Dekorativní pozadí stránky

Co nového přináší připravované nařízení EU o odlesňování (EUDR)?

Co nového přináší připravované nařízení EU o odlesňování (EUDR)?

Nařízení EU o odlesňování je dalším důležitým dílkem v uplatňování zelené politiky Evropskou unií, která nechce nadále přispívat k odlesňování a znehodnocování lesů na celém světě. Cílem nařízení je kromě ochrany světových lesů též snížení příspěvku EU k emisím skleníkových plynů a úbytku biologické rozmanitosti. Nařízení zavádí poměrně přísné povinnosti pro podniky, které do EU nebo z EU vyvážejí komodity jako jsou skot, kakao, káva, palma olejná, kaučuk, sója a dřevo. Jedná se o první předpis přímo mířící proti odlesňování na světě. 

Základním pravidlem nařízení je zákaz uvádět na trh EU, zpřístupňovat na něm nebo vyvážet z EU skot, kakao, kávu, palmu olejnou, kaučuk, sóju a dřevo a výrobky z nich, pokud jejich produkce způsobuje odlesňování, nebyly vyprodukovány v souladu s příslušnými právními předpisy země produkce a není k nim vydáno prohlášení o náležité péči. 

Nařízení má potenciál ovlivnit všechny prodejce i kupující předmětných komodit nebo výrobků z nich. Zároveň má přeshraniční dosah, neboť změnu režimu pocítí i podnikatelé ze zemí mimo EU, kteří však v EU podnikají.

Přijímací proces

Nařízení bylo přijato 29. června 2023, kdy na jeho přijetí panovala obecná shoda všech unijních institucí a dokonce i průzkumy veřejného mínění ukázaly velkou podporu veřejnosti. Na prosazení nařízení se podílela i Česká republika v rámci svého předsednictví Radě EU. Krátce po přijetí nařízení se však objevila silná kritika ze strany dotčených společností, ale i některých členských států. Hlavním předmětem kritiky byla nedostatečná připravenost a vysvětlení mechanismů, které nařízení nově zavádí. 

Evropská komise včas nepředstavila metodiku ani zařazení zemí do kategorií rizika, podle kterých mají evropské země připravit svůj systém. Na návrh Evropské komise proto byla účinnost nařízení odložena o jeden rok. Odklad účinnosti nařízení podpořili na půdě Evropského parlamentu i čeští europoslanci. Povinnosti stanovené tímto nařízením tedy nově budou platit od 30. prosince 2025 pro velké a střední podniky a od 30. června 2026 pro menší podniky.

Působnost nařízení

Nařízení se věcně vztahuje na sedm tzv. „relevantních komodit“ vymezených v článku 2 odst. 1, jimiž jsou skot, kakao, káva, palma olejná, kaučuk, sója a dřevo. Dále se vztahuje i na většinu produktů z těchto komodit vyrobených. Úplný výčet zboží, na něž se nařízení vztahuje, je uveden v příloze I nařízení. Jako příklad lze uvést maso ze skotu, čokoládu, glycerol, pneumatiky nebo dřevěné uhlí. Co se skotu týče, ani krmiva vyrobená z relevantních komodit použitá při chovu nesmí mít žádnou spojitost s odlesňováním. Jiných produktů, které jsou sice vyrobeny z relevantních komodit, ale nejsou uvedeny v příloze I nařízení, se nařízení netýká. Stejně tak se nevztahuje ani na recyklované produkty vyrobené z relevantních komodit, které by jinak byly zlikvidovány jako odpad (např. kávový lógr). Seznam komodit se může, a také pravděpodobně bude, měnit.

Z hlediska osobní působnosti se nařízení vztahuje na všechny „hospodářské subjekty“, kterými se v tomto případě rozumí jak fyzické, tak právnické osoby, které v rámci obchodní činnosti uvádějí předmětné komodity nebo produkty na trh EU nebo je z něj vyvážejí. Také veškeré další subjekty, které se podílejí na prodeji a distribuci příslušných výrobků v rámci dodavatelského řetězce, musí dodržovat požadavky nařízení (takové osoby nařízení označuje jako „obchodníky“). Nařízení se naopak nebude nijak vztahovat na koncové spotřebitele, jelikož pouhým nákupem nedochází k dodání ani uvedení produktu na trh. Projevit se však může na ceně či dostupnosti poptávaných produktů.

Nařízení rozděluje hospodářské subjekty na malé podniky, střední podniky a ostatní, tedy velké podniky. Malé a střední podniky se mohou těšit určitým úlevám z vykazování náležité péče. 

Povinnosti stanovené nařízením se týkají i on-line tržišť, a to bez ohledu na to, zda se dodání na trh uskutečňuje prostřednictvím tradičních nebo on-line kanálů. To znamená, že prodejci na on-line tržištích jsou povinni zabezpečit, že výrobky, které nabízejí, jsou v souladu s náležitou péčí a nezpůsobují odlesňování.

Nařízení zavádí nové povinnosti

Zásadní podmínkou je, že zboží nesmí pocházet z půdy, která vznikla odlesňováním, tedy přeměnou lesa na plochy k zemědělskému využití. Protože se EU plně ztotožnila se závěry právně nezávazné Newyorské deklarace o lesích, které nyní prostřednictvím nařízení vynucuje, byl rozhodný den pro posouzení způsobu vzniku k produkci využívané půdy stanoven na 31. prosinec 2020. 

Vznik produktů spadajících do působnosti nařízení nesmí jakkoli souviset s odlesňováním a jejich výroba musí být v souladu s příslušnými právními předpisy země původu, zejména pak předpisy týkajícími se využívání půdy, životního prostředí, pravidel souvisejících s lesy, práv třetích stran, pracovních práv, lidských práv atd. Tím má být zajištěno, že výroba těchto produktů nepřispívá k dalšímu odlesňování nebo znehodnocování lesů, což je širší pojem než odlesňování. 

Hospodářské subjekty a obchodníci budou rovněž muset vydávat prohlášení o náležité péči (due diligence), které potvrzuje, že jejich výrobky nevedly k odlesňování nebo znehodnocování lesů. Toto prohlášení musí obsahovat informace předepsané nařízením, jako jsou například geolokační souřadnice pozemků, z nichž pocházejí jejich komodity. Toto opatření má sloužit jako nástroj k ověření pravdivosti prohlášení. Hospodářský subjekt musí také prohlásit, že vynaložil náležitou péči a že nebylo zjištěno žádné nebo jen zanedbatelné riziko odlesňování spojené s jejich výrobky. Pro snížení byrokratické a administrativní zátěže budou tato prohlášení podávána elektronicky prostřednictvím online informačního systému, který Komise na konci minulého roku zřídila a zprovoznila. Hospodářské subjekty v něm budou moci označit přesnou lokaci původu jejich produktů, uvést další detaily ve vztahu k těmto produktům, jako např. kód a popis, a spravovat učiněná prohlášení.

Náležitá péče a prohlášení o ní musí být učiněno ještě před uvedením zboží na vnitřní trh EU, k němuž dojde proclením (při importu) nebo převodem vlastnictví (při domácí produkci). Prohlášení prostřednictvím elektronického informačního sytému tak lze podávat i s určitým předstihem (např. kvartálně) a dodatečně vysvětlit případný rozdíl mezi zbožím skutečně uvedeným na trh a zbožím uvedeným v prohlášení. Nikdy však nemůže být překročeno množství produktu a jeho parametry uvedené v prohlášení. Při podání prohlášení o náležité péči bude vygenerováno tzv. referenční číslo, které hospodářský subjekt uvede v celním prohlášení.

Hospodářské subjekty a obchodníci musí mít také zavedeny postupy pro snižování rizika odlesňování a přijmout případná zmírňující opatření k jejich minimalizaci. Pro malé a střední podniky jsou tyto povinnosti stanoveny méně přísně a na rozdíl od ostatních podniků také nemusí každoročně vydat veřejnou zprávu o svém systému náležité péče s popisem opatření, která podnikají pro minimalizaci rizik odlesňování, nebo jmenovat odpovědnou osobu za zajištění souladu.

Sankce

Za nedodržení nařízení o odlesňování hrozí významné sankce. včetně maximálních pokut ve výši nejméně 4 % ročního obratu společnosti v EU, konfiskace výrobků a dočasného vyloučení z procesů zadávání veřejných zakázek a z přístupu k veřejnému financování atd. 

Na porušování tohoto nařízení mohou upozornit i fyzické nebo právnické osoby v rámci tzv. opodstatněných obav. Po jejich předložení se s nimi musí příslušné orgány řádně vypořádat a do 30 dnů informovat oznamovatele o přijatých opatřeních a své kroky zdůvodnit. 

 S čím Vám umíme ve vztahu k nařízení konkrétně pomoci?

V naší praxi poskytujeme v souvislosti s nařízením zejména následující služby:

  • Analýza povinností, které se na Vaši společnost podle nařízení vztahují;
  • Příprava přehledu smluvních vztahů s dodavateli;
  • Školení zaměstnanců;
  • Pomoc při vyplňování výkazů;
  • Zastupování před kontrolními orgány;
  • Veškeré související právní činnosti.

Pro více informací nás neváhejte kontaktovat.

Užitečné odkazy:

Text NAŘÍZENÍ EVROPSKÉHO PARLAMENTU A RADY (EU) 2023/1115 ze dne 31. května 2023 o dodávání na trh Unie a vývozu z Unie některých komodit a produktů spojených s odlesňováním a znehodnocováním lesů a o zrušení nařízení (EU) č. 995/2010 (zde)

Pokyny Komise k EUDR

Data na webu EU OBSERVATORY ON DEFORESTATION AND FOREST DEGRADATION se znázorněním ploch lesa k datu (31. 12. 2020).

Průvodce UDR od ÚHÚL

Informační systém k vyplnění a evidenci prohlášení o náležité péči: https://eudr.webcloud.ec.europa.eu/tracesnt/

Zdroje článku

Související články