Dekorativní pozadí stránky

ESOPovy bajky #4 – ESOP pro distributora sportovního vybavení s mezinárodním dosahem

ESOPovy bajky #4 – ESOP pro distributora sportovního vybavení s mezinárodním dosahem

Máme rádi rodinné firmy. Máme rádi rodinné firmy, díky kterým můžeme udělat něco užitečného pro naše zdraví! A víte co? Moc nás těší, když jsme pro takové firmy příkladem zrovna my v HAVEL & PARTNERS. 

Vše začíná rozhodnutím klienta

Přicházím do krásné nové haly našeho dlouholetého klienta. Otvírám dveře zasedačky a vítá mne mladý a energický muž s úsměvem na rtech. Vzhledem k tomu, že jsem zde byl již nespočetněkrát, tak se rovnou ptám: „Máte tu i toho doktora, co tu vždycky ordinuje tak dobrou náladu?!“. 

Opětuje mi vřelý smích (možná i trochu ze soucitu) a říká: „Přesně kvůli tomu jsem tě chtěl vidět, to bude tvoje práce!“. „Líbí se mi, jak máte nastavený „partnership“ u Vás ve firmě – odměňujete dlouhodobé a šikovné kolegy za jejich nasazení a loajálnost, a to je přesně to, co bych chtěl taky!“ pokračuje bez nádechu. 

Vystavěli jsme mu před časem Family Office strukturu pro zabezpečení jeho rodiny, která s budoucí implementací ESOP počítala (resp. počítala s více možnostmi realizace ESOP). Není to tedy nové téma. Známe se dlouho. Vím, že pokud to téma teď sám otevírá, je to s rozmyslem a vnitřním přesvědčením, že tomu chce věnovat nemalý čas a plné nasazení. Jinak to neumí. A to je pro takový projekt potřeba.

Klient a jeho požadavky

Jeho cílem bylo motivovat a odměnit tři klíčové kolegy, kteří jsou s ním v businessu od počátku, s možností zapojení dalších klíčových a osvědčených spolupracovníků v budoucnu.

Odměnou pro manažery měla být možnost získat určitý podíl na rozdílu hodnoty, o kterou se zvýší výkon dotčené firmy v čase. Motivací měla být možnost zintenzivnění zapojení na tomto manažerském motivačním programu v budoucnu (možností zvýšení dotčeného podílu a motivování dalších spolupracovníků). 

Věděli jsme tedy, že nastavení našeho manažerského programu v HAVEL & PARTNERS nebude pro tento účel optimální. Klient souhlasil a požádal, zda bychom tedy nemohli přijít s alternativami, jak manažerský program vhodně nastavit vzhledem k jeho oboru podnikaní, struktuře majetku, firemní kultuře a jeho životní mentalitě.

Řešením celý příběh pokračuje

Museli jsme tedy celý proces uchopit od počátku koncepčně a projekt rozdělit na fázi 1) analytickou a 2) implementační. V našich projektech to není žádná novinka (již jsme o tom psali), za každých okolností je třeba se na situaci podívat komplexně (nejenom právně, ale zejména i daňově a účetně). Však pro klienta to už vůbec nebyla žádná novinka – jako pro každého jiného poctivého a náruživého sportovce a podnikatele je i pro něj dřívější detailní tréninkový plán samozřejmostí. 

Připravili jsme tedy podrobné návrhy řešení a provedení manažerského motivačního programu, včetně plusů a mínusů, podrobného steplistu a harmonogramu provedení jednotlivých kroků. Celou analýzu jsme odprezentovali klientovi a manažerům. Klient po dohodě s nimi odsouhlasil již jednou v našich bajkách zmiňovanou „specialitku“ – emisi inominátních (tzn. nepojmenovaných) cenných papírů. 

Naprosto rozhodující a esenciální byla možnost velmi flexibilního přistoupení a vystoupení z programu, a to podle vůle jednotlivých manažerů. V neposlední řadě sehrála roli i pevná důvěra klienta v to, že budeme schopni nastavit emisní podmínky, smlouvy o úpisu a další související dokumentaci precizně a na nejvyšší úrovni.

Celý proces implementace nezabral déle než tři měsíce. Občas je dobré, než uděláte krok vpřed, udělat dva kroky v zad. Nadechnout se, podívat se na věc s nadhledem a udělat si plán, tak aby ten krok vpřed byl jistý, rychlý, efektivní a bezchybný. 

Související články
ESOPovy bajky #6 – ESOP ve významné investiční skupině
Ondřej Florián

ESOPovy bajky #6 – ESOP ve významné investiční skupině

Dnes bych se s vámi rád podělil o velmi zajímavý příběh v rámci naší rubriky ESOPovy bajky. Tentokrát je to příběh klienta s majetkovou účastí ve velkém množství společností v různých zemích světa. Klient k nám přišel s jasnými požadavky na motivační program pro klíčového manažera, a tak i přes slož