Nedávno byl zveřejněn návrh novely zákona o regulaci reklamy, který má nyní projednat vláda a Parlament. Navrhuje se zde řada změn mimo jiné v oblasti reklamy na léčivé přípravky. Pozorného čtenáře čeká při čtení návrhu nejedno překvapení.
Navrhuje se například výslovně regulovat pacientské programy a poskytování informačních materiálů pacientům. Obě tyto aktivity jsou paradoxně výslovně označeny jako reklama na léčivý přípravek. To je skutečně značně překvapivé, jelikož SÚKL dosud tyto aktivity obvykle posuzoval jako nereklamní za podmínky, že jsou prováděny po předepsání léčivého přípravku. Není pochyb o tom, že materiálně se o reklamu nejedná. Není tedy zřejmé, proč Ministerstvo zdravotnictví (které je autorem návrhu) považovalo za nezbytné uvést, že se o reklamu jedná.
Kromě toho návrh jako jednu z podmínek přípustnosti pacientského programu stanoví, že jej musí organizovat poskytovatel zdravotních služeb (tj. např. nemocnice), odborná společnost nebo pacientská organizace. Ano, mezi oprávněnými organizátory pacientských programů skutečně chybí farmaceutické společnosti, byť právě ony pacientské programy v praxi organizují.
Značně nekompromisně vyznívá důvodová zpráva, kde se uvádí, že pacientské programy, které stanovené podmínky splňovat nebudou, „budou považovány u humánních léčivých přípravků vázaných na lékařský předpis za nedovolenou reklamu a jako takové budou i sankcionovány.”
Věřme, že v průběhu legislativního procesu bude návrh upraven tak, aby odpovídal dosavadní tržní praxi. Jinak by to organizaci pacientských programů značně zkomplikovalo.