Novela LEX Plyn představuje klíčový krok v modernizaci české energetiky a reaguje na aktuální výzvy spojené s útlumem výroby elektřiny z uhlí, posiluje pravomoci Energetického Regulačního úřadu (ERÚ) a snaží se o posilnění české energetické nezávislosti. Novela byla podepsána prezidentem republiky a vstoupila v platnost 30. června 2025 s účinností od 1. srpna 2025.
Hlavní novinkou novely je zařazení výroben elektřiny z plynu o celkovém výkonu nad 100 MW a OZE elektráren o celkovém výkonu nad 15 MW mezi tzv. stavby pro energetickou bezpečnost. Tím by mělo dojít k významnému urychlení povolovacích procesů pro tyto výrobny. Důvodem je akutní potřeba rychle nahradit klesající výrobu elektřiny z uhlí, způsobenou zejména rostoucími cenami emisních povolenek.
Záměry staveb pro energetickou bezpečnost budou správními orgány projednávány přednostně před projekty, které nemají strategický význam. Novela zároveň zkracuje lhůty pro vydání konkrétních povolení a omezuje možnost opravných prostředků proti rozhodnutí úřadů. Naopak platnost jednotného environmentálního stanoviska se prodlužuje z 5 let na 7 let od jeho vydání.
Nevratné poplatky za připojení
Novela dále brojí proti spekulativním záměrům, jenž svými požadavky na připojení blokují kapacity v přenosových a distribučních soustavách, a proto zavádí opatření spočívající v zavedení nevratné části paušálního poplatku za připojení. Výši nevratné zálohy stanoví v současné době projednávaný návrh vyhlášky ERÚ. Povinnost zaplatit nevratnou zálohu se bude vztahovat na všechny smlouvy o připojení uzavřené po datu účinnosti, tj. po 1. srpnu 2025 a na smlouvy uzavřené před datem účinnosti, pokud zařízení ještě nebylo připojeno.
Kontroly překompenzace
Další významnou změnou, kterou novela přináší, je zmírnění individuálních kontrol výnosnosti fotovoltaických elektráren (FVE) uvedených do provozu v období let 2009 až 2010. Nově se povinnost kontroly bude vztahovat pouze na elektrárny s instalovaným výkonem nad 145 kW, nikoliv nad 30 kW, jak tomu bylo doposud. Toto opatření má snížit administrativní zátěž pro provozovatele menších solárních elektráren (např. obce).
Konec mařičů
Novela se také zaměřuje na efektivní využívání elektrické energie a zavádí zákaz tzv. mařičů elektřiny. Mařiče jsou zařízení užívaná pro dodávku záporné flexibility, která přeměňují elektřinu na teplo. Od běžných elektrických tepelných spotřebičů se liší tím, že jejich cílem není užitečná dodávka tepla, ale pouze "zmaření" vyrobené elektřiny. Teplo z takového zařízení není účelně a efektivně využito, ale je vypuštěno přímo do atmosféry. Podle nové úpravy nesmí poskytovatel podpůrných služeb a poskytovatel flexibility používat k poskytování těchto služeb zařízení, pokud není zajištěno další efektivní využití spotřebované elektřiny. Za porušení tohoto zákazu hrozí pokuta až 5 000 000 Kč.
Kapacitní mechanismy
V neposlední řadě novela rozšiřuje pravomoci Energetického regulačního úřadu (ERÚ) v rámci procesu tzv. kapacitního mechanismu.
ERÚ v případě naléhavé potřeby, a ve veřejném zájmu může uložit držiteli licence na výrobu elektřiny povinnost vyrábět elektřinu nad rámec licence (např. v případě, že by hrozilo, že stávající provozovatel „uzavře“ uhelnou elektrárnu z důvodu nerentabilní ekonomiky provozu). Toto opatření je možné uplatnit, pokud je to nezbytné pro zajištění bezpečného a spolehlivého provozu elektrizační soustavy a existuje důvodný předpoklad, že bezpečnost a spolehlivost provozu elektrizační soustavy nebude možné zajistit jinými prostředky provozovatele přenosové soustavy. Nová právní úprava tak reaguje na urgentní potřeby společnosti spojené s očekávaným poklesem elektřiny produkované uhelnými elektrárnami z důvodu nerentabilnosti jejich provozu.
Podmínky provozu jednotlivých zařízení určí správce přenosové soustavy ČEPS spolu s ERÚ a následně Evropské komisi předloží výslednou podobu kapacitního mechanismu. ERÚ a ČEPS na základě matematických modelů a výpočtů kompenzací stanoví, za jakých okolností lze uhelné bloky nadále provozovat.
Velice rádi Vás provedeme všemi kroky výstavby Vašeho plynového či OZE zdroje jako „stavby pro energetickou bezpečnost“ – od přípravy záměru přes celé stavební řízení, vyřešíme licenční řízení před ERÚ a vyjednáme pro Vás nejlepší podmínky s provozovateli sítí. Zajistíme kompletní podporu v rámci procesu kapacitních mechanismů. Snížíme Vaši administrativní zátěž u kontrol překompenzace FVE a připravíme podklady, které ochrání Vaše zájmy. A pokud se objeví spory s distributory, postaráme se o vše, aby bylo Vaše připojení co nejrychlejší a nejefektivnější. Naším cílem je zajistit hladkou a včasnou implementaci novely LEX Plyn s maximálními výhodami pro Vás.