Dekorativní pozadí stránky

Unikátní design, staré problémy. Jak používat Certoo k ochraně proti kopírování designu?

Unikátní design, staré problémy. Jak používat Certoo k ochraně proti kopírování designu?

Designérská práce je jedinečná a zároveň lákavá. Lze vůbec něco takového ochránit před nenechavými prsty plagiátorů? A jde to udělat i rychle a levně? Petr Novague v rámci projektu EDIT využívá pro ochranu svých návrhů designových prvků také on-line nástroj Certoo.

Některé věci mohou být zachovány i přesto, že nejsou nové. Tato myšlenka dovedla známého českého designéra Petra Novague k unikátnímu projektu EDIT, který spojuje jeho lásku k automobilům s myšlenkou udržitelného designu. Díky svému talentu a smyslu pro detail vnesl Petr Novague do automobilu Porsche 911 nové designové prvky, které přinášejí jedinečný moderní pohled na tento legendární vůz. Změnou prošel nejen interiér, ale především karosérie, která činí z auta unikát odkazující na první edice ikonické 911tky. Jeho práce si vysloužila i ocenění GERMAN DESIGN AWARD 2023.

Hned v začátku práce si designér pořídí jednoduchý důkaz o svém autorství. Podobně postupuje v průběhu tvorby i u hotového díla. Za pár minut tak má v ruce důkaz, že v daný okamžik nahrál soubor se svým unikátním designovým návrhem do neprolomitelného blockchainu. Díky staženému certifikátu pak kdykoli prokáže, že je vlastníkem souboru s návrhy unikátního designu. Navíc jsou zde jeho díla natrvalo chráněna a uložena ke stažení. Má tak pro případy plagiátorství vždy po ruce důkaz, že je autorem.

Více o celém projektu se dozvíte na stránkách www.911edit.com.

Chcete-li se dozvědět více o projektu Certoo, navštivte stránky www.certoo.eu

Související články
Lekce dodržování autorských práv v architektuře
Robert Nešpůrek, Ivan Rámeš

Lekce dodržování autorských práv v architektuře

Long story short – za přispění HAVEL & PARTNERS soud ve věci autorských práv vydal předběžné opatření, benzínka v Libni musela zakrýt střechu a pověsit nápisy, že architekti z Atelieru SAD k této stavbě neudělili licenci. Spor nakonec vyřešilo mimosoudní vyrovnání ve prospěch autorů původního návrhu