Dekorativní pozadí stránky

Globální korporace se připravují na vstup do virtuálních světů a přihlašují nové ochranné známky ve velkém

Globální korporace se připravují na vstup do virtuálních světů a přihlašují nové ochranné známky ve velkém

Nové přihlášky ochranných známek globálních korporací jako McDonald’s, Nike anebo Hugo Boss naznačují, že narůstající množství společností se připravuje na vstup do světa virtuální reality. Tyto přihlášky byly nedávno podány především u amerického patentového a známkového úřadu („USPTO“), kdy seznamy výrobků a služeb nově zahrnují virtuální výrobky a služby, a to například virtuální restaurace, kavárny a koncerty anebo stahovatelné virtuální oblečení a doplňky.

Nové přihlášky naznačují, že zmíněné společnosti zpřístupní své produkty a služby uživatelům v rámci světů virtuální reality. Uživatelé si v těchto světech pomocí kryptoměn budou moci zakoupit virtuální produkty od svých oblíbených značek, virtuálně si objednat jídlo od svých oblíbených fast foodů či restaurací, anebo se zúčastnit i virtuálních kulturních akcí a zážitků pořádaných slavnými osobnostmi či umělci.

Za hlavní motivaci by se zřejmě mohl považovat rozrůstající se virtuální svět „Metaverse“, který v říjnu 2021 představila veřejnosti společnost Facebook, nyní působící pod názvem „Meta“.  Vize směřuje k přechodu do virtuálního světa, ve kterém budou tzv. „avatary“ uživatelů mít možnost se setkávat a navštěvovat spolu různé virtuální lokace a vůbec dělat všechny aktivity, které známe ze současného nevirtuálního světa.

Kromě přihlašování ochranných známek pro virtuální výrobky a služby se některé osobnosti a společnosti rozhodly otevřít i své vlastní virtuální světy, jako například „Metahype“ značky Cupra, anebo NFT token „Apes in Space“ americké hudební skupiny Migos. Další společnosti, které začaly více investovat do přesunu do „metasvěta“ jsou například Puma, Adidas, Under Armour a New Balance, anebo sportovci a sportovní týmy jako Brooklyn Nets a Shaquille O´Neal.

Je ovšem nutno podotknout, že proces zkoumání přihlášek ochranných známek v USA může trvat až 9 měsíců. Zatím tedy není jisté, zda USPTO přihlášky pro virtuální výrobky a služby přijme a řádně zapíše. Rozhodnutí těchto společností však naznačuje, že v obchodování a působení v rámci virtuálních světů vidí budoucnost i pro své světoznámé značky a nechtějí, aby jim v metasvětě „ujel vlak“

Nutno dodat, že ani největší tuzemské firmy nezůstávají stranou a prostřednictvím naší advokátní kanceláře již byla řada nových přihlášek ochranných známek pro virtuální realitu také podána.

Pokud i Vy uvažujete o rozšíření Vašich produktů či služeb do virtuálních světů, dává smysl si co nejdříve podat přihlášky ochranných známek, které budou zahrnovat i virtuální výrobky a služby.

Autoři: Ivan Rámeš, Barbara Mead a Tereza Hrabáková

 

Související články
Nástrahy ochranné známky v USA – na co se připravit
Tereza Hrabáková, Renata Vaňková

Nástrahy ochranné známky v USA – na co se připravit

Většina klientů, kteří nás osloví s žádostí o pomoc při podání přihlášky ochranné známky, má samozřejmě největší zájem o chráněné označení v Česku, na Slovensku nebo v Evropské unii. Další oblíbenou známkovou „destinací“ je USA. Připravte se však, že se jedná o značně odlišné a poněkud náročné řízen