Dekorativní pozadí stránky

Telemedicína dostává jasné mantinely – co přinese nová vyhláška?

Telemedicína dostává jasné mantinely – co přinese nová vyhláška?

Na začátku října nabyla účinnosti novela zákona o zdravotních službách, která přinesla zcela novou definici telemedicíny – tedy poskytování zdravotních služeb prostřednictvím informačních technologií. Ministerstvo zdravotnictví předložilo dlouho očekávanou vyhlášku, která má stanovit přesnější pravidla pro poskytování telemedicínských služeb. Vyhláška, která je nyní v připomínkovém řízení, slibuje jasnější mantinely pro tuto formu zdravotní péče na dálku. Jaká pravidla budou pro poskytování telemedicíny platit? 

V praxi telemedicína, ať se jedná o videokonzultace s lékařem nebo např. telemonitoring, není žádnou novinkou, do zákona ji však zakotvila až novela zákona o zdravotních službách účinná od 1. října 2024 (o které jsme psali ZDE). Navrhovaná vyhláška má pro její poskytování stanovit přesnější pravidla – její nejzásadnější body pro Vás shrnujeme níže. 

Kvalita a bezpečnost komunikace

Technické požadavky na kvalitu a bezpečnost komunikace mezi pacientem a poskytovatelem budou muset být v souladu se standardem elektronického zdravotnictví podle zákona o elektronizaci zdravotnictví – ten bude vydán Ministerstvem zdravotnictví, zatím ještě ale není k dispozici. Základní parametry mají být stanoveny v souladu s obecnými požadavky na kyberbezpečnost a s přihlédnutím k transpozici směrnice NIS2 do českého právního řádu. 

Šifrování komunikačního kanálu 

Vyhláška stanoví požadavek na šifrování všech komunikačních kanálů, které budou při poskytování telemedicínských službách využívány. Při telefonické konzultaci určuje dle vyhlášky způsob šifrování poskytovatel telekomunikačních služeb. Při využití jiných komunikačních prostředků, jako je např. videohovor, vyhláška nestanoví konkrétní způsob, jakým má být šifrování zajištěno – to má zajistit flexibilitu s ohledem na rychlý technický rozvoj. Vyžaduje ale, aby šifrování bylo zajištěno po celou dobu, kdy jsou poskytovány zdravotní služby

Specifické požadavky pak stanoví v případě telemonitoringu, kdy jsou zdravotní data pacienta sledována a vyhodnocována na dálku. U telemonitoringu budou muset být splněny požadavky doposud nevydaného standardu elektronického zdravotnictví, který bude mimo jiné zajišťovat provazbu na právní regulaci certifikovaných zdravotnických prostředků.

Ověření identity pacienta a poskytovatele

Vyhláška požaduje také bezpečné ověření identity komunikujících stran – pravidla pro identifikaci rozlišuje dle toho, zda jde o pacienta nebo o zdravotnického pracovníka. Základním principem je předem domluvený způsob identifikace, který si pacient domluví s poskytovatelem zdravotních služeb. Vyhláška tedy nestanoví konkrétní způsob, jakým má být identita stran ověřena, ale umožňuje poskytovatelům a pacientům nastavit si pravidla dle potřeby a preference obou stran. Domluvený způsob identifikace je pak zaznamenán do zdravotnické dokumentace pacienta – může se jednat např. o zodpovězení kontrolní otázky nebo ukázání občanského průkazu při videohovoru. 

Alternativně může pacient prokázat svou totožnost prostřednictvím elektronické identifikace podle zákona o elektronické identifikaci, zatímco zdravotnický pracovník může využít přístupové údaje k informačnímu systému poskytovatele zdravotních služeb v souladu s požadavky zákona o elektronizaci zdravotnictví. 

Souhlas s nahráváním komunikace

Se souhlasem pacienta může být z komunikace při poskytování telemedicínských služeb poskytovatelem pořizován záznam. Pořízení záznamu není povinné, pokud s ním ale pacient neudělí souhlas, poskytovatel má právo poskytování telemedicínských služeb odmítnout. Souhlas s pořízením záznamu může být dle vyhlášky udělen výslovně nebo jakýmkoliv jiným způsobem nevzbuzujícím pochybnost o projevu vůle pacienta. Vyhláška je tedy v tomto flexibilní a způsob udělení souhlasu se bude lišit podle použité komunikační metody a technického řešení – může být udělen např. prostřednictvím online portálu nebo mobilní aplikace. Průkaznost projevu souhlasu má být zajištěna záznamem ve zdravotnické dokumentaci, ve zdravotnické dokumentaci by měla být zaznamenána i metoda, jakou byl souhlas udělen. 

Kdy začne vyhláška platit?

Návrh vyhlášky je nyní v připomínkovém řízení, které bude probíhat do 15. listopadu 2024. Účinnosti nabude dnem po vyhlášení, což bude záviset na rychlosti legislativního procesu – její schválení lze pravděpodobně očekávat do konce roku. Požadavky na kvalitu a bezpečnost komunikace pak mají být účinné od ledna 2025. Finální znění vyhlášky i datum účinnosti se však ještě může na základě připomínek změnit. 

Související články