Dekorativní pozadí stránky

Návrh novely o reklamě na léky a zdravotnické prostředky: Vylepšení, nebo komplikace?

Návrh novely o reklamě na léky a zdravotnické prostředky: Vylepšení, nebo komplikace?

Poslanecká sněmovna nyní projednává dlouho připravovanou novelu zákona o regulaci reklamy (sněmovní tisk 918 dostupný zde). Návrh novely přináší řadu důležitých změn v pravidlech pro reklamu na léčivé přípravky a zdravotnické prostředky. Byť hlavním cílem novely je pravidla modernizovat, některá navrhovaná opatření vyvolávají obavy z přílišné restrikce a zbytečné administrativní zátěže. Celková bilance kladů a záporů je tedy rozporuplná. Není ani jisté, zda bude návrh v tomto volebním období vůbec schválen. Zatím totiž neprošel ani prvním čtením v Poslanecké sněmovně.

Pojďme se podívat, co novela přináší a proč vyvolává i řadu otazníků.

Změny v reklamě na léčiva

- QR kód místo dlouhých textů
Jedním z vítaných návrhů je možnost uvádět základní informace dle souhrnu údajů o přípravku (SPC) prostřednictvím QR kódu – a to i v tištěných materiálech. Konečně by tak bylo možné nahradit obsáhlý a nepřehledný tištěný text odkazem na digitální obsah.

Výjimkou však zůstává informace o výdeji a úhradě – ta by musela zřejmě i nadále zůstat v tištěné podobě.

- Pacientské programy a edukační materiály
Novela formálně upravuje pravidla pro pacientské programy a vzdělávací materiály. Přestože úmyslem bylo vyjasnit, že tyto aktivity jsou přípustné, návrh pro ně stanoví poměrně přísná pravidla. Například: pacientský program by mohl být organizován jen poskytovatelem zdravotních služeb (tj. např. nemocnicí), odbornou společností nebo pacientskou organizací, ale nikoli farmaceutickými společnostmi (byť právě ony pacientské programy v praxi organizují).

Vzdělávání nelékařských odborníků
Vzdělávání nelékařských pracovníků (např. sester) by nemělo být považováno za reklamu, budou-li splněny stanovené podmínky. Jednou z těchto podmínek je ohlášení vzdělávací akce Státnímu ústavu pro kontrolu léčiv.

- Vzorky
Navrhuje se upřesnit pravidla pro poskytování vzorků, což může přinést větší právní jistotu.

Klíčové změny u zdravotnických prostředků

- Konec zákazu promovat nemocniční zdravotnické prostředky vůči laikům
Zřejmě nejvýznamnější změna přichází u zdravotnických prostředků – novela ruší zákaz promovat vůči laikům tzv. nemocniční zdravotnické prostředky. To je průlomová změna, která by usnadnila pacientům přístup k informacím.

- Nové vymezení povinných informací
Změna ale zároveň zavádí nové povinné údaje, které bude třeba uvádět v reklamě. Problémem je, že nejsou dostatečně jasně definovány – například „pravděpodobná rizika“ mohou být velmi subjektivně vykládána.

Sporné a problematické body novely

- Absence přechodného období
Účinnost novely je navržena již od 1. července 2025, a to bez přechodného období. Pokud bude novela schválena, trh by měl na přípravu pouze několik týdnů.

- Přísnější pravidla pro reklamu zaměřenou na odborníky
Novela zavádí řadu nových a zásadních omezení pro reklamu na zdravotnické prostředky zaměřenou na odborníky – včetně zákazu doporučování a srovnávání. To by při doslovném výkladu zásadně omezilo dosud běžné marketingové praktiky.

- Reklama pro laiky paradoxně složitější
Navzdory zrušení zákazu promovat vůči laikům nemocniční zdravotnické prostředky může být realizace této reklamy prakticky znemožněna, a to kvůli nové regulaci „informací pro pacienty“.

- Přísná pravidla pro „nereklamní“ vzdělávací akce
Změny dopadají i na tzv. nereklamní vzdělávací akce. Některé administrativní požadavky jsou ale natolik přísné, že mohou organizaci takových akcí zkomplikovat.

- Pacientské programy 
Nastavení pravidel pro pacientské programy je velmi restriktivní. 

- Zákaz přijímání darů ze strany právnických osob

Novela také zavádí zákaz, aby právnické osoby v souvislosti s reklamou přijímaly dary. To by mohlo nemocnicím ztížit přístup k darovanému vybavení nebo materiálům.

Závěr?

Novela má ambici modernizovat a zjednodušit některá dosavadní omezení – a to je určitě krok správným směrem. Zároveň ale přináší řadu právních nejasností a novou administrativní zátěž. A trh by měl na přípravu jen minimum času. Zdá se tedy, že na promyšlenou a vyváženou úpravy reklamy, která naplní liberalizační cíl, aniž by vedla ke zbytečným komplikacím a "nežádoucím" vedlejším účinkům, si budeme muset ještě počkat.

Potřebujete poradit? Ozvěte se nám!

Související články
Dvojí kvalita potravin v České republice a na Slovensku: aktuální fakta a trendy
Kateřina Slavíková, Diana Gregová, Martina Rievajová, Kateřina Trzaska

Dvojí kvalita potravin v České republice a na Slovensku: aktuální fakta a trendy

Dvojí kvalita potravin bylo v minulých letech často diskutovaným tématem, které upoutalo pozornost nejen spotřebitelů a médií, ale i evropských institucí. Zatímco Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) v ČR zveřejnila aktuální informace o této problematice na základě již proběhlých kontro
Reklama na léky: Co přináší nová verze pokynu SÚKLu?
František Neuwirth

Reklama na léky: Co přináší nová verze pokynu SÚKLu?

Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) po více než deseti letech vydal aktualizovanou verze pokynu SÚKL UST-27, která zpřesňuje pravidla pro reklamu na léčivé přípravky (celé znění k dispozici zde: UST-27 verze 4 – SÚKL). Nová verze, účinná od 1. ledna 2025, zejména upřesňuje, co není reklamou.
Nová éra digitálního zdravotnictví: Co přináší Evropský prostor pro zdravotní data (EHDS)
Kateřina Slavíková, Alžběta Pospíšilová, Adéla Krásná

Nová éra digitálního zdravotnictví: Co přináší Evropský prostor pro zdravotní data (EHDS)

Začátkem roku 2025 došlo k oficiálnímu přijetí Nařízení o evropském prostoru pro zdravotní data (European Health Data Space, EHDS), jehož původní znění Evropská komise představila v květnu 2022. EHDS představuje jednu z nejambicióznějších iniciativ Evropské unie v oblasti digitalizace zdravotnictví.