Dekorativní pozadí stránky

Vše, co potřebujete vědět o ESOP (5. díl) – Daně a ESOPY v oblasti rizikového kapitálu

Vše, co potřebujete vědět o ESOP (5. díl) – Daně a ESOPY v oblasti rizikového kapitálu

V oblasti podnikání a korporátní struktury je nezbytné neustále sledovat a vyhodnocovat dopady daňové politiky na různé aspekty firemního rozhodování. Jedním z klíčových nástrojů, který získává na popularitě v České republice, je systém ESOPů. Ačkoli ESOPy mohou přinášet mnoho benefitů v oblasti motivace a retence zaměstnanců, jejich daňové důsledky mohou být komplexní a vyžadují pečlivou analýzu.

V následujícím článku se stručně zaměříme na daňovou problematiku spojenou s ESOPy v České republice. Představíme klíčové daňové aspekty, na které by si firmy měly dát pozor při zavádění a správě těchto plánů, a nastíníme dopady na jednotlivé účastníky. Uvidíte, že správné pochopení daňového rámce může mít zásadní vliv na úspěšnost a efektivitu ESOP programu.

Daně jako „kladivo na ESOPY?

Ve vodách oborné veřejnosti a ve venture kapitálovém prostředí rezonují názory, že český právní systém není k ESOPům příliš vstřícný a neexistuje žádná právní úprava, která by se přímo zabývala jejich zdaněním. Právě absence zvláštního daňového předpisu je jedním z nejpalčivějších témat souvisejících s ESOPy. Samotná otázka daní může být pro společnost klíčová při rozhodování, zda ESOP využít, či nikoli, stejně jako při rozhodování o konkrétní formě ESOPu, kterou společnost nabídne svým klíčovým zaměstnancům/resp. i členům statutárních orgánů (nebo jiným spolupracovníkům).

Pojďme se tedy na tyto daňové aspekty podívat trochu podrobněji a otázku, zda jsou daně kladivo na ESOPy, si společně zodpovíme na konci tohoto blogu. 

Virtuální ESOP

V případě virtuálního opčního plánu může mít ESOP z daňového hlediska dvě podoby. Buď půjde o smluvní bonus, nebo o dividendu vyplacenou účastníkovi ESOP plánu. Ani v jednom případě není účastník společníkem společnosti.   

Kromě toho, jakou formu bude mít ESOP benefit, bude také vždy důležité zvážit, zda se jedná o zaměstnance (na kterého se vztahují pracovněprávní předpisy a z daňového hlediska půjde vždy o příjem ze závislé činnosti), nebo o spolupracovníka. Ve všech případech bude odváděna daň z příjmů fyzických osob (až 23 %) a v některých případech – dle konkrétní situace – i pojistné na sociální zabezpečení a zdravotní pojištění. 

Jen pro úplnost podotýkáme, že samotné „nabytí“ virtuálního podílu nepodléhá žádnému zdanění, neboť se jedná v podstatě pouze o kalkulační vzorec mzdy, resp. odměny. Z hlediska daňového práva je relevantní pouze samotná výplata bonusu plynoucího z ESOP plánu, ať už se jedná o smluvní bonus nebo dividendu, kdy pro společnost může být dividenda z daňového pohledu paradoxně značně nevýhodná.

Ekvitní ESOP

a) Nabytí majetkové účasti převodem (nebo zvýšením základního kapitálu)

V případě nabytí majetkové účasti zaměstnance na společnosti se bude jednat o zdanitelný (a dle situace i zpojistněný) nepeněžitý příjem ze závislé činnosti v rozsahu rozdílu mezi nabývací cenou a tržní cenou, všechny tyto odvody přitom provede/srazí zaměstnavatel. 

Výše uvedené se v principu neuplatní, pokud půjde o spolupracovníky (neboť v jejich případě výslovné ustanovení o „dodanění“ rozdílu chybí), nicméně v tomto případě je situace sporná a v případě výrazného rozdílu mezi nabývací a tržní cenou nelze zdanění/zpojistnění vyloučit (ostatně i s ohledem na riziko tzv. švarcsystému atd.).

b) Dividenda

Dividenda je zdaněna 15% srážkovou daní ze strany společnosti. 

c) Prodej podílu (exit)

Pokud je ESOP spojen s právem zaměstnance prodat svůj podíl společnosti např. v případě předem dohodnuté události (exit event), při prodeji je předmětem zdanění rozdíl mezi nabývací cenou a prodejní cenou. Tento příjem bude podléhat 23% dani.

Příjem z prodeje je však osvobozen, pokud bude splněn tzv. časový test, tj. 3 roky držby pro cenné papíry (s výjimkou kmenového listu) či 5 let pro podíly (včetně kmenového listu). Tato skutečnost je i významnou výhodou ekvitního ESOPu proti virtuálnímu, kde obdobné osvobození nepřichází v úvahu.

Zde je potřeba též uvést, že Česká republika je jedna z mála jurisdikcí, která u fyzických osob osvobozuje příjmy z prodeje cenných papírů/podílů, a proto může být ekvitní ESOP z pohledu daní velice výhodným instrumentem. (Vládní „ozdravný balíček“ má přitom od 1. 1. 2024 (případně 2025) toto osvobození omezit na 40 mil. Kč ročně, avšak – zjednodušeně řečeno – jen pro nárůst hodnoty po tomto datu.)

Jak je to s daněním ESOPů v jiných zemích?

Mezi odbornou veřejností se objevují různé výtahy a sumáře zahraničních úprav, kde jsou akcentovány různé daňové (a často jen domnělé) výhody ESOPů. Při detailním pohledu na příslušnou právní úpravu zpravidla dojdeme k závěru, že virtuální ESOPy nepožívají výhody vůbec žádné a ekvitní zpravidla pouze v tom, že v některých státech dochází k odkladu zdanění nepeněžního příjmu při nabytí cenných papírů či podílů, jak jsme ho popsali výše, až na prodej („liquidity event“). Zejména tato možnost se v současnosti diskutuje i v České republice. Někdy je tento odklad u zahraničních úprav dost zjednodušeně prezentován jako „exemption“, případně i určitá (zpravidla zastropovaná) osvobození skutečně mohou existovat, nicméně ta existují i v České republice, jak bylo vysvětleno výše. Též mohou být v zahraničí výjimky z odvodů sociálního a zdravotního pojištění, ale opět – v určitých situacích jich lze dosáhnout i u nás. Shrnuto, tuzemská daňová úprava dle našeho názoru nijak nevybočuje ze „standardních“ úprav „na západě“, a díky osvobození příjmu z prodeje zřejmě patří spíše k těm výhodnějším. 

Je tedy co zlepšovat? 

To je vždy.

Mohlo by se jednat o zmíněné odložení povinnosti platit daň z nepeněžního příjmu (resp. zálohu na daň sráženou zaměstnavatelem) v případě ekvitních ESOPů až do momentu, kdy reálně došlo k prodeji ESOP podílu (akcie). 

Další změnou v případě ekvitních ESOPů by mohlo být uznání časového testu i za období, kde zaměstnanec držel teprve jen právo opce, na základě které až následně nabyl podíl na společnosti. 

Jsou tedy daně „kladivo“ na ESOPy? 

Jak bylo uvedené výše, daňově prostředí pro ESOPy a zaměstnance není v České republice dokonalé, avšak patří v rámci evropských standardů mezi ty spíše přívětivější. 

Z našeho pohledu tak řada kritických pohledů na české zdaňování ESOPů a srovnávání s tou či onou jurisdikcí, kde to „přece mají upraveno strašně výhodně“, vzniká z neznalosti daňové problematiky, neúplnosti nastudování příslušné zahraniční úpravy apod.

Související články
Čerstvý vítr v Německu: 12 miliard euro pro startupy
Martin Peckl, Philip Smitka

Čerstvý vítr v Německu: 12 miliard euro pro startupy

Německá iniciativa WIN, podpořená vládou a více než 30 významnými firmami, slibuje investici 12 miliard eur do startupů do roku 2030. Cílem je posílit inovace a konkurenceschopnost v Německu a Evropě. Program přináší nové příležitosti i pro české a slovenské startupy, které mohou využít zlepšeného p