Dekorativní pozadí stránky

Výběrem distribučního systému všechno začíná. DLC Countdown #2

Výběrem distribučního systému všechno začíná. DLC Countdown #2

Než vám spolu s platformou Distribution Law Center (DLC) představíme nejdůležitější změny, jímž se budou věnovat další díly zpravodaje DLC Countdown, je třeba si představit některé základní pojmy. A právě o tom je druhý díl zpravodaje, který najdete na internetových stránkách HAVEL & PARTNERS: DLC Countdown #2.

S tím, jak vaše podnikání roste, se výběr vhodného způsobu distribuce zboží anebo služeb stává čím dál důležitější. Pokud se rozhodnete, že si distribuci vašich výrobků budete zajišťovat úplně sami nebo prostřednictvím některé ze společností náležících do stejné podnikatelské skupiny, nemusíte se soutěžních úřadů bát. Alespoň tedy ne v kontextu distribučních dohod.

Pokud se ale rozhodnete pro mnohdy jednodušší a levnější variantu, tedy svěřit distribuci obchodním partnerům, je na místě trocha obezřetnosti. Do hry dostává soutěžní právo! Ať už se rozhodnete zboží distribuovat prostřednictvím výhradní nebo selektivní distribuce, anebo pokud vybudujete třeba franšízovou síť, je vhodné si ohlídat, aby se na vaše dohody s distributory vztahovala bloková výjimka. Pak si totiž můžete být jisti, že máte vše v pořádku a nemusíte mít strach ze soutěžních úřadů.

Platnost stávajících pravidel upravujících dodavatelsko-odběratelské vztahy skončí na konci května příštího roku. V červnu už přijdou na scénu nová pravidla, která budou zavádět velké množství změn. Někde dojde ke zpřísnění, někde naopak k rozvolnění.

Výhradní, nevýhradní, selektivní a volná distribuce. Máte v tom zmatek? Změn se nemusíte obávat. V rámci Distribution Law Center jsme připraveni Vás těmi klíčovými provést a ukázat Vám jejich praktické dopady.

Druhý díl zpravodaje naleznete zde: DLC Countdown #2.

Třetí díl vychází v úterý 21. prosince 2021.

Pokud si přejete zpravodaj dostávat do svých e-mailových schránek, kontaktujte nás na e-mailové adrese karolina.jagerova@havelpartners.cz.

 

Zdroje článku

Související články