Dekorativní pozadí stránky

Clubhouse: Nový stavební zákon podruhé

Clubhouse: Nový stavební zákon podruhé

Ve čtvrtek 1. dubna proběhla mimořádná schůzce Poslanecké sněmovny, na které bylo úspěšně dokončeno druhé čtení návrhu nového stavebního zákona (sněmovní tisk 1008) a doprovodného zákona (tisk 1009).

Na jednání bylo uplatněno poslanci všech stran celkem 76 pozměňovacích návrhů ke stavebnímu zákonu a 47 pozměňovacích návrhů k doprovodnému zákonu. Řada z nich se týká jen jednotlivostí, ale přinejmenším dva z nich zasluhují pozornost a o těch se budeme bavit s odborníky i politiky.

Jde o pozměňovací návrhy

  • pražského poslance Petra Dolínka (ČSSD) č. 7621 s názvem „PĚKNÁ MĚSTA“, který doplňuje do návrhu stavebního zákona hmotné právo, zejména moderní environmentální a urbanistické požadavky na veřejný prostor po vzoru Pražských stavebních předpisů. K jejich významu vyzpovídáme vedoucího autorského týmu Pražských stavebních předpisů, architekta a urbanistu Pavla Hniličku.
  • zpravodaje obou sněmovních tisků poslance Martina Kolovratníka (ANO) a dalších poslanců č. 8008 s názvem „ÚZEMNÍ PLÁNOVÁNÍ V SAMOSTATNÉ PŮSOBNOSTI KRAJŮ A OBCÍ“, který významným způsobem posiluje obce, města a kraje a reformuje územní plánování jeho přesunem do samostatné působnosti územních samosprávných celků, jako je tomu ve valné většině jiných evropských zemí.

Oba návrhy nyní míří ke stanoviskům garančního hospodářského výboru, který proběhne ve čtvrtek 15. 4. a pak již k závěrečnému hlasování v Poslanecké sněmovně ve třetím čtení.

Pozvání k diskusi přijali:

  • Zuzana Bajgarová, náměstkyně primátora Ostravy
  • Martin Kolovratník, poslanec, zpravodaj návrhu nového stavebního zákona
  • Martin Kupka, poslanec, spoluautor "opozičního" komplexního pozměňovacího návrhu
  • Jan Kasl, architekt, urbanista, předseda České komory architektů
  • Pavel Hnilička, architekt, urbanista, hlavní autor Pražských stavebních předpisů

 

Moderují František Korbel a Robert Neruda.

 

Zdroje článku

Související články
Revoluční úprava plánovacích smluv aneb novinky ve spolupráci obcí a developerů
František Korbel, Barbora Hniličková, Tomáš Kalenský, Petra Gabrhelová

Revoluční úprava plánovacích smluv aneb novinky ve spolupráci obcí a developerů

Dne 1. 7. 2024 nabyde plné účinnosti zákon č. 283/2021 Sb., známý jako nový stavební zákon, který přinese změny mimo jiné i v oblasti smluv o spolupráci uzavíraných mezi obcemi a investory (developery). Tyto změny bude nezbytné obratem promítnout do praxe, tedy jak do samotných smluv a jejich vzorů,
Láska, rozdělení sociálních rolí, zlatá klec a SJM
Veronika Bočanová

Láska, rozdělení sociálních rolí, zlatá klec a SJM

Možná jste koncem minulého týdne zaznamenali článek na internetu o tom, jak Nejvyšší soud rozhodl o vypořádání společného jmění bývalého prvoligového fotbalového brankáře. Jde o zajímavý případ narážející na pojmy jako disparita podílů na společném jmění manželů, princip zásluhovosti, dělení sociáln