Dekorativní pozadí stránky

Bitva o čokoládové zajíčky, aneb jak na rozlišovací způsobilost ochranné známky

Bitva o čokoládové zajíčky, aneb jak na rozlišovací způsobilost ochranné známky

Bitva o čokoládové zajíčky

Společnost Lindt & Sprüngli je světoznámý výrobce čokolády a výrobků z ní. Mezi její nejznámější produkty se řadí i zlatý velikonoční zajíc Lindt Goldhase – čokoládová figurka ve tvaru sedícího zajíce se vztyčenýma ušima ve zlatém obalu a s červenou mašličkou okolo krku a zlatou rolničkou. Lindt je vlastníkem 3D ochranné známky, která chrání celého zlatého čokoládového zajíce jako takového.

Lidl ve Švýcarsku začal prodávat podobné zlaté čokoládové zajíce a Lindt se proti tomu bránil žalobou před švýcarským soudem. Až nyní se podařilo čokoládovému gigantu zvrátit rozhodnutí nižších soudů a prosadit svá práva z ochranné známky.

Spolkový soud ve Švýcarsku se přiklonil na stranu společnosti Lindt & Sprüngli, když ve svém rozhodnutí uznal, že 3D ochranná známka EU pro Lindt Goldhase zapsaná pro čokoládu a čokoládové výrobky získala za dobu své takový věhlas, že je i nadále hodna známkoprávní ochrany. Veřejnost si totiž zlaté čokoládové zajíčky s červenou mašlí typicky spojí právě se švýcarským výrobcem Lindt.

Pro Lindt & Sprüngli je výsledek sporu další dobrou zprávou. V minulosti už několikrát ustála pokusy o prohlášení své unijní ochranné známky pro Lindt Goldhase. Mluvčí čokoládoven zároveň uvedla, že výsledek švýcarského sporu může být signálem i pro další trhy, na kterých Lindt dodává zlaté čokoládové zajíčky.

Pomocník jménem „rozlišovací způsobilost“

Ochranná známka Lindt Goldhase, zapsaná v Evropské unii, je registrována jako 3D označení. Je zdárným příkladem, jak může ochranná známka tvarová získat rozlišovací způsobilost. Jde o vlastnost, kterou označení musí mít, neboť vyjadřuje hlavní význam ochranné známky jako indikátoru původu výrobků a služeb. Čím více se ochranná známka dostane do podvědomí veřejnosti jako označení konkrétních výrobků a služeb konkrétního soutěžitele, tím více takové označení získává na rozlišovací způsobilosti.

Častým problémem, se kterým se v praxi při přihlašování tvarových ochranných známek můžeme setkat, je fakt, že jsou obvykle vyjádřením typického tvaru výrobku, pro který chtějí být zapsány. A to je jeden z tzv. absolutních důvodů zápisné nezpůsobilosti ochranné známky, kdy příslušné úřady průmyslového vlastnictví zamítají zápis. Jednou z možností, jak ovšem překonat tento častý problém, je prokázat, že přihlašované označení získalo rozlišovací způsobilost. Tedy že průměrný spotřebitel si spojí výrobky anebo služby, pro které je dané označení přihlašováno, s výrobky anebo službami přihlašovatele takové ochranné známky.

Výše uvedený postup se často využívá i u slovních ochranných známek, u kterých jde o příliš popisné označení, nebo o neoriginální slogan postrádající kreativitu. Úřady často namítají, že slovní označení nebo slovní spojení, které je přihlašováno, si průměrný spotřebitel spojí právě s přihlašovanými výrobky anebo službami. Pokud ovšem přihlašovatel ochranné známky prokáže, že slovo nebo slovní spojení je užívané a relevantní veřejnosti se dostalo dostatečně pod kůži tak, že je schopna asociovat výrobky anebo služby přihlašovatele právě s přihlašovaným slovem nebo slovním spojení, může se podařit ochrannou známku zaregistrovat.

Závěrem…

…lze snad jen dodat, že s posouzením, zda Vaše označení je schopné získat zápis u příslušného úřadu průmyslového vlastnictví, Vám rádi pomůžeme. V praxi de facto dennodenně bojujeme proti zamítavým rozhodnutím úřadů z důvodu přílišné popisnosti a nedistinktivitě ochranné známky. Našim klientům vždy radíme, aby si uchovávali veškeré podklady od užívání a propagace výrobků anebo služeb, aby mohli v případě potřeby úřadu doložit, že jejich přihlašované označení získalo rozlišovací způsobilost.

 

Související články
Čtyři pruhy, pořád adidas
Karolína Steinerová

Čtyři pruhy, pořád adidas

Znáte lehce ironické rčení „Čím víc proužků, tím víc adidas“? Určitě ano… A znají ho i české soudy! Dokonce natolik dobře, že se dostalo do odůvodnění rozsudku. S jakým výsledkem, to si přečtěte v článku komentujícím soudní bitvu mezi proužky.