Dekorativní pozadí stránky

Další obory

Hollywood v éře AI aneb co říká právo na užívání digitálních protějšků herců?Další obory
Michal Kandráč, Nikita Fesyukov, Robert Nešpůrek

Hollywood v éře AI aneb co říká právo na užívání digitálních protějšků herců?

Boom umělé inteligence (AI) postupně proniká do řady odvětví, mezi něž patří i oblast kinematografie. Potenciál AI generovat filmové postavy, ať už od nuly nebo na základě skutečné předlohy, posouvá filmový průmysl do nových vod. V tomto ohledu je nicméně nezbytné brát v potaz i potenciální dopady n
Tenká hranice mezi gamingem a hazardem aneb co skutečně odkrývají loot boxy?Další obory
Nikita Fesyukov, Michal Kandráč, Jaroslav Šuchman, Robert Nešpůrek

Tenká hranice mezi gamingem a hazardem aneb co skutečně odkrývají loot boxy?

Ve světě, kde se videohry proměnily z pouhé volnočasové zábavy v kulturní a ekonomický fenomén, jsou právní otázky z toho vyplývající stejně komplexní jako fascinující. Mezi ně patří i koncept tzv. loot boxů – digitálních herních balíčků s náhodně vybranými odměnami. Jde o nevinné herní prvky, nebo
Zobrazit starší články
Autoři

Dalibor Kovář

Rád se dozvídám o stále neprobádaných zákoutích soukromého práva a obchodních aspektech praxe našich klientů, nejraději nastavuji a vyjednávám jakékoli obchodní smlouvy, zejména ty co se týkají technologií nebo duševního vlastnictví. Mé děti mě stále nutí přistupovat k věcem dostatečně prakticky a s citem pro detail, záliba ve hře na ukulele trénuje mou trpělivost a snahu o preciznost, a cestování mi dává možnost brát věci s nadhledem. Vše se snažím zúročit při poskytování právních služeb, které nepovažuji ani v nejmenším za nudné, jak by se mohly leckomu zdát.

Ivan Rámeš

Vždy jsem měl rád fotografování, rychlá auta a nové technologie, což přirozeně vedlo k tomu, že jsem se v právu začal věnovat oblastem duševního vlastnictví – se zvláštní zálibou v boji proti padělkům – a informačních technologií. Trochu mimo tyto dva obory pak stojí mé další specializace na spotřebitelské právo, nekalou soutěž a smluvní agendu zaměřenou na odběratelsko-dodavatelské vztahy. Pokud mě nenajdete v kanceláři, asi zrovna cestuji a fotím v amerických národních parcích.

Pavel Amler

Málokdo má to štěstí, že se mu práce stane koníčkem. Ale kdo by odolal, když máte možnost zabývat se třešničkami na dortu práva jako je FinTech, blockchain a kryptoměny! Samozřejmě nikdy není od věci zpestřit si svůj profesní den lákadly v podobě elektronického právního jednání, ochrany osobních údajů či dokonce IT právem a TelCo. Relaxovat pak skoro není nutné, ale pokud, tak hledám svůj klid při meditaci v lese.

František Korbel

Když mi ještě jako vesnickému advokátovi Strany zelených volal po volbách v létě 2006 Martin Bursík s nabídkou stát se ministrem pro legislativu, netušil jsem, jak dlouho mi toto téma zůstane. Strávil jsem 7 plodných let v legislativě ministerstva spravedlnosti a hlavně s Jiřím Pospíšilem jsme zreformovali „polovinu“ právního řádu. V myslích zůstaly především nové kodexy občanského a trestního práva. O to méně jsem pak očekával, že se budu držet legislativního kopyta u „Havlů“. Ale je to tak. Monitorujeme, compliancujeme, ale i píšeme. Nyní hlavně nový stavební zákon, zákon o právu na digitální služby (447), elektronická bankovní identita SONIA/bankID.

Štěpán Štarha

Od mala jsem měl rád techniku a počítače a dlouho tak plánoval, že se stanu programátorem. To se sice nestalo, ale nakonec jsem se přeci jen informačním technologiím přiblížil. Věnuji se totiž primárně právu ICT. Kromě toho pak i ostatním oblastem, které se týkají ochrany duševního vlastnictví klientů. Vedle toho mám zvláštní zálibu ve smluvním právu, které právníkovi v rámci komplikovanějších transakcí umožňuje nahlédnout pod pokličku reálného byznysu a podnikání jeho klientů. A vzhledem k tomu, že obchod je čím dál více přeshraniční, baví mě řešit i tyto právní aspekty schované pod názvem mezinárodní právo soukromé.

Michal Kandráč

Dodnes si pamatuji na den, kdy můj otec přinesl domů telefonní modem a já poprvé uslyšel luzné tóny, které tento fascinující přístroj vydává při navazování připojení k internetu. Tenkrát jsem ještě nevěděl, co všechno je díky této hrající krabičce možné, nicméně po stále intenzivnějším zkoumání s péčí řádného hospodáře jsem všem těm internetům, které by paní Věra Pohlová nejraději zakázala (Deník Metro, 17. září 1999), postupem času přišel na kloub. Jelikož jsem díky právnickému genofondu v matematice ani fyzice nikdy nevynikal, byla pro mne práva jasná volba jak tyto dva světy propojit. V současnosti se tedy profesně věnuji především právu informačních technologií a duševního vlastnictví se zaměřením na právní aspekty těchto oblastí v rámci internetu. Svůj volný čas trávím nejraději cestováním, cvičením bojových umění a vařením, ale také nepohrdnu dobrou knihou či filmem.

Zobrazit všechny