Dekorativní pozadí stránky

Antitrust Audit: Klíčová součást efektivního soutěžního compliance programu?

Antitrust Audit: Klíčová součást efektivního soutěžního compliance programu?

Interní audity dodržování soutěžního práva nejsou jen formálním opatřením, stávají se jedním z klíčových nástrojů compliance programů. Pomáhají odhalit rizika, zajistit soulad s právními předpisy a předejít vysokým pokutám a dalším negativním důsledkům porušení soutěžního práva.

ÚVOD: CO JE ANTITRUST AUDIT A PROČ JE DŮLEŽITÝ 

Následky porušení soutěžního práva jsou stále závažnější, a s tím roste i důležitost proaktivních opatření k zajištění compliance. Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) i další soutěžní úřady po celém světě zdůrazňují význam efektivních compliance programů, přičemž interní audity hrají roli klíčového detekčního opatření k identifikaci rizik a ověření funkčnosti compliance procesů.

Antitrust audit je systematické prověření jednotlivých kroků, strategií, dokumentů a komunikace s cílem ověřit soulad aktivit zaměstnanců se soutěžním právem. Hlavním účelem auditu je včas odhalit a minimalizovat rizika dříve, než povedou k závažným právním a finančním důsledkům.

Tento článek – první ze série věnované antitrust auditům – vysvětluje, proč jsou audity důležité, resp. jaké jsou jejich přínosy. V navazujícím článcích se podrobněji zaměříme na praktické aspekty auditů, včetně doporučených postupů a dostupných nástrojů a technologií, které celý proces auditu podstatně zefektivňují.

ANTITRUST AUDIT PŘINÁŠÍ STRATEGICKOU VÝHODU 

Antitrust audit není jen formální kontrolou dodržování compliance pravidel – pokud je správně zaměřen a proveden, přináší skutečné a hmatatelné přínosy. Ty mohou společnosti ochránit před závažnými právními a finančními důsledky.

  • Ověření dodržování compliance pravidel zaměstnanci a prevence – auditem společnost ověří, zda zaměstnanci dodržují interní compliance pravidla, tím snižuje riziko neúmyslných porušení. To je obzvláště důležité pro společnosti, které v minulosti soutěžní právo porušily, recidiva totiž vede k přísnějším sankcím a dalšímu poškození reputace. Pozitivním vedlejším účinkem auditů je také zvýšení povědomí zaměstnanců o rizicích spojených s požadavky a zákazy soutěžního práva. Slouží tedy také k prevenci porušování pravidel.
  • Včasná detekce problémů – audit je nejlepší způsob jak rychle a efektivně, ale zároveň v nezbytném detailu, ověřit varovné signály, poskytnout jasný přehled o možném porušení pravidel a určit nejlepší způsob řešení.
  • Prostor pro strategické rozhodování – včasná identifikace rizik dává společnostem větší možnost jejich řízení. Ať už jde o úpravu obchodních praktik a strategií, dodatečné proškolení zaměstnanců nebo sebereportování úřadům, dřívější odhalení porušení poskytuje více možností, jak minimalizovat škody. 
  • Snížení rizika vyšetřování a pokut  společnosti, které samy nahlásí jimi spáchaná porušení soutěžního práva, mohou díky programu shovívavosti (leniency) získat významné snížení pokut nebo se jim dokonce zcela vyhnout. V některých jurisdikcích (včetně České republiky) se leniency nevztahuje jen na kartely, ale i na vertikální dohody mezi dodavateli a odběrateli. Kromě toho může ukončení protisoutěžního jednání ještě před zahájením vyšetřování výrazně zlepšit postavení společnosti při stanovování sankce. 
  • Možnost další slevy z pokuty – pokud dojde k porušení soutěžního práva, v některých zemích mohou společnosti s účinným compliance programem získat slevu z pokuty. Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) může pokutu snížit až o 10 %. Pravidelné audity jsou jedním z nezbytných prvků pro získání maximálního snížení sankce.

ZÁVĚR: DŮLEŽITÝ COMPLIANCE NÁSTROJ PRO KAŽDOU SPOLEČNOST

V prostředí rostoucího tlaku na soutěžní compliance již interní antitrust audity nejsou luxusem, který by prováděla jen hrstka společností – stávají se pevnou součástí compliance programů. Pomáhají společnostem:

  • proaktivně identifikovat a minimalizovat rizika
  • zajistit, aby zaměstnanci dodržovali soutěžní právo
  • posílit soutěžní compliance program
  • snížit riziko vysokých pokut a dalších negativních důsledků porušení

Tento článek přiblížil důležitost antitrust auditů, jejich načasování a přínosy. V dalším článku se zaměříme na praktické otázky provádění antitrust auditu, včetně klíčových kroků, osvědčených postupů a nejnovějších nástrojů, které celý proces usnadňují a zefektivňují.

Chcete posoudit rizika soutěžní compliance ve vaší společnosti? Proberte to s naším týmem. Kontaktujte nás a zjistěte, jak může interní audit prospět vaší společnosti.

Související články
Soutěžněprávní aspekty prodeje motorových vozidel v režimu obchodního zastoupení
Lenka Štiková Gachová, Vladislav Bernard, Kateřina Horsáková

Soutěžněprávní aspekty prodeje motorových vozidel v režimu obchodního zastoupení

Naši trojdílnou sérii zaměřenou na využívání obchodního zastoupení při prodeji motorových vozidel zakončíme shrnutím soutěžněprávních rizik, kterým je třeba se v praxi vyvarovat. Přestože agenturní model prodeje zažívá v posledních letech nebývalý boom, a to i díky vyšší flexibilitě způsobené rozvol
Zvýšení flexibility modelu obchodního zastoupení (nejen) v automobilovém průmyslu
Lenka Štiková Gachová, Vladislav Bernard, Kateřina Horsáková

Zvýšení flexibility modelu obchodního zastoupení (nejen) v automobilovém průmyslu

V prvním díle naší série jsme si představili byznysové důvody, které výrobce a dovozce automobilů vedou k postupnému zavádění systému obchodního zastoupení do praxe. K přechodu na agenturní model prodeje však významně přispívá i aktualizovaný výklad právní úpravy ze strany Evropské komise. Model obc
Pozor na nespokojené zaměstnance: Jak předcházet neohlášeným šetřením soutěžních úřadů
Robert Neruda, Petra Joanna Pipková, Ivo Šimeček

Pozor na nespokojené zaměstnance: Jak předcházet neohlášeným šetřením soutěžních úřadů

V říjnu vydal Krajský soud v Brně (KSB) další rozsudek, v němž přezkoumával zákonnost neohlášeného místního šetření Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS).  Tentokrát se soud poprvé vyjadřuje k šetření, které se týkalo dohody mezi zaměstnavateli o nepřebírání zaměstnanců (podrobněji jsme o těc