Dekorativní pozadí stránky

Hermès vs. MetaBirkins - Mohou NFTs porušovat právo k ochranné známce?

Hermès vs. MetaBirkins - Mohou NFTs porušovat právo k ochranné známce?

Od ledna 2022 probíhal před Obvodním soudem v New Yorku spor mezi americkým umělcem Masonem Rothschildem a společností Hermès v souvislosti s NFT projektem „MetaBirkins“. Rothschildův projekt spočíval v tokenech, které vyobrazovaly „chlupaté“ verze světoznámých luxusních kabelek Birkin společnosti Hermès.

Mason Rothschild tvrdil, že MetaBirkins založil jako umělecký projekt, se záměrem propagovat své tokeny jako umělecká díla. Rothschild rovněž tvrdil, že by jeho tokeny měly být chráněny pod právem svobodného slova, jelikož byly jeho uměleckým projevem inspirovaným kabelkami Birkin. Společnost Hermès však jeho projekt považovala za parazitování na reputaci kabelek a klamání spotřebitele ohledně původu NFT MetaBirkins. Z tohoto důvodu Hermés podal proti Rothschildovi žalobu.  

Soud 8. února 2023 rozhodl, že Mason Rothschild je odpovědný za porušení práv k ochranné známce BIRKIN, parazitování na pověsti společnosti Hermès a „kybersquatting“ na doméně MetaBirkins.com. Rozhodnutí soudu ve prospěch společnosti Hermès je zajímavé především kvůli přístupu k platnosti práv duševního vlastnictví ve virtuálních světech, protože Hermès nemá zatím zapsanou žádnou ochrannou známku BIRKIN, která by zahrnovala virtuální výrobky a služby. Rozhodnutí newyorského soudu tedy naznačuje, že ochranné známky zapsané pro výrobky a služby v „reálném“ světě se mohou vztahovat i na virtuální svět. Tento přístup k právu duševního vlastnictví ve virtuálních světech bude tedy zřejmě mít výrazný vliv na to, jak budou umělci a společnosti přistupovat k následnému brandingu a umění ve virtuálním kontextu. I přes toto rozhodnutí raději doporučujeme chránit si ochranné známky také pro výrobky a služby ve virtuálním světě, pokud zvažujete, že se v budoucnu do virtuálního světa zapojíte, nebo Vám jde o to, aby v něm nebyla porušována Vaše práva. Pokud se chcete dozvědět víc, neváhejte nás kontaktovat.    

Související články