Co je nealkoholický nápoj podle zákona?
Definici nealkoholického nápoje nalezneme ve vyhlášce o požadavcích na nápoje, kvasný ocet a droždí. Dle této vyhlášky se nealkoholickým nápojem rozumí „nápoj obsahující nejvýše 0,5 % objemových etanolu měřených při teplotě 20 °C“. Vyhláška dále obsahuje i definici nealkoholického piva, přičemž nealkoholickým pivem se rozumí pivo s obsahem alkoholu nejvýše 0,5 % objemových.
Podle zákonné terminologie jsou tedy nealkoholickým nápojem jak nápoje, které neobsahují vůbec žádný alkohol, tak nápoje, které alkohol obsahují v malém množství.
V posledních letech roste popularita nealkoholických nápojů a na trhu se objevují stále nové alternativy alkoholických nápojů nesoucí označení „0 % alkoholu“, „bez alkoholu“, „nealkoholický“ a podobně. Tyto nápoje jsou často vyhledávány například těhotnými ženami nebo řidiči. V souvislosti se stále rostoucím podílem takto označených nápojů na trhu začaly vznikat výkladové nejasnosti ohledně toho, kdy lze takové informace na nápojích uvádět, aby se nejednalo o klamavou informaci. Jak je uvedeno výše, zákonnou definici nealkoholického nápoje totiž naplní i nápoje, které alkohol v určité míře obsahují!
Stanovisko SZPI – „0 % alkoholu“ pouze na nápojích, které neobsahují žádný alkohol
Státní zemědělská a potravinářská inspekce („SZPI“) postavila najisto, že výrazy typu „ZERO ALKOHOL“, „BEZ ALKOHOLU“ nebo „0 % ALKOHOLU“ lze používat pouze u těch nápojů, které neobsahují žádný alkohol, a nikoliv u jakéhokoliv nápoje, který naplní zákonnou definici nealkoholického nápoje. Stanovisko SZPI je dostupné zde. Užití jakéhokoliv označení indikujícího, že nápoj neobsahuje žádný alkohol, na nápoji, který alkohol obsahuje, byť v minimálním množství, lze dle SZPI považovat za zavádějící informace o složení potraviny. Pro možnost užití těchto označení je skutečné množství alkoholu v nápoji, nikoliv to, zda nápoj naplňuje zákonnou definici nealkoholického nápoje.
SZPI upozorňuje, že nápoje s označením „0 % alkoholu“ a obdobnými označeními si mohou zakoupit spotřebitelé, kteří z nějakého důvodu nechtějí konzumovat alkohol (například již výše zmíněné těhotné ženy nebo řidiči a dále třeba vyléčení alkoholici). Neměla by proto nastat situace, že při konzumaci většího množství takto označených nápojů budou ve skutečnosti malá množství alkoholu konzumovat.
Pokud je nápoj označen jakýmkoliv výrazem indikujícím, že nápoj neobsahuje alkohol, spotřebitel důvodně očekává, že tento nápoj skutečně žádný alkohol neobsahuje.
Jaké hrozí sankce?
SZPI zdůrazňuje, že předmětná označení představují dobrovolně poskytnutou informaci. V souladu s platnými právními předpisy nesmí být žádné dobrovolně poskytnuté informace pro spotřebitele matoucí a klamavé. Pokud výrobce některý z předmětných výrazů na nápoji uvede, dobrovolně si tím zpřísňuje požadavky na obsah alkoholu v nápoji v tom smyslu, že jeho nápoj neobsahuje vůbec žádný alkohol.
Jakékoliv klamavé označení na nápoji představuje porušení příslušných právních předpisů, za které může být ze strany SZPI uložena pokuta až do výše 50.000.000 Kč.
Závěrem je nutné upozornit, že výše uvedené závěry se nevztahují na vinné nápoje, pro které jsou zákonem stanoveny zvláštní podmínky[1].
Pokud máte k označování nealkoholických nápojů či obecně k označování potravin jakékoliv otázky, neváhejte se na nás obrátit a my Vám rádi poradíme. V HAVEL & PARTNERS máme celý tým, který se specializuje na potravinové právo, a dokážeme pomoci s jakýmkoliv souvisejícím tématem.
- [1] – Zvláštní podmínky pro odalkoholizované víno a nízkoalkoholické víno jsou stanoveny v § 25 zákona č. 321/2004 Sb., o vinohradnictví a vinařství a o změně některých souvisejících zákonů, ve znění pozdějších předpisů.