Dekorativní pozadí stránky

Převod vlastnictví a obchodní zastoupení. Jde to vůbec dohromady? DLC Countdown #4

Převod vlastnictví a obchodní zastoupení. Jde to vůbec dohromady? DLC Countdown #4

Přinášíme vám další z pravidelných přehledů těch nedůležitějších změn, které nás čekají v oblasti dodavatelsko-odběratelských vztahů. Ve zpravodaji DLC Countdown #4 se v rámci mezinárodního projektu Distribution Law Center i nadále věnujeme problematice obchodního zastoupení.

Mezi typické znaky obchodního zastoupení, jak jej chápe občanské právo, patří, že v rámci tohoto vztahu na obchodního zástupce nepřechází vlastnické právo ke zboží, které má za úkol pro zmocnitele prodat nebo nakoupit. Vlastnické právo ke zboží je totiž během transakce sjednané obchodním zástupcem převáděno přímo mezi zmocnitelem a finálním zákazníkem. Pokud tomu tak není a dojde k byť jen dočasnému převodu vlastnického práva na „zmocněnce“, pak se jedná o pouhý přeprodej. Což je vlastně do jisté míry neslučitelné se závazkovým pojetím obchodního zastoupení.

Převod vlastnického práva na „zmocněnce“ pak může působit komplikace i při provádění soutěžněprávního testu obchodního zastoupení, který jsme rozebírali v DLC Countdown #3. Stávající definice obchodního zastoupení (podle aktuálních Pokynů k vertikálním omezením) nepočítá vůbec s tím, že by obchodní zástupci při své činnosti nabývali k dotčenému zboží vlastnické právo.

Dočasný převod vlastnického práva na obchodního zástupce však může být v mnoha situacích z praktických důvodů (ať už kvůli daňovým předpisům nebo požadavkům zákazníků) užitečný. Zdá se, že si Evropská komise tuto skutečnost uvědomuje, a rozhodla se proto novou právní úpravu dodavatelsko-odběratelských vztahů uzpůsobit realitě dnešního světa. Chcete se dozvědět, jakým způsobem se Komise rozhodla možnost dočasného převodu vlastnického práva k prodávanému nebo nakupovanému zboží na obchodního zástupce nově upravit? Pak určitě ve volné chvíli neopomeňte prostudovat další vydání našeho zpravodaje.

Čtvrtý díl zpravodaje naleznete zde: DLC Countdown #4.

Pátý díl vychází v úterý 18. 1. 2022.

Pokud si přejete zpravodaj dostávat do svých e-mailových schránek, kontaktujte nás na e-mailové adrese karolina.jagerova@havelpartners.cz.

 

Zdroje článku

Související články