Dekorativní pozadí stránky

Clubhouse: Nový stavební zákon podruhé

Clubhouse: Nový stavební zákon podruhé

Ve čtvrtek 1. dubna proběhla mimořádná schůzce Poslanecké sněmovny, na které bylo úspěšně dokončeno druhé čtení návrhu nového stavebního zákona (sněmovní tisk 1008) a doprovodného zákona (tisk 1009).

Na jednání bylo uplatněno poslanci všech stran celkem 76 pozměňovacích návrhů ke stavebnímu zákonu a 47 pozměňovacích návrhů k doprovodnému zákonu. Řada z nich se týká jen jednotlivostí, ale přinejmenším dva z nich zasluhují pozornost a o těch se budeme bavit s odborníky i politiky.

Jde o pozměňovací návrhy

  • pražského poslance Petra Dolínka (ČSSD) č. 7621 s názvem „PĚKNÁ MĚSTA“, který doplňuje do návrhu stavebního zákona hmotné právo, zejména moderní environmentální a urbanistické požadavky na veřejný prostor po vzoru Pražských stavebních předpisů. K jejich významu vyzpovídáme vedoucího autorského týmu Pražských stavebních předpisů, architekta a urbanistu Pavla Hniličku.
  • zpravodaje obou sněmovních tisků poslance Martina Kolovratníka (ANO) a dalších poslanců č. 8008 s názvem „ÚZEMNÍ PLÁNOVÁNÍ V SAMOSTATNÉ PŮSOBNOSTI KRAJŮ A OBCÍ“, který významným způsobem posiluje obce, města a kraje a reformuje územní plánování jeho přesunem do samostatné působnosti územních samosprávných celků, jako je tomu ve valné většině jiných evropských zemí.

Oba návrhy nyní míří ke stanoviskům garančního hospodářského výboru, který proběhne ve čtvrtek 15. 4. a pak již k závěrečnému hlasování v Poslanecké sněmovně ve třetím čtení.

Pozvání k diskusi přijali:

  • Zuzana Bajgarová, náměstkyně primátora Ostravy
  • Martin Kolovratník, poslanec, zpravodaj návrhu nového stavebního zákona
  • Martin Kupka, poslanec, spoluautor "opozičního" komplexního pozměňovacího návrhu
  • Jan Kasl, architekt, urbanista, předseda České komory architektů
  • Pavel Hnilička, architekt, urbanista, hlavní autor Pražských stavebních předpisů

 

Moderují František Korbel a Robert Neruda.

 

Zdroje článku

Související články