Veřejnou podporu na vývoj videoher lze aktuálně v České republice získat několika způsoby.
Prozatím nejrelevantnější jsou granty Technologické agentury ČR (TA ČR), o které může vývojářská společnost zažádat, pokud je její projekt dostatečně inovativní (např. nové využití herních ovladačů, odlišný způsob propojení herních a reálných dat, aj.).
TA ČR může v rámci svých programů poskytnout projektům podporu v hodnotě až několika milionů korun, přičemž výsledkem projektu může být i komerční videohra (takový postup ostatně TA ČR obecně preferuje). V minulosti TA ČR například podpořila vývoj populární hry Attentat 1942 využívající technologie Univerzity Karlovy v Praze anebo videohru Virtuální město cílenou na vytvoření uceleného tréninkového softwaru v prostředí digitálního města.
Zajímavější možností pro herní studia by v budoucnu měla být podpora ze strany Fondu audiovize, na který se má přeměnit stávající Státní fond kinematografie spadající pod Ministerstvo kultury. Tento by totiž měl kromě kinematografie nově podporovat i tvorbu videoher prostřednictvím specializované státní podpory. Podle dostupných zdrojů by tato forma podpory mohla fungovat od roku 2025.
Zdá se tedy, že i Česká republika se pomalu začíná ubírat směrem, který je v evropských gamingových „velmocích,“ (např. Polsko či Německo), již řadu let běžný. Praktická a ucelená realizace státní podpory gamingu je však stále v nedohlednu.
Pokud zvažujete financování Vašeho videoherního projektu, nebo máte jakékoli právní dotazy související s tvorbou videoher, neváhejte nás oslovit. Vaše otázky a problémy s Vámi rádi kdykoli zkonzultujeme s naším specializovaným týmem pro oblast digitálního trhu.
Autoři: Michal Kandráč, Matyáš Tauber a Ivan Rámeš