mojich kolegov právnikov.

Tomáš Hric

Během studií na právnické fakultě mě farmaceutické a zdravotnické právo zaujalo natolik, že jsem mu věnoval i v rámci svojí diplomové práce, a nadšení mě neopustilo ani během mého působení v advokacii. V této neustále se rozvíjející oblasti, která mimo jiné zahrnuje smluvní, soutěžní nebo IP právo, se člověk zkrátka nikdy nenudí. Zajímám se také o korporátní právo. Ve volném čase rád hraju volejbal nebo ping pong, cestuji a poznávám nové kultury.