Během minulého roku bylo v rámci Evropské unie registrováno opět výrazně přes milion nových osobních bateriových elektromobilů (BEV). V popředí pomyslného žebříčku prodeje stojí především severské státy. Zajímalo by Vás ale, jak si vede Česká republika, Slovensko či naši sousedé? A existují dotace, které Vám mohou pomoci k vysněnému vozidlu? Vše podstatné se dozvíte v následujícím článku.
ČESKÁ REPUBLIKA
Nezačneme příliš pozitivně, když prozradíme, že počet nově registrovaných bateriových elektrických vozidel (BEV) v Česku představuje za minulý rok pouze 4,7 % z celkového počtu registrací. V roce 2024 bylo v zemích EU zaregistrováno více než 1,4 milionu BEV (meziročně o 5,9 % méně) a jejich podíl na všech registrovaných vozidlech tak klesl na 13,6 %.
Česko sice patří mezi 12 zemí EU, kde byl v uplynulém roce evidován meziroční nárůst registrací BEV, přesto se ale v rámci porovnání jednotlivých zemí Česko ocitá na konci žebříčku, když nižších podílů nově registrovaných BEV dosáhlo jen pět zemí, a to Itálie, Bulharsko, Polsko, Chorvatsko a Slovensko. Na vrcholu stojí Dánsko s 51,5 % nových BEV z celkového počtu registrací. Dobře si vedlo například i Rakousko se svými přibližně 18 %. Naproti tomu v Německu, největším trhu, došlo k meziročnímu propadu podílu nově registrovaných BEV z 18 % na 13 %.
Na českých silnicích nyní jezdí přes 36 tisíc osobních bateriových elektromobilů kategorie M1; jejich počet se za rok 2024 navýšil o 10 924 kusů. Většina z nich je přitom zakoupena právnickými osobami. Skutečnost, že mezi fyzickými osobami není o nákup elektromobilů takový zájem, může mít na svědomí i nepříznivá situace ohledně systému podpor na jejich pořízení. Zatímco v jiných zemích EU pobídky na nákup elektromobilů pro jednotlivce dlouhodobě fungují, Česko v tomto ohledu zaostává.
Pojďme se tedy podívat, o jaké dotace lze žádat
Program TRANSCom připravený Modernizačním fondem Státního fondu životního prostředí České republiky je určen pro soukromý podnikatelský sektor a směřuje na podporu neveřejné infrastruktury, tedy pořízení neveřejných dobíjecích stanic, pořízení osobních, užitkových a nákladních silničních vozidel pro podnikání s alternativním pohonem (elektřina, vodík, bioCNG/LNG) nebo drážních vozidel s alternativním pohonem.
Druhý program – TRANSGov – míří na podporu veřejného sektoru, konkrétně na výstavbu dobíjecích a čerpacích stanic pro vozidla veřejné dopravy a na pořízení vozidel veřejné dopravy s alternativním pohonem (opět na elektřinu, vodík i bioCNG/LNG).
Dne 28. 2. 2025 byla zveřejněna výzva TRANSGov č. 1/2025. Žádosti o poskytnutí dotace bude možné podávat od 28. 3. 2025 do 30. 1. 2026. Výzva TRANSCom dosud nebyla zveřejněna.
Jistě jste si všimli, že ani jeden z výše zmíněných projektů nepodporuje nákup elektromobilů fyzickými osobami, které nejsou podnikateli. Podpory a dotace v této oblasti v současnosti chybí. Zájemci, kteří se rozhodnou pro pořízení elektromobilu mohou využít alespoň dotaci na dobíjecí stanice pro rodinné a bytové domy. O příspěvek ve výši 15 – 25 tisíc Kč mohou žádat do konce června roku 2025.
Kromě uvedeného stojí za zmínku, že v říjnu minulého roku ukončila Národní rozvojová banka příjem žádostí v programu Záruka Elektromobilita, ve kterém spolu s Ministerstvem průmyslu a obchodu nabízela záruky k úvěrům na pořízení elektromobilů, vozidel na vodíkový pohon a dobíjecích stanic. Příjem žádostí byl ukončen z důvodu vyčerpání alokovaných zdrojů. Na finančních příspěvcích banka vyplatila klientům (opět bez možnosti účasti žadatelů z řad fyzických osob) 335,4 milionů českých korun.
SLOVENSKO
A ako sa má situácia na Slovensku?
Predaj elektromotorových vozidiel vzrástol v roku 2024 až o 53 % (+ 5.380 kusov) oproti predchádzajúcemu roku. Naďalej medzi dôvody, ktoré momentálne odrádzajú bežných ľudí od kúpy elektromobilov patria výrazne vyššie ceny vozidiel oproti vozidlám na konvenčné palivá a nízka kúpyschopnosť obyvateľstva na kúpu nových modernejších a drahších áut.
Legislatívne zmeny na Slovensku
Odpovede na prekážky rozvoja elektromobility, ako sme už v minulosti upriamili pozornosť, predstavil Návrh Akčného plánu rozvoja elektromobility v Slovenskej republike, ktorý prijala Vláda Slovenskej republiky 12. 7. 2023 („Návrh“). Tento Návrh obsahuje balíček opatrení, ktoré by mohli zatraktívniť a zefektívniť elektromobilový trh na území Slovenska.
Výrazne vyššia cena elektromobilov by mala byť riešená finančnými dotáciami na nákup bezemisných a nízkoemisných vozidiel. Čerpanie finančných prostriedkov má mať dlhodobejší charakter a samotné pravidlá získania príspevku budú poskytovať možnosť pokrytia, čo najväčšieho množstva dopytu zo strany výrobcov, predajcov a spotrebiteľov. K spusteniu dotačného plánu zatiaľ však nedošlo ani počas roku 2024. Naproti tomu, v tomto Slovensko zaostáva už aj za svojím susedom, Poľskom, ktoré ohlásilo dotácie z Plánu obnovy a odolnosti v celkovej výške až 380 miliónov EUR.
Okrem vyššie uvedených dotácií majú byť prijaté aj finančné opatrenia, ktoré budú predstavovať (i) finančné dotácie na budovanie nabíjacej infraštruktúry; (ii) finančné dotácie na podporu verejnej dopravy; a (iii) finančné dotácie na batériové systémy a úložiská.
Zaujímavým a zatiaľ prijatím opatrením je zavedenie práva na nabíjací bod („right to plug“). Týmto právom sa zabezpečí pre všetkých prístup k nabíjacej infraštruktúre. Spôsob realizácie tohto práva má byť prostredníctvom zjednodušenia inštalácie nabíjacích bodov nielen v rodinných domoch a firemných budovách, ale aj v bytových domoch, kde je budova rozdelená na bytové a nebytové priestory. S týmto právom na nabíjací bod je spojené zjednodušenie a zrýchlenie procesu výstavby infraštruktúry. Novelou stavebnej legislatívy, účinnej od 15. 3. 2025, je nabíjacia stanica (nabíjací bod) nad 22 kW považovaná už len za jednoduchú stavbu. Tento krok uľahčí ďalšia výstavbu a rozšírenie nabíjacích staníc. Pozitívom v tomto ohľade je už teraz medziročný nárast verejných nabíjacích bodov až o 34 % v roku 2024.
Vyššie uvedená novela predstavuje len čiastkové legislatívne pretavenie Návrhu a zavádzanie opatrení do praxe, ktoré veríme sa ešte viac rozšíri v najbližšom časovom horizonte, čo by prinieslo aj zásadný posun slovenského elektromobilového trhu smerom dopredu.
Jak jsou na tom ostatní země EU?
Podle dostupných dat mezi země s nejvýhodnějšími pobídkami pro elektromobily v Evropě stále patří Norsko, Německo, Nizozemsko, Švédsko a Francie.
Na základě výše uvedeného je zjevné, že Česko i Slovensko v poskytovaní dotací za ostatními evropskými zeměmi zaostávají a na podporu elektromobility si budou muset občané obou zemí ještě nějaký čas počkat. Přestože se Slovensko dostalo o krok napřed díky svému Akčnímu plánu, mohli bychom se v tomto ohledu my i naši sousedé inspirovat přístupem některých okolních států.