Dekorativní pozadí stránky

Bude možné promovat nemocniční zdravotnické prostředky vůči laikům?

Bude možné promovat nemocniční zdravotnické prostředky vůči laikům?

Ač si toho řada aktérů působících na trhu zdravotnických prostředků není vědoma, zákon o regulaci reklamy v současné době zakazuje vůči laikům promovat zdravotnické prostředky určené pouze pro použití zdravotnickým pracovníkem (zjednodušeně řečeno “nemocniční” zdravotnické prostředky). 

Dle současného výkladu tohoto zákazu do této skupiny prostředků spadají mimo jiné i kloubní náhrady, prsní implantáty a podobné prostředky, které pacientovi do těla implantuje zdravotnický pracovník.

Tyto prostředky tedy nelze promovat vůči pacientům, přestože by dávalo smysl, aby pacient právě v tomto případě měl k dispozici dostatek informací k výběru konkrétního prostředku (konkrétní značky), který mu vyhovuje. 

Ministerstvo zdravotnictví, které tento zákaz před 3 lety samo prosadilo, si nyní uvědomuje jeho problematičnost a v návrhu novely zákona o regulaci reklamy navrhuje jeho zrušení. 

V důvodové zprávě s k tomu uvádí: „Pacient má u řady zdravotnických prostředků a diagnostických zdravotnických prostředků in vitro, které jsou výrobcem určeny pouze pro použití zdravotnickým pracovníkem nebo jsou vydávány na poukaz, možnost se po konzultaci s lékařem nebo jiným zdravotnickým pracovníkem sám rozhodnout, jaký zdravotnický prostředek nebo diagnostický zdravotnický prostředek in vitro zvolí, jelikož na prostředky sám vynakládá zcela nebo částečně své finance a zdravotnickým pracovníkem doporučené prostředky si obstarává sám. Je tedy účelné pacientovi umožnit, aby informace, které od zdravotnického pracovníka obdrží, byly dostupné a mohl si je v klidu vyhledat, znovu pročíst, ověřit si a získat hlubší povědomí, jaké existují možnosti pro jeho stav při prevenci, diagnostice či léčbě, a s ohledem na své finanční možnosti se mohl informovaně rozhodnout. Také je zapotřebí mít na zřeteli, že se jedná o informace, jejichž účelem není pouze podpora podnikatelské činnosti, ale také umožnění informovaného rozhodnutí pacienta a správného a bezpečného zacházení pacienta s prostředkem. Z důvodu regulace dostupnosti ověřených informací tak pacient poté volí jiné, neověřené zdroje či neodborné překlady a snadno se tak může stát cílem manipulace. Je tedy ve veřejném zájmu změnit striktní rozdělení poskytování informací o prostředcích.”

Návrh nyní musí projednat vláda a Parlament. Snad se tedy dočkáme zrušení tohoto zákazu.

Související články
Dvojí kvalita potravin v České republice a na Slovensku: aktuální fakta a trendy
Kateřina Slavíková, Diana Gregová, Martina Rievajová, Kateřina Trzaska

Dvojí kvalita potravin v České republice a na Slovensku: aktuální fakta a trendy

Dvojí kvalita potravin bylo v minulých letech často diskutovaným tématem, které upoutalo pozornost nejen spotřebitelů a médií, ale i evropských institucí. Zatímco Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) v ČR zveřejnila aktuální informace o této problematice na základě již proběhlých kontro
Reklama na léky: Co přináší nová verze pokynu SÚKLu?
František Neuwirth

Reklama na léky: Co přináší nová verze pokynu SÚKLu?

Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) po více než deseti letech vydal aktualizovanou verze pokynu SÚKL UST-27, která zpřesňuje pravidla pro reklamu na léčivé přípravky (celé znění k dispozici zde: UST-27 verze 4 – SÚKL). Nová verze, účinná od 1. ledna 2025, zejména upřesňuje, co není reklamou.