Od 1. ledna 2025 se změnila pravidla pro označování výrobků měrnou cenou – nově se tato povinnost rozšiřuje kromě potravin i na některé nepotravinářské výrobky. Co přesně to znamená pro obchodníky a na které produkty se změna vztahuje? Shrnuli jsme to nejzásadnější, co byste měli vědět.
Od začátku roku platí novela zákona o cenách[1] a navazující prováděcí vyhláška[2], která mimo jiné změnila pravidla pro uvádění měrných cen u nepotravinářských výrobků. Novela zákona o cenách stanoví konkrétní výčet zboží, které je nově nutné označovat kromě prodejní ceny také měrnou cenou. To znamená, že zboží musí být současně označeno cenou za měrnou jednotku – např. za kus nebo kilogram, podle toho, o jaký typ zboží se jedná.
NA JAKÉ PRODUKTY SE POVINNOST VZTAHUJE?
Povinnost se nadále vztahuje na balené potravinářské výrobky, které byli obchodníci povinni označovat měrnou cenou již před účinností nových pravidel. Nově se ale povinnost vztahuje také na konkrétní vyjmenované nepotravinářské výrobky stanovené prováděcí vyhláškou. Mezi kategorie zboží, u kterých je uvádění měrné ceny nově povinné, patří např. kosmetika a hygienické potřeby, čistící prostředky nebo také stavební materiály. Stejná pravidla platí jak pro kamenné prodejny, tak pro online prodej – je třeba si tedy dát pozor i na uvádění cen v e-shopech nebo např. v prodejních automatech.
Z povinnosti uvádět měrnou cenu existují výjimky pro výrobky, u nichž by takové označení nebylo vzhledem k jejich povaze vhodné nebo by mohlo být zavádějící. To platí např. pro dárkové kosmetické balíčky obsahující více různých produktů – v takovém případě, kdy balení obsahuje několik odlišných produktů, by uvádění měrné ceny bylo pro spotřebitele spíše matoucí. Proto se tato povinnost neuplatní. Měrná cena se také nemusí uvádět, pokud je shodná s prodejní cenou – to platí např. pro produkty, jejichž objem balení je 1 litr.
JAK CENU SPRÁVNĚ UVÁDĚT?
Při uvádění měrné ceny je nutné zohlednit povahu konkrétního výrobku a uvést ji tak, aby byla pro zákazníky co nejsrozumitelnější. Zatímco standardními jednotkami jsou obvykle 1 kilogram nebo 1 litr, u některých výrobků může být vhodnější použít jinou měrnou jednotku, která bude mít pro spotřebitele větší vypovídající hodnotu. Je tedy na obchodníkovi, aby zvolil s přihlédnutím ke konkrétnímu typu výrobku a jeho balení vhodnou měrnou jednotku.
Na příklad čisticí prostředky, které se standardně prodávají v objemnějších baleních, je vhodné označit měrnou cenu za litr (případně za kilogram), na druhou stranu u dekorativní kosmetiky, která se prodává obvykle v baleních s menším objemem (v řádu jednotek ml) by označení měrnou cenou za litr bylo pro zákazníky matoucí. Proto je vhodnější takové výrobky označit měrnou cenou např. za 100 mililitrů. Při určení měrné jednotky (ceny), proto doporučujeme vždy zohlednit, nejen povahu konkrétního výrobku, ale i způsob jeho balení a s přihlédnutím k těmto skutečnostem následně zvolit způsob určení měrné ceny.
Měrná cena by měla být vždy uvedena na dobře viditelném místě – např. přímo na cenovce pod prodejní cenou tak, aby ji zákazníci mohli snadno porovnat.
Nejste si jistí, zda se na Vás nová povinnost vztahuje nebo jak správně uvádět měrné ceny u Vašich produktů? Náš specializovaný tým Vám rád pomůže zajistit, aby označení splňovalo všechny právní požadavky a bylo pro Vaše zákazníky co nejpřehlednější.
- [1] – Zákon č. 265/2024 Sb., kterým se mění zákon č. 526/1990 Sb., o cenách, ve znění pozdějších předpisů, a další související zákony
- [2] – Vyhláška č. 291/2024 Sb., o stanovení seznamu druhů balených nepotravinářských výrobků, které podléhají povinnosti být při jejich prodeji spotřebiteli označeny měrnou cenou.