Autoři

HAVEL & PARTNERS - Česko-slovenská advokátní kancelář s mezinárodním dosahem.

Právní poradenství skupině SODECIA při akvizici majetkového podílu ve společnostech MATADOR Automotive – významná transakce z oblasti automotive

Právní poradenství PressMedia při akvizici majoritního podílu významného distributora tabákových výrobků

Právní poradenství při financování akvizice a refinancování Brno Solar Park (22MW fotovoltaická elektrárna na brněnském letišti)

Právní poradenství největší lékárenské síti v ČR při akvizici sítě lékáren v Srbsku

Poradenství společnosti HP TRONIC při spojení s DATART

Poradenství pro jednu z nejvýznamnějších českých strojírenských firem při uzavření smlouvy na třímiliardovou dodávku munice pro Armádu České republiky

Poradenství pro IKEA Centres při prodeji nákupního parku realitnímu fondu Pradera

Advokátní kancelář Havel & Partners poskytla právní poradenství společnosti IAD Investments při největší realitní transakci na Slovensku v roce 2016

Právní poradenství při prodeji strojírenského a metalurgického podniku Žďas čínské společnosti CEFC

Právní poradenství významnému německému výrobci a distributorovi fytofarmak

Právní poradenství společnosti Czech Industry Group při spojení s čínským investorem ohledně výstavby nové továrny na výrobu disků do aut

Právní poradenství společnosti Erste Group Bank v souvislosti s vytvořením společného podniku s Global Payments

Advokátní kancelář Havel & Partners úspěšně zastupovala Fotbalovou asociaci České republiky ve dvou sporech před Mezinárodní sportovní arbitráží v Lausanne

Komplexní právní poradenství společnosti Raiffeisenbank při akvizici části podniku Citibank

Právní poradenství společnosti ArcelorMittal, největšímu producentovi oceli na světě

Advokátní kancelář Havel & Partners poskytla komplexní právní poradenství finanční skupině KBC při koupi společnosti VB Leasing SK, spol. s r.o.

Komplexní právní poradenství při prodeji společnosti Moravia IT

Poradenství při nákupu 65 % akcií ve společnosti BOCHEMIE a.s., významného výrobce speciálních chemikálií

Právní služby při prodeji 100% akcií podniku Homebrands a.s., výrobce biocidních produktů

Alpha BB Centrum - právní poradenství společnosti INVESCO při prodeji budovy v Praze na Brumlovce

Poradenství při akvizici Florenc Office Center společností IAD Investments

Poradenství při prodeji Slovanského domu v Praze Na Příkopech

Právní poradenství společnosti HP Invest, vlastníku obchodů Euronics

Právní poradenství společnosti Hanesbrands, přednímu americkému výrobci spodního prádla

Poradenství při první primární veřejné nabídce (IPO) v České republice

Právní poradenství při jedné z nejvýznamnějších transakcí ve zbrojním průmyslu

Právní poradenství největšímu dovozci nových vozů v České republice

Právní poradenství při jedné z nejvýznamnějších transakcí v FMCG

Právní poradenství při jednom z nejvýznamnějších projektů v energetickém sektoru v SR

Poradenství při prodeji majetku největšího světového výrobce stavebních a důlních strojů

Poradenství při jedné z nejvýznamnějších transakcí v těžebním sektoru v ČR

Poradenství při jedné z nejvýznamnějších transakcí ve strojírenském sektoru v ČR

Poradenství při jedné z nejvýznamnějších transakcí v telekomunikačním a ICT sektoru v ČR

Soutěžněprávní poradenství společnosti Slovak Telekom

Autoři

Amler Pavel

Málokdo má to štěstí, že se mu práce stane koníčkem. Ale kdo by odolal, když máte možnost zabývat se třešničkami na dortu práva jako je FinTech, blockchain a kryptoměny! Samozřejmě nikdy není od věci zpestřit si svůj profesní den lákadly v podobě elektronického právního jednání, ochrany osobních údajů či dokonce IT právem a TelCo. Relaxovat pak skoro není nutné, ale pokud, tak hledám svůj klid při meditaci v lese.

Audes Václav

Když jsem v roce 2005 přišel po skončení fakulty do Havel Partners, dostal jsem otázku, zda bych se chtěl věnovat M&A. O 4 roky později mě Jarda Havel požádal, zda bych se ujal farmacie a zdravotnictví. V obou případech jsem si přesně nedokázal představit, jaké příležitosti tyto obory přinesou. Zprvu se mi v hlavě promítla jen typická klišé chaotického života newyorské burzy a pulzující operační sály fakultních nemocnic. Realita byla ještě barvitější… Dnes jsem vděčný, že jsem tyto výzvy přijal, neboť se za tu dobu podařilo vychovat novou generaci špičkových transakčních a life sciences právníků a oba týmy propojit. Díky tomu teď mohu denně prožívat poutavé příběhy leaderů českého i světového trhu, které nám jsou často inspirací či výzvou. Propojuji právo s financemi, technologiemi a podnikatelským myšlením. A to mě velmi baví a naplňuje… je mi ctí a potěšením být součástí tohoto příběhu.

Bartoš Vojtěch

Právo je pro mě jako zdolávání horských masivů, skalních stěn nebo dlouhé výběhy lesem. Je to výzva, zábava a příležitost k lepšímu poznání světa okolo i sebe samého. Vzhledem k tomu, že život chápu jako jednu celistvou zkušenost, tak přirozeně propojuji své „soukromé“ zájmy a „pracovní“ zaměření. Vždy mě zajímaly moderní trendy, a proto je i mou specializací například ochrana osobních údajů, které považuji za zlato 21. století, nebo obecně právo EU, které často udává tón nejen na našem kontinentu.

Bernard Vladislav

Při studiu na právnické fakultě jsem tíhl, možná z tehdejší lenosti, k veřejnému právu. Věřil jsem totiž, že v jeho rámci budou všechna pravidla přehledně popsána v zákonech. Následně jsem se dostal k soutěžnímu právu. Zjistil jsem, jak naivní jsem byl. Ono toho totiž ve dvou paragrafech moc popsat nejde. Možná i proto mě soutěžní právo v celé jeho komplexnosti „chytlo“. Postupem času mě začalo mírně znepokojovat, jak málo jsou při jeho prosazování chráněna základní práva a svobody. Dal jsem se proto na studium ústavního práva, abych mohl přispět ke zlepšení situace. Postřehy z něj bych rád obohacoval i soutěžněprávní sekci blogu.

Bratský Petr

Už od prvních úderů do strun kytary a následně poslechu cédéčka „Pearl Jam Live in Verona“ jsem věděl, že se mně změnil život. Nepotkáte mě bez sluchátek s hudbou, bez návštěv koncertů nebo hudebních či filmových festivalů jsem neklidný. Fascinují mě dobrý zvuk, moderní technologie a mobilní aplikace. Proto jsem při nástupu do kanceláře neváhal a pustil se do práva duševního vlastnictví a ochrany osobních údajů. Ve volném čase se věnuji rodině, hraju na kytaru, čtu, jezdím na prkně a lezu po horách.

Brousilová Tereza

Moje motto? „Kdo nic nezkusí, ten nic nezíská.“ Na právu mě baví, jak učí člověka precizovat jazyk a vyjadřovat jím své názory. Postupně jsem se vyprofilovala do oblasti reklamního, farmaceutického a potravinového práva, kdy mi není cizí právní úprava doplňků stravy ani kosmetiky. Ve volném čase ráda běhám, jezdím na kolečkových bruslích nebo cvičím jógu.

Buryan Jiří

Před třemi lety se mi poštěstilo stát se jedním z lektorů v rámci studia Vysoké školy ekonomické MBA Nemovitosti a jejich oceňování, a to předmětu Stavební právo. Oproti dosavadní advokátní praxi, praxi a praxi (a legislativní práci s Františkem na novém stavebním zákonu) jsem získal hned jiný nadhled a jinou formu radosti. Až natolik, že mi jeden z účastníků s podivem sdělil, že netušil, jak právo může být zábavné. A může. No není lepší zábavy na večer než si kromě Shakespearea pročíst i skvěle vyargumentované rozhodnutí rozšířeného senátu Nejvyššího správního soudu?

Diblík Jan

Jak jsem se stal technologickým právníkem? Můj děda František nesnášel advokáty. Byl strojařský inženýr, konstruoval letadla a podobně jako i druhý děda a taťka, všichni rádi vynalézali. Na vysvětlenou - děda studoval techniku v 50. letech a studenti právnické fakulty tehdy většinou nepatřili k etické špičce národa a děda s nimi míval často na kolejích názorové střety. Po revoluci ale rodina kvůli restitucím právníky potřebovala, a proto si nás po několika nelehkých zkušenostech s právníky jako vnoučata povolal. Povídá: „Právníky sice jak víte nesnáším, ale někdo z vás by se to řemeslo vyučit měl. V rodině potřebujeme dobrého právníka.“ Tak jsem se vydal na cestu. Už na gymnáziu mě přitahovala práva duševního vlastnictví; vzpomínám si na obšírný referát na franšízing a jak mě to tehdy právem nepolíbeného zcela fascinovalo. Na právnické fakultě jsem pak celkem přirozeně začal pracovat jako pomvěd na Ústavu práva autorského, práv průmyslových a práva soutěžního. Vášeň pro obor, který přirozeně propojuje právo (jako spíše humanitní vědu), obchod a techniku, resp. technologie, mě pak už nikdy neopustil. Proto jsem tam, kde jsem a dělám, co dělám. A tuhle práci mám rád.

Ditrychová Tereza

Po dvouletém zabývání se problematikou veřejných zakázek jsem dospěla k závěru, že je mě na tento obor škoda a že musím svou utlačovanou, velkolepou kreativitu přeci nějak využít. Začala jsem se proto profilovat v oblasti duševního vlastnictví, zejména tedy nekalé soutěže, kde se mnohdy právě kreativitě meze nekladou. No a jakou každou ženu i mě samozřejmě zajímá bulvár a drby, takže abych si doplnila repertoár toho, v čem tvrdím, že jsem dobrá, začala jsem se zaměřovat na ochranu obětí veřejně šířených pomluv (samozřejmě pouze těch, kterým to, že se o nich píše, vadí, že). Díky anonymním a tudíž odvážným projevům na sociálních sítích má totiž tento obor z mého pohledu velkou budoucnost.

Doleček Josef

Jak nejlépe využít a ověřit své nabyté teoretické znalosti? Aneb, co nás ve škole nenaučí! Možnost souběžného pilování praxe a teorie nabízí studentům už během studijních let jedinečnou šanci hlubšího propojení těchto dvou aspektů. Studuji čtvrtým rokem na Právnické fakultě a blížím se do cílové rovinky. Proč jsem si tedy zrovna zvolil pro svou praxi Havel & Partners? No, kde lépe vybrousit své znalosti a propojit je s praxí než na rozmanitých a zajímavých projektech pro největší klienty v republice. Obchodní právo? Technologické právo? Občanské právo? Odvětví, ve kterých vám také možná jednou budu poskytovat své odborné rady!

Dozbaba Jakub

V kanceláři se věnuji především smluvnímu právu a právu nemovitostnímu. Rád zabrousím i do dalších oblastí soukromého práva anebo autorského právo. Ve volných chvílích trávených mimo kancelář mě můžete zahlédnout na travnatém fotbalovém trávníku nebo na horském výstupu, především pak do slovenských hor. Mimo právo a sport rád cestuji a poznávám zajímavá a neprobádaná místa po Evropě.

Dubeň Roman

Už když jsem poprvé v mladém věku za jeden letní den přečetl Vojtěcha Zamarovského a jeho Dějiny psané Římem mi bylo jasné, že se chci profesně věnovat historii. Po Řeckém zázraku se navíc připojila i filosofie a další společenské vědy. Že jsem ale byl chytré dítě, rychle jsem zjistil, že jediná ze společenských věd, která mě uživí a zároveň mi dovolí se amatérsky věnovat zbývajícím oblastem (knihy jsou hrozně drahé), je právo. A tak teď dělám právníka hlavně v oblastech duševního vlastnictví, dronů, IT, hazardu, podnikatelských smluv, osobních údajů a obecně práva na internetu. To mi dává dobrou výmluvu být expert na všechno a na nic, protože každý samozřejmě rozumí, že se nemohu orientovat na jednu oblast, když věnuji tolik času na to stát se odborníkem v úplně odlišné právní úpravě. Ale to radši nikomu neříkejte.

Duchková Jana

Ochrana osobních údajů, oblast veřejného práva a veřejných zakázek byla pro mě jasnou volbou…byť mi chvíli trvalo, než jsem to zjistila. Osm let jsem byla zastupitelem a většinu z toho i místostarostou s kompetencemi v oblasti školství centrální pražské městské části s padesáti tisíci obyvateli. V rámci obce jsem se už tehdy věnovala kromě personálního, rozpočtového a strategického plánování ochraně osobních údajů a měla jsem tak možnost zjistit, že tedy opravdu JE co chránit. Tak jsem s urputností mně vlastní na tuto oblast soustředila všechnu svou energii. V tom, že je to běh na dlouhou trať, se ujišťuji dnes a denně. A vím, že dokud si bez upozornění i nadále budou hotely skenovat moji občanku nebo se ptát, jaké jsem národnosti, budu mít pořád co dělat.

Fikar Jan

Nikdy jsem se neviděl jako odborník na správní a stavební právo. Při studiu na právnické fakultě mi tato odvětví přišla jako nepochopitelná studnice teoretických pouček. Vlastně ani nevím, jak jsem se dostal k tomu, že právě ze správního práva jsem psal i diplomovou práci, a také jsem se touto fází studia upřímně protrápil. Pak jsem se ale začal správnímu a stavebnímu právu věnovat v praxi a zjistil jsem, že je to ve skutečnosti zapeklité a mnohovrstnaté odvětví, které člověka nepřestává překvapovat, stále přináší nové výzvy a není možné v něm spadnout do rutiny. Vedle správního práva se věnuji zejména právu nemovitostí - a to od závazkových vztahů až po povolovací procesy, kde právě nacházím krásný průnik soukromého a veřejného práva. Takže, přátelé – nebojte se správního práva!

Fuchsová Denisa

Věnuji se zejména farmaceutickému a zdravotnickému právu, které, troufám si tvrdit jsem si nevybrala, ale ono si vybralo mě. Nejdříve mě po škole přitáhlo z Brna do Prahy. Začínala jsem jako mladý právník ve státní správě v oblasti dozoru nad léčivy a zdravotnickými prostředky. I když jsem státní správu po pár letech opustila, kam jsem se hnula, tam jsem na farmaceutické a zdravotnické právo narazila. Nakonec jsem zakotvila v advokacii, jejíž svižnější tempo mi vyhovuje. Práce s klienty z businessového světa mě naučila, že nejcennější rada je jasná, stručná a rychlá. Tím se snažím řídit a klientům navrhovat praktická a jednoduchá řešení. Ve volném čase si ráda zahraji tenis nebo zacvičím jógu.

Gachová Lenka

Přiznám se, že soutěžní právo mne na vysoké škole zcela minulo. Od začátku studia právničiny (resp. ještě dříve předtím vlivem mého dědečka profesí policejního vyšetřovatele) bylo mým snem stát se státním zástupcem. Jen shodou okolností a popostrčením jedné z bývalých spolužaček jsem se přihlásila na inzerát Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže, který hledal nové posily do soutěžní sekce. Když mě na ÚOHS přijali, brala jsem to jen jako přechodnou zkušenost. Soutěžní právo mne však natolik pohltilo, že jsem se od něj nedokázala do dnešního dne (tj. od ukončení vysokoškolského studia v roce 2002) odpoutat. A proč se tak stalo? Asi proto, že vedle humanitních věd mě vždy bavila matematika a technické obory. Soutěžní právo přitom spojuje vše dohromady. Pro jeho správnou aplikaci je třeba znát, jak fungují jednotlivé a přitom velmi rozmanité trhy (od prodeje potravin, přes distribuci elektřiny, výrobu oceli atd.). Poradenství v oblasti soutěžního práva proto nikdy nezevšední, stále něco nového objevujete a musíte se učit novým věcem.

Gregová Diana

Na právu mě již od mala přitahovala jeho elementární a nevyhnutná přítomnost v každodenním životě završená představou, že s jeho znalostí budu moct pomáhat všem lidem. Co započalo na střední škole jako fascinace nad konceptem lidských práv, se během studia přetavilo do zájmu a okouzlení nad právem duševního vlastnictví a e-commerce, kterému se v kanceláři primárně věnuji. Od dob studia v Lucemburku jsem velkým fanouškem kosmického práva, které jak tajně doufám, v rozsahu naši právní specializace brzy přibude. Ve volném čase rada čtu, běhám, objevuji nová místa a trávím čas v přírodě, především když se podaří doma na Slovensku.

Havelka Tomáš

Najdete mě všude, kde to zavání Nizozemím a Belgií. A je jedno, zda se jedná o kulturu, sport, gastronomii nebo právo. Kromě hranolek, haringů a jízdy na kole se jedná také o jeden z nejinovativnějších regionů na světě. Věnuji se právu duševního vlastnictví v moderní (digitální) společnosti a speciální zájem mám o umělou inteligenci a virtuální realitu. Ve svém volném čase však nejraději holduji aktivitám, při kterých na žádnou technologii nenarazím (tj. veškeré outdoor sporty v přírodě).

Hrabáková Tereza

Už jako malou holku mě ze všeho nejvíc zajímalo dění v módním a kosmetickém průmyslu, pomáhala jsem mojí babičce šít podle časopisu Burda. Nakonec jsem se nestala ani módní návrhářkou, ani fashion bloggerkou, ale aspoň jsem si vybrala oblast práva, která s módou a kosmetikou úzce souvisí - duševní vlastnictví a především ochranné známky. Ve volném čase cvičím jógu, běhám, učím se hebrejsky, případně sbírám inspiraci na Instagramu nebo v ELLE a VOGUE.

Hradilek Šimon

Studium historie a politologie jsem nedokončil a vydržel u přípravy na právní řemeslo. Od té doby je mou snahou být dobrým právním řemeslníkem, který nepodlehne fachidiocii úzké specializace. Byť se nyní věnuji spíše soukromému právu, trocha zájmu o veřejné záležitosti mi zůstala, proto si najdu čas i na právo na informace včetně registru smluv.

Chmelka Tomáš

Od svých čtyř let, kdy jsem poprvé usedl k PC, uběhla již dlouhá doba, z menších IT společností se staly nadnárodní korporace, vznikla komunity startupů, byly vytvořeny kryptoměny, ale nadšení pro informační technologie mě neopustilo, spíše naopak. Přestože jsem při svých studiích zvažoval, že se budu profilovat jako IT analytik či systémový architekt, rozhodl jsem se pro právnickou profesi. Na IT a celkový business klientů se tak nyní dívám z právnického pohledu. Ve svém volném čase se snažím věnovat sportu, cestování a vaření.

Cholasta Roman

Od prvního poznávání příkazového řádku a herních hitovek Golden Axe nebo Dune 2 na tehdy výborném PC 386 přes tvorbu vlastních webových stránek se mé zájmy vyvíjely až k dnešnímu pracovnímu zaměření a současně koníčku – právu informačních technologií. K tomu se v mezidobí připojily související obory elektronických komunikací a internetového práva. Mimo kancelář se věnuji především své rodině nebo své druhé zálibě kromě technologií - hudbě.

Ivančíková Soukupová Jitka

Ke své specializaci – ochraně osobních údajů jsem se dostala omylem. No spíše jsem ji dostala za trest… a bylo to mnohem dříve než GDPR začalo být diskutovanou otázkou. Takový byl můj začátek. Pak jsem objevila svět umělé inteligence, světa softvéru, který už dnes ví, co si zítra dám k snídani, jakou mám náladu a co mi ji zlepší. Prostě, svět Matrixu a využití našich osobních údajů mně zcela okouzlil. Řešit tenkou červenou linii mezi zásahem do osobní svobody na straně jedné a ulehčením života využitím moderních technologií na straně druhé, se stává zásadní filozofickou otázkou každého člověka. Přispět k uvědomění si veškerých aspektů nových technologií je krásným posláním.

Jakoubek Lukáš

Rád zkouším nové věci a moje zvědavost, která občas nezná hranic, mě přivedla k fotografování. Dobrá fotografie vypráví příběh. Stejně tak lidé a firmy píšou své vlastní příběhy a mě baví psát je s nimi. I proto mě fascinují obory reklamního práva a ochrany osobních údajů, které příběhům vdechnou život. Kromě toho jsou mou specializací smluvní závazkové vztahy či spotřebitelská agenda (včetně vedení e-commerce projektů a správních řízení) se zaměřením na automobilový a kosmetický průmysl. Pokud necestuji (nebo alespoň nejezdím prstem po mapě), potkáte mě ve vodě, na kole nebo v poklusu, tedy u triatlonu.

Jaroš Ján

Co mě vystihuje? Nejspíš asi následující citát: „Pracujte v tichosti, oslavujte v soukromí. Lidé nemusí vědět, s kým podnikáte, co máte, nebo jak jste to získali.“ Ralph Smart, psycholog a spisovatel

Kadlec Petr

Na střední škole v USA mě počátkem 90. let nejvíc zajímala politika, právo mi u nás v té době přišlo jako disciplína příliš načichlá minulým režimem, a tak jsem v Praze začal studovat nejprve politologii. Dva roky jsem sbíral zkušenosti na stážích v USA, Německu, Dánsku… a přihlásil jsem se i na práva. Zažil jsem ještě dobrodružný půlrok na diplomatické misi OBSE v poválečném Kosovu, ale po promoci jsem se konečně usadil a začal se intenzivně věnovat advokacii. Vstup ČR do EU pro mě ovšem znamenal nový impulz – právu EU jsem předtím zasvětil i svou rigorózní práci. Vyhrál jsem konkurs a odešel jsem z pozice advokáta zkusit štěstí do Bruselu na Generální ředitelství Evropské komise pro hospodářskou soutěž (DG Competition). Strávil jsem tam jako vyšetřovatel protisoutěžních praktik přes tři roky, leč trochu jsem se u toho nudil, a tak jsem se raději vrátil zpět do velké advokacie, kde si na nedostatek adrenalinu stěžovat nemohu, zabývám se totiž právem hlavně v oblasti veřejného sektoru a i do Bruselu se poměrně často a rád pracovně vracím.

Kandráč Michal

Dodnes si pamatuji na den, kdy můj otec přinesl domů telefonní modem a já poprvé uslyšel luzné tóny, které tento fascinující přístroj vydává při navazování připojení k internetu. Tenkrát jsem ještě nevěděl, co všechno je díky této hrající krabičce možné, nicméně po stále intenzivnějším zkoumání s péčí řádného hospodáře jsem všem těm internetům, které by paní Věra Pohlová nejraději zakázala (Deník Metro, 17. září 1999), postupem času přišel na kloub. Jelikož jsem díky právnickému genofondu v matematice ani fyzice nikdy nevynikal, byla pro mne práva jasná volba jak tyto dva světy propojit. V současnosti se tedy profesně věnuji především právu informačních technologií a duševního vlastnictví se zaměřením na právní aspekty těchto oblastí v rámci internetu. Svůj volný čas trávím nejraději cestováním, cvičením bojových umění a vařením, ale také nepohrdnu dobrou knihou či filmem.

Kohoutková Magda

Na začátku mé cesty za právnickým povoláním byla trochu romantická představa soudní síně a mě jako „Perryho Masona“, vznášející námitku nepřípustnosti a irelevantnosti důkazu. Když jsem se po patnácti letech širokého právního záběru a reality ve velké korporaci (kde i na soudní síně došlo) rozhodovala, na co se zaměřit, co mě baví nejvíc, byla volba trochu jiná, avšak jasná – ochrana osobních údajů, compliance a pracovní právo. Jsem zkrátka nejspokojenější, když je kolem mě živo, hodně lidí, hodně činností, hodně technologií, informací a komunikace, pochopitelně jen té mnou vyžádané. A to je přesně to, co tyto obory spojuje. Ve volném čase mě baví všechno francouzské – historie, víno, francouzština, Tři mušketýři, móda i jídlo. Tady mi ta romantika vydržela.

Korbel František

Když mi ještě jako vesnickému advokátovi Strany zelených volal po volbách v létě 2006 Martin Bursík s nabídkou stát se ministrem pro legislativu, netušil jsem, jak dlouho mi toto téma zůstane. Strávil jsem 7 plodných let v legislativě ministerstva spravedlnosti a hlavně s Jiřím Pospíšilem jsme zreformovali „polovinu“ právního řádu. V myslích zůstaly především nové kodexy občanského a trestního práva. O to méně jsem pak očekával, že se budu držet legislativního kopyta u „Havlů“. Ale je to tak. Monitorujeme, compliancujeme, ale i píšeme. Nyní hlavně nový stavební zákon, zákon o právu na digitální služby (447), elektronická bankovní identita SONIA/bankID.

Kováčechová Petra

Môj prvý kontakt s farmaceutickým patentom bol ešte v detstve, keď som ani netušila čo to právo vlastne je. Môj otec, ktorý pracoval vo farmaceutickej firme doma často spomínal novinky práve z prostredia sveta farmácie. Aj to bol jeden z dôvodov pre ktorý som sa počas štúdia práva rozhodla viac venovať duševnému vlastníctvu. Druhým dôvodom bolo, že počas programu Erasmus v Lisabone sme si mohli vybrať len medzi anglickými predmetmi zameranými na duševné vlastníctvo alebo inými predmetmi v portugalčine. A tak mi neostávalo nič iné ako si vybrať práve duševné vlastníctvo. Na moje vtedajšie prekvapenie sa nové technológie stali mojou vášňou a venujem sa im doteraz. Okrem práva duševného vlastníctva a ICT práva sa rada venujem aj ochrane osobných údajov či záväzkovým vzťahom.

Kovář Dalibor

Rád se dozvídám o stále neprobádaných zákoutích soukromého práva a obchodních aspektech praxe našich klientů, nejraději nastavuji a vyjednávám jakékoli obchodní smlouvy, zejména ty co se týkají technologií nebo duševního vlastnictví. Mé děti mě stále nutí přistupovat k věcem dostatečně prakticky a s citem pro detail, záliba ve hře na ukulele trénuje mou trpělivost a snahu o preciznost, a cestování mi dává možnost brát věci s nadhledem. Vše se snažím zúročit při poskytování právních služeb, které nepovažuji ani v nejmenším za nudné, jak by se mohly leckomu zdát.

Krumlová Dita

Se soutěžním právem jsem se poprvé střetla ve druhém ročníku na právnické fakultě na jedné z posledních přednášek evropského práva. Upřímně, z této hodiny si dodnes pamatuji jen jediné: „Hlavně ať si to nevytáhnu u zkoušky!“ Nevytáhla. V té době asi ještě naštěstí. Jsem však člověk, který opravdu nemá rád, když něčemu nerozumí. A tak jsem o několik měsíců později dostala svůj dosud nejlepší nápad a zapsala si předmět soutěžní právo EU. A jak se říká, koho soutěžko schvátí, už nenavrátí. A tak jsem tady. A pokud přece jen ne, najdete mě nejspíš na parketu. Ve volných chvílích si totiž ráda zatančím salsu, bachatu a urban kizombu.

Kurtin Matěj

Již od dětství mě fascinoval svět počítačů, všech drátů, světýlek a jiných nesmyslů uvnitř něj. S vývojem herního průmyslu jsem postupně stavěl a upravoval svůj herní počítač, a to až do doby, kdy jednoho rána přestal díky mé zručnosti fungovat. Nadšení do nových technologií mě však neopustilo, ba naopak. Kombinace práva a technologií představuje unikátní propojení dvou odlišných světů a také dynamické pole působnosti. Člověk musí zůstat ve střehu, a to mě baví. Svůj volný čas balancuji mezi rodinu, různorodé sportovní aktivity, hry na platforem a audiovizuální obsah všeho druhu.

Mead Barbara

S oblastí duševního vlastnictví jsem se poprvé setkala jako studentka vysoké školy ve Velké Británii, kde mí spolužáci s radostí popíjeli americké pivo Budweiser. Tento název mě, jakožto hrdou Češku a konzumentku českého piva, natolik pobouřil, že jsem se rozhodla duševnímu vlastnictví věnovat nejen při studiu, ale i v následném pracovním životě. Nyní se věnuji především registraci ochranných známek a průmyslových vzorů a mám tedy možnost pomáhat společnostem získat ochranu pro své výrobky a značky. Dodatečné okořenění přináší také práce s padělky, při které mám možnost vidět spoustu zábavných napodobenin legendárních módních značek.

Mladá Klára

Když se jako malé dítě, téměř ještě v plenkách, rozhodujete, jak naložíte se svým životem (což je pro osoby, se kterými se v oblasti advokacie setkáte, zcela typické), a zároveň povolání princezny, popeláře nebo rentiéra už jaksi ztrácí kouzlo, může vás napadnout: „A co třeba právník!“ A pokud se stane, že se vás podobný nápad drží déle, než je zdrávo, zjistíte po x letech, že jste se ocitl na některé z právnických fakult zavalený knihami a papíry, jejichž text vám v mnoha případech není zprvu příliš jasný. To je můj příběh jako právníka. Snad je takový průběh i s povděkem, jelikož když člověk následně v průběhu dalšího studia a praxe začne horko těžko pronikat do komplikované struktury textů, právnické hantýrky a dalších tajů právničiny, je si vědom záludností, které ho naučili vyplodit, a má pak v těch lepších případech zájem nahrazovat je lidskou řečí. Doufám, že i články na tomto blogu z pera mé maličkosti i mých kolegů budou představovat zdroj informací, který bude tvořen lidmi, lidsky a především pro lidi a to i přes to, že všichni na vizitkách máme, že nás spojuje především úspěch.

Neruda Robert

Ve třeťáku na právnické fakultě jsem šel na přednášku profesora Bejčka o soutěžním právu a … byl jsem ztracen. Antimonopolnímu právu jsem se věnoval postupně jako student, jako elév na ÚOHS, jako autor několika knih, jako přednášející, jako místopředseda ÚOHS, pracoval jsem na soudu, až mne život zanesl do advokacie. Rád poznávám, jak fungují trhy, fascinuje mne být u velkých věcí. Soutěžní právo je nejvíc, vtáhne Vás, ale hrozí, že se z něj zblázníte. Proto kompenzuji: zuřivě běhám a trochu méně zuřivě fandím na hokeji.

Nešpůrek Robert

Jakmile jsem hned po studiích na pražské právnické fakultě dostal příležitost absolvovat jednoroční postgraduální studium evropského práva v Nizozemí, hned jsem věděl, že se budu chtít věnovat právu v mezinárodním obchodě, technologickému právu a duševnímu vlastnictví a také souvisejícími aspekty soutěžního práva. Začal jsem v pražské kanceláři globální právní firmy, kde mě bavily i transakce v telekomunikacích a technologiích, protože jsme zrovna prožívali dot.com boom, a měl jsem možnost krátce pracovat i v Londýně. V roce 2001 jsme založili naši kancelář Havel & Partners a v tomto zaměření jsem pokračoval. Po roce 2008 jsem pak založil naši specializovanou pracovní skupinu Commercial IP, IT, v níž se už naplno věnujeme všem oblastem duševního vlastnictví, digitální ekonomice, e-commerce, fintech, dronům, autonomním vozům, blockchainu i technologickým transakcím a všem možným typům obchodních smluvních vztahů, domácím i přeshraničním.

Neuwirth František

Právo je mým největším koníčkem a nedovedu si představit, že bych dělal něco jiného. Nejvíc mě na něm baví to, že každý den je jiný a přináší nové výzvy. Zaměřuji se zejména na a oblast farmaceutického a zdravotnického práva, které prokládám agendou smluvního práva, práva duševního vlastnictví, nekalé soutěže, reklamy a veřejnoprávní regulace. Ve volném čase rád poznávám jiné kultury prostřednictvím studia cizích jazyků. Než se vydám kamkoliv do zahraničí na dovolenou, naučím se vždy alespoň základní fráze. Pokud bych se musel někam odstěhovat, bylo by to Švýcarsko.

Otevřel Richard

Poznávat svět mě nesmírně lákalo už v dobách, kdy to bylo možné leda tak z časopisu 100+1, a protože mi ani jeden svět nestačil, začaly mě zajímat všechny technické novinky od letectví až po kosmonautiku – technologie založené na velkých rychlostech. Možná je projevem dospělosti, že člověk přestane blbnout a pokusí se vrátit na zem a zpomalit, takže jsem si všimnul zákona, jehož číslo bylo také 101: o ochraně osobních údajů. Jeho skromné poslání podtržené celkem malým objemem paragrafů, totiž ochrana soukromí, mi dodnes nedává spát a vždy mě udivuje, jak velký vesmír se dokáže schovávat v jednom malém lidském soukromí, které s více či méně dobrými úmysly nahlodávají technické vymoženosti dávno se pohybující rychlostí světla. Cesta lidstva na Mars je v tomto srovnání plížením se mezi přírodními zákony gravitace a i když nás před čím dál rychlejší snahou odvát naši individualitu má ochránit 100-1 článků GDPR, nesmíme zapomínat na jediné: zůstat člověkem.

Pipková Petra Joanna

Studium práva, resp. právo jako takové jsem vlastně nesnášela. Až mi jednoho dne otec řekl, zkus ještě jeden rok na studiu v Německu a, pokud tě to ani potom nebude bavit, můžeš jít studovat něco jiného. V Německu jsem se pak spíše omylem dostala na kurz soutěžního práva a tomu jsem úplně propadla. I když je vlastně otázkou, v jakém rozsahu je soutěžní právo ještě o právu a nakolik je to vlastně o ekonomii, behaviorální ekonomii, sociologii, psychologii atd. V každém případě je fascinující. Při návštěvě jedné vědecké knihovny mě pak chytla má druhá vášeň, a tou je závazkové právo. Díky stoupajícímu počtu žalob na náhradu škody z porušení soutěžního práva mohu konečně tyto mé dvě vášně propojit.

Rámeš Ivan

Vždy jsem měl rád fotografování, rychlá auta a nové technologie, což přirozeně vedlo k tomu, že jsem se v právu začal věnovat oblastem duševního vlastnictví – se zvláštní zálibou v boji proti padělkům – a informačních technologií. Trochu mimo tyto dva obory pak stojí mé další specializace na spotřebitelské právo, nekalou soutěž a smluvní agendu zaměřenou na odběratelsko-dodavatelské vztahy. Pokud mě nenajdete v kanceláři, asi zrovna cestuji a fotím v amerických národních parcích.

Riedl Radek

Vždy jsem tíhnul k hudbě a jako aktivní muzikant pohybující se mezi tvořivými lidmi jsem našel zálibu v oblasti duševního vlastnictví, která mě zavedla až k mé specializaci vymáhání práv průmyslového vlastnictví. Vedle této oblasti se věnuji závazkovému právu, v rámci kterého se rád zaměřuji na vztahy týkající se vývoje, licencování a ochraně technologií a souvisejícího know-how, stejně jako se zajímám o oblast FMCG a nastavení smluvních vztahů v potravinářském průmyslu. Aktuálně jsou v mém hledáčku licenční řízení před RRTV. Ve volných chvílích se věnuji hudbě a cestování.

Rievajová Martina

Názov publikácie „Can machine think?“ od uznávaného vedca Alana Turinga a prvé stretnutie s robotom Pepperom vo mne rozdúchali celoživotnú vášeň k technologickým výzvam, ktoré obdobne ako akýkoľvek iný aspekt ľudského života, sa nezaobíde bez oneskorenej štátnej regulácie, ktorá podnecuje právnu kreativitu v neregulovanom odvetví. Právo informačných technológií, s čím je nerozlučne spojené právo duševného vlastníctva a ochrana osobných údajov, sú mojou každodennou výzvou, ktorá s každým novým prípadom posilňuje moju zvedavosť a smäd po nových informáciách z tejto neprebádanej oblasti.

Rott Martin

Zaměřuji se na soutěžní právo. Když jsem jako student začínal v soutěžním týmu, obával jsem se, jestli nebude mé zaměření příliš úzké. Velmi rychle jsem zjistil, že jsem se obával zbytečně – několik málo paragrafů totiž skrývá nespočet otázek, problémů a jejich řešení. Pro nalezení toho správného je navíc potřeba proniknout do specifik daného trhu a brát v potaz jeho (často velmi dynamický) vývoj, stejně jako detaily o činnostech a zaměření klienta. Když k tomu připočtu mnohdy poměrně akční průběh místních šetření soutěžních úřadů, nemám strach, že by mi soutěžní právo někdy zevšednělo.

Skoumalová Sabina

Již v útlém dětství jsem si uvědomila, že vystudovat práva a stát se advokátkou, je cesta, kterou se chci vydat. Postupem času jsem zjistila, že trochu šedivou teorii práva a paragrafy, bych ráda uplatňovala v oblasti, která je dynamická, inovativní a provázaná do našich životů. Proto jsem si vybrala oblast farmaceutického a zdravotnického práva, která toto bezesporu naplňuje.

Slavíková Kateřina

Právo může být dobrý sluha, ale při jeho neznalosti i zlý pán. Mě na něm nejvíce těší, když ze změti paragrafů dokážu vykouzlit zdánlivě jednoduchou radu, která bude dobrým a rozumným sluhou. Nejvíce se věnuji právu zdravotnickému a farmaceutickému, v propojení s ochranou osobních údajů. Baví mě také regulace médií, reklamy a vše, co se týká potravin (od paragrafů až po kulinářské zážitky z cest).

Stančík Martin

Věnuji se oblastem bankovnictví, financí a kapitálových trhů, kde se přirozeně propojuje právo a svět financí. Rád se dozvídám o doposud neprobádaných zákoutích regulatorních aspektů poskytování finančních služeb, zejména mne pak baví nastavování obchodních modelů vznikajících FinTech společností. Na advokacii se mi líbí, že se nikdy nenudím - díky širokému spektru klientů je každý den jiný a přináší nové výzvy. A to mám na této práci ze všeho nejraději.

Šimeček Ivo

Když jsem se rozhodoval pro právnickou fakultu, měl jsem pocit, že mi bude něco scházet. Bavily mě i přírodní vědy a matematika, na gymnáziu jsem studoval v třídě zaměřené na programování. Tak jsem si k právům přidal ještě ekonomku. Předměty, které jiné odpuzovaly, jako třeba statistika a ekononomicko-matematické metody, mě vysloveně bavily. Po škole bylo pro mě soutěžní právo logickou volbou, při mém krátkém působení na ÚOHS jsem však přičichl i k veřejným zakázkám. Dnes mám s odstupem času pocit, že se to všechno tak nějak pěkně sešlo. Soutěžní právo samo o sobě je na půl mezi právem a ekonomií. Znalost veřejných zakázek mi dává možnost se dobře orientovat v oblasti bid-riggingových dohod. No a programování? To tam taky je, jen místo if then else, používáte pojmy hypotéza, dispozice, sankce.

Štarha Štěpán

Od mala jsem měl rád techniku a počítače a dlouho tak plánoval, že se stanu programátorem. To se sice nestalo, ale nakonec jsem se přeci jen informačním technologiím přiblížil. Věnuji se totiž primárně právu ICT. Kromě toho pak i ostatním oblastem, které se týkají ochrany duševního vlastnictví klientů. Vedle toho mám zvláštní zálibu ve smluvním právu, které právníkovi v rámci komplikovanějších transakcí umožňuje nahlédnout pod pokličku reálného byznysu a podnikání jeho klientů. A vzhledem k tomu, že obchod je čím dál více přeshraniční, baví mě řešit i tyto právní aspekty schované pod názvem mezinárodní právo soukromé.

Šuchman Jaroslav

Nemám příliš rád informační technologie (pro stále větší závislost všeho a všech na IT), netrávím čas hraním (ani hazardních) her a regulace, resp. její co nejhladší zvládání (včetně ochrany osobních údajů), mě zajímá „pouze“ jako právní fenomén. Bytostně ale věřím v kultivační roli právních společenství států (včetně zejména) jako je EU, byť – nebo právě proto – že ony regulace zrovna sype ze všech skoro tří desítek rukávů (jsou za nimi totiž vždy členské státy a jejich vlády).

Tadevosjanová Laura

Přestože jsem ve škole vynikala spíše v matematice, představa, že s lidmi, se kterými jsem dlouhá léta řešila matematické olympiády, strávím zbytek svých studijních i pracovních let, mě příliš nelákala. Mnohem sympatičtější mi byli lidé, se kterými jsem řešila zajímavé a komplikované otázky z oboru práva, ve kterém má člověk mnohem lepší možnost diskutovat a argumentovat. Nejen kvůli mé zálibě v matematice mě okolí vždy upozorňovalo na skutečnost, že nejsem „typická ženská“, což je asi jeden z důvodů, proč mě praxe v právu nakonec dovedla ke specializaci v oblasti automobilů, tedy konkrétně právních aspektů provozu autonomních vozů, a ochrany osobních údajů.

Varšo Tomáš

V rámci studia na právnické fakultě jsem se rozhodl zpestřit si život i studiem s ekonomickým zaměřením. Když jsem se následně dostal k odvětví soutěžního práva, právo i ekonomie se mně propojily ve velice zajímavou směs, která mě chytla svou stručností (pár paragrafů) i komplexností (hodně problémů) a drží mě dodnes. Mimo právní svět mám rád volejbal v aktivní i pasivní formě a jsem fanouškem superhrdinů a jejich světů v komiksech.

Zavadil Vojtěch

Zatímco většina dětí dostává jako první knihu obrázkové čtení, já do světa jazyka a příběhů vstoupil prostřednictvím starých řeckých bájí. A není příběhu, který by neměl původ v historii. Nejen proto jsem svůj vlastní, inspirován předcházejícími dvěma generacemi, začal budovat na rodinné tradici studia práva. Láska k historii a příběhům mi ale zůstala, takže profesně se zajímám zejména o právo autorské, a jelikož rád hledám paralely, blízko mám i k unijnímu mezinárodnímu právu soukromému. Ve volném čase si rád zahraju basket nebo deskovou hru, cvičím historický šerm nebo plánuju cesty za poznáním.