Dekorativní pozadí stránky

Lex OZE III: Inovace na poli sdílení elektřiny v Česku (část 1)

Lex OZE III: Inovace na poli sdílení elektřiny v Česku (část 1)

Energetický zákon je opět modernizován novelou Lex OZE III, která zavádí nová pravidla ukládání, spotřeby a zacházení s výrobou elektřiny. Novela Lex OZE III přináší nové možnosti pro inovativní energetické služby a nové energetické projekty. Hlavními přínosy mají být zvýšení efektivity nakládání s elektřinou, posílení ochrany spotřebitelů a posun k udržitelnější energetice. Přinášíme Vám sérii článků, která Vám nové změny představí. Dnes se zaměříme na hlavní prvky novely, a těmi jsou akumulace elektřiny, flexibilita sítí a agregace flexibility. Samotná novela byla již podepsána prezidentem republiky, převážná část novely Lex OZE III nabude účinnosti 1. srpna 2025, ačkoliv její stěžení část akumulace, flexibilita a agregace flexibility nabude účinnosti později.

Akumulace elektřiny představuje odložení konečného užití přebytečné elektřiny na pozdější okamžik, než byla elektřina vyrobena, případně přeměna elektřiny na takovou formu energie, kterou lze ukládat. Ta může být později využita nebo zpětně přeměněna na elektřinu v době zvýšené poptávky nebo nízké výroby. Tento proces má napomáhat vyrovnání výkyvů ve výrobě z obnovitelných zdrojů energie. Novela zavádí akumulaci jako novou licencovanou činnost v energetice, ruší povinnost využívat výhradně baterie připojené ke zdroji výroby energie a umožňuje tak připojení k síti i samostatně stojících baterií. Akumulace nabude účinnosti prvním dnem sedmého kalendářního měsíce po jeho vyhlášení, tudíž s největší pravděpodobností 1. října 2025.

Flexibilita představuje schopnost výrobců a spotřebitelů energie měnit svou spotřebu nebo výrobu elektřiny v reakci na potřeby sítě. To znamená, že mohou snížit nebo zvýšit odběr či dodávku elektřiny podle aktuálních požadavků, čímž pomáhají udržovat rovnováhu v síti. Flexibilita přináší výhody nejen pro provozovatele sítí, ale také pro jejich uživatele, kteří mohou těžit z nižších cen elektřiny v období přebytku.

Díky agregaci flexibility bude možno koordinovat výrobu a spotřebu elektřiny podle aktuální poptávky napříč celou sítíAgregátor sdružuje flexibilitu poskytovanou účastníky trhu s elektřinou v předávacích místech. To znamená, že i malé zdroje, včetně domácností s FVE, se mohou zapojit a tím přispět k vyrovnávání výkyvů ceny elektřiny v časech zvýšené poptávky. Agregátor tedy shromáždí možnosti flexibility od více účastníků trhu, tyto flexibilní kapacity kombinuje a obchoduje na trhu s elektřinou nebo je nabízí provozovatelům distribuční a přenosové soustavy k řízení sítě. Flexibilní odběr nebo výroba elektřiny se může aktivovat podle aktuálních potřeb trhu nebo stability sítě. Je nutné mít na paměti, že k činnosti agregátora bude nutná licence na obchod s elektřinou.

Faktická implementace těchto opatření však čelí určitým výzvám. Pro efektivní fungování agregace flexibility jsou nezbytná okamžitá a přesná data o výrobě a spotřebě energie, což v České republice zatím není plně zajištěno. Zásadní roli bude hrát dosud stále rozvíjející se Elektroenergetické datové centrum. Možnost nezávislé agregace flexibility pro všechny účastníky trhu byla z tohoto důvodu prozatím odložena.

Velice rádi s Vámi danou problematiku projdeme detailně, zodpovíme veškeré případné dotazy a pomůžeme Vám s celým procesem správného a včasného nastavení nových prvků, které Lex OZE III přináší. Ať už jde o akumulaci elektřiny, využití flexibility či agregaci flexibility, pomůžeme Vám s registrací, získáním potřebných licencí a vytvořením odpovídajících smluvních a provozních mechanismů. Naším cílem je zajistit, aby implementace těchto opatření proběhla hladce a přinesla Vám maximální výhody v rámci modernizované energetiky.

Klíčové kontakty HAVEL & PARTNERS:

Robert Porubský, partner

Ivo Skolil, vedoucí advokát

Související články
Co nového přináší připravované nařízení EU o odlesňování (EUDR)?
Róbert Gašparovič, Alena Šíchová, Vojtěch Nousek

Co nového přináší připravované nařízení EU o odlesňování (EUDR)?

Nařízení EU o odlesňování je dalším důležitým dílkem v uplatňování zelené politiky Evropskou unií, která nechce nadále přispívat k odlesňování a znehodnocování lesů na celém světě. Cílem nařízení je kromě ochrany světových lesů též snížení příspěvku EU k emisím skleníkových plynů a úbytku biologické