Dekorativní pozadí stránky

Lekce dodržování autorských práv v architektuře

Lekce dodržování autorských práv v architektuře

Long story short – za přispění HAVEL & PARTNERS soud ve věci autorských práv vydal předběžné opatření, benzínka v Libni musela zakrýt střechu a pověsit nápisy, že architekti z Atelieru SAD k této stavbě neudělili licenci. Spor nakonec vyřešilo mimosoudní vyrovnání ve prospěch autorů původního návrhu.

V Atelieru SAD nyní využívají pro ochranu svých architektonických návrhů či vizualizací on-line nástroj Certoo. Hned v začátku práce si pořídí jednoduchý důkaz autorství. Za pár minut tak mají v ruce důkaz, že v daný okamžik nahráli soubor se svým unikátním architektonickým návrhem do neprolomitelného blockchainu. Díky staženému certifikátu pak kdykoli dokáží, že jsou vlastníky souboru a jeho obsahu. Navíc jsou zde jejich díla natrvalo chráněna a uložena ke stažení. Mají tak pro případy plagiátorství vždy po ruce důkaz, že jsou autorem.

Více o celém případu „zkopírované benzinky“ i o Certoo se dozvíte z článku v magazínu Architect +.

Zdroje článku

Související články
Patentová revoluce: jednotný evropský patent a jednotný patentový soud
Robert Nešpůrek, Ivan Rámeš, Kateřina Trzaska, Tomáš Havelka, Tomáš Pavlica

Patentová revoluce: jednotný evropský patent a jednotný patentový soud

Od 1. června 2023 vstoupí v účinnost systém takzvaného jednotného evropského patentu (JP). S ním zahájí fungování i zcela nová instituce – Jednotný patentový soud (JPS). Připravovaný mechanismus tak přinese největší změnu v oblasti patentů za několik desetiletí a bude mít dopad na všechny evropské p