Dekorativní pozadí stránky

ESOPovy mýty | Mýtus #2: Pro manažery jsou pravidla ESOP příliš složitá

ESOPovy mýty | Mýtus #2: Pro manažery jsou pravidla ESOP příliš složitá

prvním díle série ESOPovy mýty jsme se zaměřili na mýtus, dle kterého jsou manažerské programy příliš složité z pohledu zakladatelů-společníků. Je pravdou, že téma manažerských programů je robustní a komplexní a může tak působit zahlcujícím dojmem. Společníci i manažeři mohou mít často pocit, že není snadné zvolit správné řešení tak, aby co nejlépe odpovídalo potřebám korporace a skutečně směřovalo k dlouhodobé motivaci zaměstnanců. Jak se ale dočtete níže, s těmito obavami Vám umíme efektivně pomoci.

V celém příběhu je významný přístup zakladatele (společníka), jehož zájmy a cíle, stejně jako ochota přenechat manažerům a zaměstnancům podíl či akcie společnosti, budou pro finální podobu ESOPu rozhodující. K tomuto se mohou přidat i obavy manažerů z toho, že nemají dostatek právních, ekonomických či daňových znalostí, aby ESOP si dokázali dostatečně dobře vyhodnotit, zda a proč je pro ně ESOP výhodný, nebo jak bude ESOP dlouhodobě fungovat a poskytovat jim trvalé výhody.

Výběr vhodné formy ESOP

Výběr konečné podoby ESOPu je průsečíkem mnoha zájmů – zájmů korporace (ESOP by měl sloužit k zajištění dlouhodobé udržitelné ziskovosti), zakladatele (efekt ESOPu by měl odpovídat tomu, že se vzdává svých určitých práv nebo hodnot ve prospěch manažerů/zaměstnanců) a manažerů. Pro manažery musí být srozumitelné, jaké výhody jim ESOP může nabídnout, jak těchto benefitů dosáhnout a jak jednotlivé mechanismy manažerského programu aplikovat a udržovat při životě. Vyznat se ve všech těchto aspektech může být mnohdy logicky komplikované.

Počáteční zdánlivou složitost ESOPů je však možné velmi rychle rozptýlit. Manažerské programy jsou obchodnímu právu známé již desítky let. Zpravidla tak již existuje typové řešení, které odpovídá požadavkům všech dotčených aktérů, a které je možné toliko upravit tak, aby odpovídalo co nejpřesněji potřebám dané korporace. 

Vzhledem k tomu, že u nás v HAVEL & PARTNERS máme s manažerskými programy zkušenosti nabyté za více než 20 let praxe, dokážeme poradit, zda je pro Vaši situaci vhodné zvolit řešení např. v jednoduché podobě pouze úpravou smlouvy o výkonu funkce jako phantom shares, nebo zvolit jiné řešení v podobě dluhových či účastnických cenných papírů.

Implementace ESOP a správná komunikace

Samotným výběrem správného nastavení ESOPu a přípravou související dokumentace práce nekončí. Zakladatelé/společníci mohou mít často obavy z toho, zda se jim podaří jimi vybrané řešení správně vysvětlit a uvést v život tak, aby bylo skutečně funkční, pro jeho adresáty přehledné a plnilo stanovené cíle. 

ESOP je proto potřeba nejen správně nastavit, ale také adekvátně vysvětlit, zodpovídat dotazy a vysvětlovat nejasnosti. Efektivní komunikace je v této fázi zásadní, neboť pokud se nedaří, může to vést k mnoha nedorozuměním, nedůvěře a deziluzi ohledně celého programu. V důsledku toho tak manažerský program nemusí přinést mnohé ze svých pozitiv, o kterých jste se mohli dočíst již dříve v rámci naší jiné série o manažerských programe například zde.

Naše advokátní kancelář umí být tím správným poradcem a partnerem nejen při výběru manažerského programu a jeho nastavení, ale též při fázi jeho implementace a po zbytek doby jeho „života“. Dokážeme Vám tak pomoci ESOP nastartovat a manažerům/zaměstnancům jej přehledně vysvětlit. Též dokážeme být nadále k dispozici při poskytování vysvětlení a odpovědí na všechny otázky, které mohou v souvislosti s ESOPem vyvstat. Cílem této fáze musí být dostatečně konkrétní a srozumitelné vysvětlení všech benefitů tak, aby bylo dosaženo za dost zejména motivační části manažerského programu.

Za tímto účelem jsme v HAVEL&PARTNERS připraveni vybrané řešení odprezentovat, upozornit na jeho silné stránky a pravidla tak, aby každý manažer a zaměstnanec věděl, jak vlastní činností dosáhnout co největších benefitů. Samozřejmostí jsou také navazující semináře a manuály, které zajistí, že si korporace dokáže do budoucna spravovat manažerský program sama, nebo jen s minimální externí výpomocí.

Zdroje článku

Související články
ESOPovy bajky #6 – ESOP ve významné investiční skupině
Ondřej Florián

ESOPovy bajky #6 – ESOP ve významné investiční skupině

Dnes bych se s vámi rád podělil o velmi zajímavý příběh v rámci naší rubriky ESOPovy bajky. Tentokrát je to příběh klienta s majetkovou účastí ve velkém množství společností v různých zemích světa. Klient k nám přišel s jasnými požadavky na motivační program pro klíčového manažera, a tak i přes slož