Dekorativní pozadí stránky

Souboj Hermès vs. MetaBirkins pokračuje! Mohou NFTs porušovat právo k ochranné známce (vol. 2)?

Souboj Hermès vs. MetaBirkins pokračuje! Mohou NFTs porušovat právo k ochranné známce (vol. 2)?

O tom, že práva k ochranným známkám mohou pronikat i do virtuálního světa a ovlivňovat ho, jsme psali nedávno na našem H&P Blogu ZDE v článku, ve kterém jsme komentovali rozhodnutí newyorského soudu ve věci umělce Masona Rothschilda versus výrobce ikonických kabelek Hermès. Příběh má nyní své pokračování – Obvodní soud v New Yorku v nejnovějším rozsudku potvrdil nárok společnosti Hermès vůči Rotschildovi a jeho NFT projektu „MetaBirkins“ – virtuálním obdobám kabelky Birkin bag. Soud znovu rozhodl, že umělec projektem parazitoval na pověsti módní společnosti Hermès a porušil její práva k ochranné známce BIRKIN. Ikonická kabelka musí být chráněna nejen v „reálném“, ale i ve virtuálním světě.

Soud v New Yorku rozsudkem z 23. června 2023 potvrdil své rozhodnutí z února tohoto roku a uložil umělci trvalý zákaz uvádět na trh NFT „MetaBirkins“ - kolekci tokenů představujících „chlupaté“ verze ikonických kabelek Birkin. 

Spor mezi francouzskou společností prodávající luxusní kabelky a americkým umělcem probíhal již od roku 2022. Mason Rothschild představil svůj umělecký projekt – NFT tokeny vyobrazující „chlupaté“ verze kabelek Birkin pojmenovaný jako „MetaBirkins“ v roce 2021. Tokeny pak propagoval a prodával zákazníkům prostřednictvím domény metabirkins.com. Společnost Hermès projekt považovala za parazitování na své pověsti, kterým ji Rothschild poškozuje za účelem vlastního zisku a klame spotřebitele ohledně původu NFT tokenů. 

Rothschild argumentoval svobodou projevu a tvrdil, že se jedná o jeho vlastní umělecké dílo, které je pouze inspirováno ikonickými kabelkami. Jeho argumenty ale neobstály. Soud žalobě vyhověl a rozhodl, že Rothschild porušuje práva k ochranné známce BIRKIN, parazituje na pověsti společnosti Hermès a „kybersquattuje“ na doméně MetaBirkins.com. 

Rothschild však uváděl tokeny na trh i nadále a žádal soud o nové rozhodnutí, před soudem ale znovu neobstál. Dle nejnovějšího rozhodnutí měl projektem záměrně vyvolávat ve spotřebitelích dojem, že jsou jeho NFT „MetaBirkins“ spojeny se značkou Hermès a jejich ikonickou Birkin bag. 

Pro Rothschilda spor nekončí (zatím) finančně dobře - společnosti Hermès musí nyní poskytnout náhradu škody ve výši 133.000 $, zároveň mu byl udělen permanentní zákaz uvádět NFT „Metabirkins“ na trh. Soud tak znovu potvrdil, že ačkoliv Hermès nemá zapsané ochranné známky zahrnující virtuální výrobky a služby, musí být ikonické kabelce poskytnuta ochrana i ve virtuálním světě. Na druhou stranu není pochyb o tom, že i negativní reklama je reklamou, a že umělec Rothschild sporu o ikonické kabelky ve virtuálním světě využívá ve svůj prospěch, který mu může kompenzovat finanční ztráty utrpěné ve sporu s Hermès.

Jednu důležitou věc je nutné si z celé věci vzít – je potřeba myslet na ochranu svého brandu z co nejširšího pohledu. Proto doporučujeme si chránit výrobky a služby i ve virtuálním světě! Proto neváhejte a zeptejte se nás na možnosti virtuální známkoprávní ochrany.

 

 

Související články
Jak chránit digitální produkty proti padělkům?
Radek Riedl, Lucie Šímová

Jak chránit digitální produkty proti padělkům?

Prodej a šíření padělků a neoprávněný přístup k originálním produktům je rostoucí problém, se kterým se potýkají značky napříč odvětvími. Zdaleka nejde jen o dovoz „fejkových“ kabelek a prodej napodobenin obrazů vydávaných za originály slavných mistrů. EUIPO na platformě ACAPT (Anti-Counterfeiting a
Fajfka nebo pruhy, to je oč tu běží...
Karolína Steinerová, Jan Šturm

Fajfka nebo pruhy, to je oč tu běží...

A zase ten adidas… Co si budeme namlouvat, pruhy zkrátka táhnou. Ale! Kdy je užití pruhovaného vzoru konkurencí ještě pořád fér a kdy už ne? A co když k pruhům přidáme jinou slavnou ochrannou známku? Třeba fajfku společnosti Nike? Mění se tím něco? Přinášíme Vám další zajímavé rozhodnutí, tentokrát