Zahájení podnikání přináší nemalé nástrahy, jedním z nich je i vhodné nastavení společenské smlouvy. Co by měla obsahovat, aby hned od založení společnosti byla správně nastavená, obsahovala vše nezbytné a potřebné a zároveň předcházela konfliktům a neshodám mezi společníky?
Společenská smlouva: klíčové aspekty spolupráce společníků
Správné nastavení společenské smlouvy (či stanov v případě akciové nebo evropské společnosti) je základem dlouhodobé a úspěšné spolupráce společníků v obchodních společnostech. Jedná se o dokument, kterým nejen formálně zakládají společnost, ale především nastavují pravidla hry pro její fungování a spolupráci mezi společníky. Již v této fázi je třeba zamyslet se nad tím, jaký podíl bude mít každý společník a jaká budou jejich práva a povinnosti.
Upřímnost jako absolutní základ spolupráce
Jednou z největších chyb při zakládání společnosti je nedostatečná reflexe hodnoty jednotlivých společníků pro samotné podnikání. Každý společník si obvykle dobře uvědomuje svůj vlastní přínos, ale má těžší pozici při hodnocení přínosu ostatních. Podobně jako výzkum v Německu, který se ptal manželů, kdo u nich vykonává více domácích práci (vyjádřených v procentech), a kde průměrně součet domácích prací dosáhl více než 150 % (což je logicky nemožné), dochází v mnoha případech ke zkreslení. Každý více vnímá především svůj vlastní přínos a méně oceňuje úsilí, hodnotu a činnost druhých.
Co tedy primárně doporučit? Buďte k sobě a také k ostatním maximálně upřímní. Diskutujte otevřeně o tom, jaký přínos má každý společník pro společnost, a snažte se objektivně ohodnotit jednotlivé role a jejich hodnotu pro podnikání. Nesprávně nastavené podíly mohou později vyvolávat konflikty, které můžou mít destruktivní dopad na fungování společnosti.
Vyhněte se patovým situacím
Poměrně obvyklé a velmi často nevhodné je rozložení podílů 50/50 mezi dva společníky. I když se na začátku může zdát tato varianta jako spravedlivá (velmi často tuto variantu společníci volí právě proto, že nejsou schopni nebo nechtějí určit, kdo z nich má větší hodnotu), v případě sporu může nastat situace, kdy společnost zůstane zablokovaná a schopnost rozhodování bude paralyzována. Doporučujeme proto nastavovat podíly tak, aby vždy existoval rozhodující hlas, ať už v rukou jednoho společníka nebo formou jiného mechanismu (který může být odlišný v různých situacích). Tím lze minimalizovat riziko patových situací.
Co by měla mimo jiné obsahovat společenská smlouva (či stanovy)?
1. Vhodné rozdělení podílů (akcií) a kapitálových vkladů:
Jaká bude výše podílu jednotlivých společníků a jaký bude jejich kapitálový vklad?
Zde je vhodné zdůraznit i možnost zakotvit různé druhy podílů či akcií, což sice může na začátek diskuze komplikovat, ale umožňuje to nicméně větší flexibilitu a více variant a tím pádem šanci dosáhnout takové varianty, které bude odpovídat realitě rozložení sil a přínosu jednotlivých společníků.
Závěrem je vhodné vyjasnit, jak se bude nakládat s podíly při jejich převodu.
2. Práva a povinnosti společníků:
Určete jasně, který společník bude odpovědný, za jaké oblasti podnikání a jaká budou jejich klíčová rozhodovací práva.
3. Mechanismy řešení sporů:
Jak budete postupovat v případě neshody? Zahrňte pravidla pro mediaci, rozhodčí řízení nebo další mechanismy, které umožní případný spor vyřešit.
4. Pravidla pro rozdělení zisku:
Jak bude rozdělován zisk mezi společníky? Bude nastavený objektivní mechanismus ohledně výše podílu na zisku? Bude se vyplácet celý zisk nebo bude většina či všechen zisk ponechán ve společnosti na její další rozvoj (především na počátku podnikání)?
5. Případ výstupu společníka:
Jaké podmínky budou platit, pokud se některý ze společníků rozhodne ze společnosti vystoupit?
Závěr
Společenská smlouva a stanovy jsou nejen formálními dokumenty, ale především nástroji, které mohou přispět k dlouhodobé stabilitě společnosti. Pokud jsou správně nastaveny, mohou předcházet konfliktům a zajistit efektivní fungování společnosti.
V HAVEL & PARTNERS máme s těmito tématy rozsáhlé zkušenosti a rádi vám pomůžeme s vhodným nastavením těchto klíčových dokumentů.