Dekorativní pozadí stránky

V noci i na vesnici. Dočkáme se konečně prodejních automatů na léky?

V noci i na vesnici. Dočkáme se konečně prodejních automatů na léky?

Co když akutně potřebujete lék proti horečce a nejbližší lékárna má zavřeno? Líbilo by se vám, kdybyste si mohli lék koupit v non-stop prodejním automatu? Poslanecká sněmovna v současné době projednává pozměňovací návrh, který by to měl umožnit.[1]

V současné době jsou již přípustné některé alternativní způsoby prodeje léků mimo prostory lékárny. Volně prodejné léky je možné si objednat na dálku v online lékárně (tzv. zásilkový výdej). Vybrané druhy volně prodejných léků (tzv. vyhrazené léčivé přípravky) jako třeba léky proti horečce pak může prodávat kterákoli prodejna za podmínky, že prodávající osoba absolvuje odborný kurz pro prodejce vyhrazených léčivých přípravků (v praxi se nejčastěji jedná o drogerie či čerpací stanice). 

Prodej léků prostřednictvím automatů ale zatím přípustný není. Předmětný pozměňovací návrh tedy zavádí možnost prodeje léčivých přípravků, u kterých se nevyžaduje lékařský předpis, pomocí prodejních automatů. Návrh předpokládá, že tyto automaty budou moci provozovat pouze lékárny, a to s aktivní účastí kvalifikovaných farmaceutů. 

Návrh dále stanoví podrobné podmínky pro tento nový způsob prodeje léků, z nichž lze zmínit například povinnost Státního ústavu pro kontrolu léčiv vést seznam všech prodejních automatů, či detailní povinnosti prodejců ve vztahu k zajištění jakosti předmětných léků.

Zda bude pozměňovací návrh přijat není v tuto chvíli zřejmé. Předpokládáme však, že vzhledem k tomu, že se navrhuje, aby možnost provozovat prodejní automaty měly pouze lékárny, by návrh mohl být vnímán pozitivně zejména ze strany lékárenského sektoru. Na druhou stranu je ale možná ke škodě věci, že návrh nepočítá s tím, že by prostřednictvím automatů mohli prodávat také prodejci vyhrazených léčivých přípravků – lze si totiž představit, že třeba drogerie by mohly léky, které již nyní prodávají v regálu, prodávat prostřednictvím non-stop automatů. 

V každém případě platí, že prodej léků prostřednictvím prodejních automatů by významně přispěl ke zvýšení a zkvalitnění dostupnosti léků pro pacienty zejména v odlehlých oblastech či menších obcích. Zavedení prodejních automatů by ale dávalo smysl i na velmi frekventovaných místech jako jsou letiště či vlaková nádraží. Rovněž by se tak vyřešila dostupnost léků mimo standardní otevírací dobu lékáren. 

Zavedení prodejních automatů na léky by podle všeho přispělo k modernizaci českého zdravotnictví a ke zlepšení dostupnosti léků pro pacienty. Zkušenosti však nasvědčují tomu, že moderní trendy ve zdravotnictví narážejí na konzervativní přístup českých úřadů i zákonodárců (jako příklad lze uvést telemedicínu, která se prosazuje jen velmi pomalu, nebo online prodej léků na předpis, který dosud není možný). 

Nezbývá tedy než doufat, že prodej léků pomocí prodejních automatů se dočká zasloužené pozornosti, a že se tak české zdravotnictví opět posune blíže k tomu, aby se stalo moderním systémem schopným flexibilně reagovat na potřeby pacientů.

Související články
Novela zákona o léčivech – nové povinnosti pro zajištění dostupnosti léčivých přípravků
František Neuwirth, Vlaďka Laštůvková, Alžběta Pospíšilová

Novela zákona o léčivech – nové povinnosti pro zajištění dostupnosti léčivých přípravků

K 1. lednu 2024 nabyla účinnosti novela zákona o léčivech, která přináší držitelům rozhodnutí o registraci, distributorům i lékárnám celou řadu nových povinností a rozšiřuje stávající pravomoci správních orgánů. Změny mají především za cíl zajištění dostupnosti léčivých přípravků pro potřeby pacient